Zielonogórzanin Mateusz Zalewski gwiazdą mistrzostw Polski. Zdobył aż cztery medale

Cezary Konarski
Reprezentanci ZKS-u Zielona Góra zdobyli pięć medali mistrzostw Polski juniorów. Facebook/ZKS Zielona Góra
Kapitalnie spisali się zielonogórscy tenisiści stołowi na rozegranych w Drzonkowie mistrzostwach Polski juniorów. Zdobyli pięć medali, a gwiazdą imprezy był Mateusz Zalewski.

Przez cztery dni hala tenisowa Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji była areną zmagań najlepszych polskich juniorów. Organizacja imprezy stała na wysokim poziomie, do którego znakomicie dostroili się miejscowi młodzi mistrzowie tenisa stołowego. Podopieczni trenera Lucjana Błaszczyka wywalczyli pięć medali - trzy złote i dwa srebrne.

Zielonogórzanie na początek zmagań sięgnęli po tytuł mistrzowski w rywalizacji drużynowej. Zespół w składzie: Patryk Bielecki, Krzysztof Michno, Mateusz Zalewski i Mateusz Żelengowski, był w turnieju rozstawiony z numerem pierwszym, co za tym idzie startował w roli faworytów. Zielonogórzanie nie zawiedli, w dwóch grach grupowych i w ćwierćfinale rozbili rywali 3:0. Później było trudniej, w półfinale ZKS wygrał 3:2 z Energą, a w finale 3:1 z Dojlidami Białystok.

Mistrzostwa Polski miały swoje gwiazdy. W rolach głównych wystąpili Anna Wróbel (MRKS Gdańsk) i reprezentant gospodarzy Mateusz Zalewski. Oboje aż po cztery razy stawali na podium. 18-letni zielonogórzanin m.in. triumfował w grze pojedynczej. W drodze do ćwierćfinału „zmiótł” trzech rywali, triumfując za każdym razem 4:0. W 1/4 finału i w półfinale jego rywale postawili jednak spory opór. Mateusz Zalewski 4:3 wygrywał – odpowiednio z – Marcelem Błaszczykiem (Polonia Kielce) i Michałem Gawlasem (Bogoria Grodzisk Mazowiecki). W finale znów poszło jednak gładko, miejscowy mistrz ograł 4:0 (14:12, 11:9, 11:9, 11:3) pochodzącego z Gorzowa Alana Kulczyckiego (Dojlidy Białystok).

Trzeci złoty medal dla ZKS-u wywalczył Patryk Bielecki w grze deblowej, grając wspólnie z Michałem Gawlasem. Duet ten w finale ograł (3:2) parę reprezentującą zielonogórski klub: Mateusz Zalewski – Mateusz Żelengowski.
Kończąc wyliczankę sukcesów zawodników ZKS-u, należy wspomnieć o kolejnym medalu Mateusza Zalewskiego, który sięgnął po srebrny „krążek” w grze mieszanej wspólnie ze swoją koleżanką klubową Anną Kubiak. Zielonogórzanie byli bardzo blisko wywalczenia tytułu mistrzowskiego, przegrali w finale nieznacznie (2:3) z faworytami: Wiktorią Wróbel (MRKS Gdańsk) i Dawidem Michną (Energa Toruń).

- To był z pewnością jeden z moich najlepszych turniejów, jakie do tej pory rozegrałem – powiedział Mateusz Zalewski. - Jestem zadowolony ze swojej gry i również z tego, że w odpowiedni sposób podszedłem do zawodów. Żałuję jedynie, że nie udało nam się zdobyć złotego medalu w mikście, bo było bardzo blisko.

Lucjan Błaszczyk, trener ZKS-u, dodał: - Cieszę się, że nasza praca z młodzieżą przynosi efekty, dzięki czemu w rozgrywkach juniorskich dominujemy w kraju. Zdobyliśmy wiele medali, za co naszym zawodnikom należą się wielkie gratulacje. Oczywiście dążymy do tego, żeby w przyszłości ci zawodnicy stali się czołowymi graczami w rywalizacji seniorów, m.in. w Superlidze.

Wyniki finałowych spotkań z udziałem zawodników ZKS-u Zielona Góra:

• gra pojedyncza: Mateusz Zalewski (ZKS) – Alan Kulczycki (Dojlidy Białystok) 4:0 (14:12, 11:9, 11:9, 11:3);
  • gra podwójna: Michał Gawlas (Bogoria Grodzisk Maz.)/Patryk Bielecki (ZKS) - Mateusz Zalewski (ZKS)/Mateusz Żelengowski (ZKS) 3:1 (6:11, 11:5, 11:8, 11:5);
  • gra mieszana: Dawid Michna (Energa Toruń)/Wiktoria Wróbel (MRKS Gdańsk) – Mateusz Zalewski (ZKS)/Anna Kubiak (ZKS) 3:2 (5:11, 8:11, 11:8, 12:10, 11:8);
  • turniej drużynowy: ZKS Zielona Góra – Dojlidy Białystok 3:1: Mateusz Zalewski – Michał Wandachowicz 3:1 (11:8, 8:11, 11:4, 11:4), Patryk Bielecki – Alan Kulczycki 1:3 (11:2, 9:11, 10:12, 6:11), Mateusz Żelengowski – Dawid Chilicki 3:0 (12:10, 11:9, 11:2), Mateusz Zalewski – Alan Kulczycki 3:2 (8:11, 11:4, 11:5, 9:11, 12:10).