Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielonogórzanie zadowoleni z życia w swoim mieście. W rankingu “Szczęśliwy dom, miasto dobre do życia” zajęliśmy 3. miejsce

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Zielona Góra znalazła się na 3. miejscu wśród polskich miast, w których mieszkańcy czują się najszczęśliwsi
Zielona Góra znalazła się na 3. miejscu wśród polskich miast, w których mieszkańcy czują się najszczęśliwsi Archiwum GL
Otodom przeprowadził badanie, podczas którego mieszkańcy różnych rejonów Polski oceniali stopień odczuwanego szczęścia, wynikającego z zamieszkiwania w swoim mieście. Zielona Góra zajęła 3. miejsce! Zgadzacie się z tym rankingiem?

Dobre miasto, szczęśliwi mieszkańcy

Otodom, najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce między wrześniem a lutym 2022 r. przeprowadził badanie, w czasie którego respondenci z całej Polski odpowiadali na pytanie "Jak szczęśliwy czujesz się w mieście, w którym mieszkasz?"
Odpowiedzi udzieliło 35 897 mieszkańców. Ankietowani swoją ocenę wyrażali w skali od 1 (zupełnie nieszczęśliwy/-a) do 5 (maksymalnie szczęśliwy/-a). Poza ogólnym wskazaniem poziomu szczęścia respondenci podawali też, jakie elementy oddziałują na niego pozytywnie, a jakie negatywnie.
Z opublikowanego przez Think.co, firmę badawczo - rozwojową specjalizującą się w rynku nieruchomości raportu wynika, że Zielona Góra jest 3. z kolei miastem, którego mieszkańcy czują się najszczęśliwsi (3,95). Wyprzedziła nas Gdynia (4,3) i Gdańsk (3,96).

Co cieszy, co martwi

Co zdaniem mieszkańców wpływa na komfort mieszkania w polskich miastach? Aż 29% wskazuje na dostęp do sklepów. Najważniejsze, codzienne sprawy chcemy załatwiać w bezpośredniej okolicy i cieszy nas dyskont czy sklep niedaleko domu. Cenimy też miasta, które dają dostęp do natury (21,7%), są dobrze skomunikowane (23,9%), z wieloma opcjami rozrywki i relaksu (21,1%), a także bezpieczne (21,7%).

Narzekamy na zły stan środowiska (m.in. dostęp do terenów zielonych, poziom hałasu ulicznego czy czystość powietrza)(23.9%), ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej (22,2%) oraz nieefektywną komunikację miejską i problemy z dojazdami (22%). Największą bolączką są jednak koszty życia. Aż 36% ankietowanych wskazało, że finanse są dla nich największą przeszkodą do szczęścia.

Zdaniem zielonogórzan

O zdanie na temat tego, jak żyje się w Zielonej Górze zapytaliśmy samych zainteresowanych. Trzeba przyznać, że wśród pewnych mankamentów, które dostrzegają mieszkańcy ogólna ocena miasta wypada pozytywnie, niezależnie od wieku pytanych.

Pan Marek od urodzenia mieszka w Zielonej Górze, czyli od ponad 50 lat. Jest zadowolony z dużej ilości zieleni w mieście i niewielkich odległości, jakie trzeba pokonać, by przemieścić się z jednej części miasta w drugą. Poza tym uważa, że komunikacja miejska jest super i pozwala dotrzeć w każdy zakątek. Wyliczając rzeczy, które by poprawił wymienia, że wbrew pozorom życie w Zielonej Górze jest drogie. Sytuację ocenia przez pryzmat mieszkającego w Warszawie syna. Porównuje koszty czynszu i ceny żywności. W mieście brakuje mu miejskiego kąpieliska i przywrócenia do życia Amfiteatru oraz większej ilości imprez kulturalnych na starówce. Narzeka też na ruch różnego rodzaju pojazdów na deptaku.

Z kolei Michał studiuje we Wrocławiu. Mówi, że w porównaniu do stolicy Dolnego Śląska u nas dzieje się stanowczo za mało, jeśli chodzi o rozrywkę. Zielona Góra ożywia się głównie w weekendy, podczas gdy Wrocław żyje cały tydzień. Podoba mu się za to brak korków i że wszędzie może dojść pieszo. Zauważa zmiany, jakie zachodzą w Zielonej Górze w ostatnich latach, jednak jego zdaniem nadal brakuje zakładów pracy z dobrze płatnymi posadami. Podsumowując swą ocenę stwierdza, że w przyszłości chciałby tu mieszkać.

Dla Pani Moniki, będącej matką poczucie bezpieczeństwa gra największą rolę. Jest zadowolona z tego, że w Zielonej Górze może wyjść z domu o każdej porze, również nocą i nie zostanie napadnięta, okradziona lub pobita.

- W większym mieście nie miałabym takiego komfortu - mówi zielonogórzanka.

Prezydent też dumny

Swoją radość z miejsca na podium w rankingu “Szczęśliwy dom, miasto dobre do życia” wyraził prezydent Zielonej Góry.

- Ja się mega cieszę, z tego, że mieszkańcy czują, że żyją w super szczęśliwym, cudnym i wspaniałym mieście - napisał w poście na FB Janusz Kubicki. - Jak tu się nie cieszyć z takiego newsa, no jak? Kocham Zieloną Górę, bo to najszczęśliwsze, najwspanialsze miasto i żyją w nim mega wspaniali ludzie - podsumował.

Niezależnie od tego, w ilu procentach zgadzamy się z wynikami marketingowego badania trzeba przyznać, że mieszkanie w stosunkowo niedużym mieście, jakim jest Zielona Góra ma swoje zalety.
Należałoby jeszcze wspomnieć o drugim biegunie tego rankingu. Znalazły się w nim miasta o najniższym poziomie szczęścia. Niestety na liście znajduje się jedno z lubuskich miast - 9. miejsce Gorzów Wlkp., w którym tak samo jak w Chełmie ocena wyniosła 3,32.

Zobacz wideo: Trasa Aglomeracyjna konsultacje społeczne Zielona Góra

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto