Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielonogórski działkowiec chciałby, by inwestycje na ogródkach wpisać na stałe do budżetu obywatelskiego. "Działka to nasze lekarstwo"

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Działkowiec z Zielonej Góry: praca w ogrodzie jest lekarstwem! Prosimy o dofinansowanie inwestycji na działkach w budżecie obywatelskim
Działkowiec z Zielonej Góry: praca w ogrodzie jest lekarstwem! Prosimy o dofinansowanie inwestycji na działkach w budżecie obywatelskim Mariusz Kapała
- My, działkowcy, reprezentujący Rodzinne Ogrody Działkowe w naszym województwie, uprzejmie prosimy o ujęcie nas w budżecie obywatelskim w formie dofinansowania cyklicznego do infrastruktury naszych ogrodów - napisał w apelu pan Stanisław z Zielonej Góry. Argumentem za ma być fakt, że dla starszych mieszkańców działka to wybawienie, rodzaj lekarstwa czy rehabilitacji. Tylko... czy w ogóle przepisy pozwalają na taką ingerencję w budżet obywatelski?

- W ramach pomocy dla seniorów działkowców uprzejmie prosimy - pomóżcie starszym ludziom - napisał w emocjonalnym apelu do władz Ziemi Lubuskiej (apel skierowano za pośrednictwem "GL" do Urzędu Marszałkowski Województwa Lubuskiego, Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, prezydentów Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego) pan Stanisław z Zielonej Góry.

O co chodzi?

Wideo: Magia anielskich ogrodów:

A o to, że panu Stanisławowi marzy się, by na stałe wpisano do budżetu obywatelskiego inwestycje na ogródkach działkowych.

- "My, działkowcy, reprezentujący Rodzinne Ogrody Działkowe w naszym województwie, uprzejmie prosimy o ujęcie nas w budżecie obywatelskim w formie dofinansowania cyklicznego do infrastruktury naszych ogrodów" - pisze Czytelnik. - "Nasze skromne emerytury nie wystarczają nam w pełni sfinansować tak dużych przedsięwzięć jak np. ogrodzenie, sieć energetyczna, woda, system komunikacyjny. Z naszych skromnych emerytur jesteśmy w stanie pokryć tylko część wydatków na takie cele. Część wydatków pokrywa zarząd ze sprzedaży wolnych działek oraz z funduszy inwestycyjnych płaconych przez członków ogrodów. Z tak pozyskanych funduszy, nie pokryjemy w pełni kosztów inwestycyjnych".

Pan Stanisław podaje fakt korzyści zdrowotnych, jakie przynosi seniorom praca na działce. Ta, według mieszkańca, ma być pomocą przy schorzeniach związanych z:

  • nadciśnieniem,
  • układem krążenia,
  • cukrzycą,
  • bólami kręgosłupa,
  • zaś w okresie pandemii działka jest miejscem izolacji.

- Niejednokrotnie wyręczamy naszych lekarzy rodzinnych z ich obowiązków, nasze dzieci i wnuki nie są nadmiernie obciążane swoimi dziadkami - twierdzy pan Stanisław. - Należy podkreślić, że taka forma rehabilitacji na działce wpływa korzystnie na naszą formę psychiczną. My, seniorzy, działkowcy prosimy nasze władze o zwrócenie uwagi na nasze zdrowie i samopoczucie.

Pamiętajcie, młodzi ludzie, starość nikogo nie omija.

Działka to bliski kontakt z naturą, odpoczynek, relaks, ale i bioróżnorodność

Na koniec swojego apelu pan Stanisław dziękuje jeszcze prezydentowi Zielonej Góry za częściowe dofinansowanie w 2020 roku sieci energetycznej na działkach w Zielonej Górze.

Niech ten wspaniały gest prezydenta Kubickiego będzie dobrym przykładem w traktowaniu seniorów działkowców. Pan prezydent obiecał nam dalszą opiekę nad nami. Dziękujemy!

Przypomnijmy, że przeprowadzenie budżetu obywatelskiego obwarowane jest konkretnymi przepisami, które określa m.in. ustawa o samorządzie gminnym. Paweł Zalewski, zielonogórski radny, któremu bliskie są tematy budżetu obywatelskiego, ale i zieleni w mieście, tłumaczy nam, że w tej chwili budżet obywatelski nie pozwala na wyodrębnianie części funduszy tylko dla jakiejś konkretnej grupy społecznej. Jest jeszcze jedna kwestia, o której warto pamiętać.

- Teraz do BO można zgłaszać tylko takie projekty, które znajdują się na terenie miasta - dodaje też radny.

Paweł Zalewski zauważa jednak, że ogródki działkowe to bardzo cenna inicjatywa. Wzmacniają bioróżnorodność w mieście, wpływają pozytywnie na mikroklimat, pozwalają mieszkańcom na bliski kontakt z naturą, odpoczynek i relaks.

Co miasto robi dla działkowiczów? Czy w Zielonej Górze będzie więcej ogródków działkowych?

Pod koniec marca prezydent Janusz Kubicki poinformował, że na Srebrnej Polanie, czyli sporych rozmiarów łące między Zieloną Górą Łężycą a Chynowem powstaną nowe ogródki działkowe. Jest tu miejsce na ponad 500 działek.

A co z pomysłem wsparcia działkowiczów na co dzień?

- Nie wiem, dlaczego ten apel jest skierowany i do nas, bo my od 2018 roku co roku w budżecie miasta przeznaczamy 300 tys. zł na rozbudowę infrastruktury rodzinnych ogródków działkowych - mówi wiceprezydent Zielonej Góry, Dariusz Lesicki. I to są pieniądze przeznaczane na potrzeby wskazane właśnie przez działkowców.

Pomysły przekazywane są do zarządów działek, potem idee zbierane są przez twór nadrzędny, który wskazuje cele, na które te pieniądze powinny być przeznaczone. To są np. takie inwestycje jak rozbudowa czy naprawa wodociągu, kwestie związane z ogrodzeniem. W Zielonej Górze działkowicze mogą więc liczyć na wsparcie swoich pomysłów.

Budżet obywatelski w Zielonej Górze. Co dalej?

Warto jeszcze dodać, że w Zielonej Górze zakończył się etap zgłaszania projektów do Budżetu Obywatelskiego 2021. Urząd miasta poinformował, że wpłynęło łącznie 68 wniosków, w tym 56 zadań na terenie miasta Zielona Góra oraz 12 w zlokalizowanych w Dzielnicy Nowe Miasto. Wnioski zostały sprawdzone pod względem formalnym i przekazano je do weryfikacji merytorycznej do konkretnych departamentów zielonogórskiego magistratu.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto