Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielonogórski Instytut Równości chce wyjść w miasto z akcją billboardową. Wiceprezes: stawiamy na fakty i edukację. W kraju źle się dzieje

Redakcja
Tak było podczas zeszłorocznego Marszu Równości w Zielonej Górze, który przeszedł ulicami miasta 1 czerwca.
Tak było podczas zeszłorocznego Marszu Równości w Zielonej Górze, który przeszedł ulicami miasta 1 czerwca. Natalia Dyjas
Zielonogórski Instytut Równości znany jest w mieście i województwie z organizacji Marszów Równości, ale i wydarzeń, których celem jest edukacja mieszkańców na temat społeczności LGBT+, walka z dyskryminacją. Teraz zbierają pieniądze na akcję billboardową. - To będą informacje, ich cel jest wyłącznie edukacyjny - mówi wiceprezes Instytutu Równości, Kacper Kubiak.

Zielonogórski Instytut Równości uruchomił zbiórkę na bieżące działania organizacji: materiały promocyjne, wlepki, przypinki. Jednym z pomysłów jest też akcja billboardowa. Cel? Edukacja.

Tu znajdziesz link do zbiórki Instytutu Równości w Zielonej Górze

Instytut Równości: chcemy edukacji i faktów

- Chcemy informować o podstawowych rzeczach, o których ludzie mogą nie mieć pojęcia albo tematu unikają - mówi wiceprezes Instytutu Równości w Zielonej Górze, Kacper Kubiak. - Chcemy mówić o tym, co nam, Instytutowi może wydawać się oczywiste, a dla innych niekoniecznie. Czyli temat orientacji seksualnej czy rozwinięcie i wyjaśnienie skrótu LGBT.

Taka akcja billboardowa w Zielonej Górze może pomóc młodym ludziom?

Czy taki pomysł może być też rodzajem wsparcia np. dla osób nieheteronormatywnych? Pokazania im, że nie muszą być sami ze swoimi obawami?

- Zawsze te akcje takiej idei też służą - przekonuje Kacper Kubiak. - To już będzie sukces, jeżeli nawet jedna osoba poczuje się pewniej sama z sobą, pogodzi się z tym, kim jest. Dajemy takim osobom możliwość poczucia wsparcia i solidarności. Myślę, że musimy oswajać ludzi z takimi tematami.

Kacper Kubiak podkreśla, jak ważna jest edukacja, łamanie społecznego tabu.

- Chcemy np. pokazywać, że warto mieć szacunek do tego, jak osoba trans chce być nazywana - mówi wiceprezes zielonogórskiego Instytutu Równości. - I byśmy nie bali się zapytać o takie rzeczy, zamiast tkwić w niewiedzy.

Będziemy się starali, by te bannery nie były ani kontrowersyjne. Stawiamy na fakty.

"Nie epatujcie tym na ulicach"

Czy działacze Instytutu Równości nie obawiają się krytyki przeciwników?

- Chętnie na wszystkie głosy zawsze odpowiem - mówi ze spokojem Kacper Kubiak. - To jest informacja. Jeżeli ktoś to przeczyta, weźmie do serca, będzie wiedział, że ma taką osobę wokół siebie. Musimy informować. Bo jest źle i to się nie poprawia. Sami musimy wychodzić z inicjatywą.

Tak było na marszu równości w Gorzowie Wlkp.:

Takie akcje w ogóle by nie powstawały, gdybyśmy żyli w kraju tolerancyjnym, gdzie jest szacunek do drugiego człowieka, a w szkołach prowadzi się edukację seksualną i o takich rzeczach się mówi. To raczej jest nasza porażka, że z czymś takim musimy wychodzić do ludzi.

Tu znajdziesz link do zbiórki Instytutu Równości w Zielonej Górze

  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111,
  • Telefon zaufania Lambda Warszawa: 22 628 52 22,
  • Telefon Zaufania Grupy Ponton: 22 635 93 92.

POLECAMY Z REGIONU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto