Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmarły w niedzielę wybitny kompozytor prof. Krzysztof Penderecki bywał w Zielonej Górze. Koncertował, odebrał tytuł doctora honoris causa UZ

Redakcja
W maju 2014 r. prof. Krzysztof Penderecki (jeden z najwybitniejszych kompozytorów, dyrygentów i pedagogów przełomu XX i XXI w. na świecie zmarł 29 marca 2020 r. w wieku 86 lat) odebrał w Auli UZ przy ul. Podgórnej tytuł doctora honoris causa Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dzień wcześniej profesor wraz z małżonką spotkał się w Bibliotece Uniwersyteckiej z pracownikami i studentami, a wieczorem wysłuchał koncertu w Filharmonii Zielonogórskiej. 

Natomiast w marcu 2008 r. prof. Krzysztof Penderecki w kościele pw. św. Ducha – na finał Festiwalu Dni Muzyki nad Odrą - zaprezentował swoje słynne Polskie Requiem i Stabat Mater z Pasji wg św. Łukasza. Dzieła wykonali: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia oraz soliści: Izabela Kłosińska (sopran), Agnieszka Rehlis (alt), Rafał Bartmiński (tenor), Romuald Tesarowicz (bas). 

Tamten koncert zapisał się w pamięci słuchaczy. - Od ponad 10 lat jestem zafascynowany muzyką Krzysztofa Pendereckiego. Koncert pod jego batutą, który odbył się w 2008 r. w kościele pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze, był moim najsilniejszym muzycznym przeżyciem. To było wstrząsające, a ja nie mogłem się pozbierać przez tydzień. Żegnaj Mistrzu... – wspomina zielonogórzanin Kajetan Suder, połowa muzycznego duetu Biała Ćma. - Mój ulubiony utwór to monumentalny Tren Ofiarom Hiroszimy. Muzyka straszna i wspaniała.
W maju 2014 r. prof. Krzysztof Penderecki (jeden z najwybitniejszych kompozytorów, dyrygentów i pedagogów przełomu XX i XXI w. na świecie zmarł 29 marca 2020 r. w wieku 86 lat) odebrał w Auli UZ przy ul. Podgórnej tytuł doctora honoris causa Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dzień wcześniej profesor wraz z małżonką spotkał się w Bibliotece Uniwersyteckiej z pracownikami i studentami, a wieczorem wysłuchał koncertu w Filharmonii Zielonogórskiej. Natomiast w marcu 2008 r. prof. Krzysztof Penderecki w kościele pw. św. Ducha – na finał Festiwalu Dni Muzyki nad Odrą - zaprezentował swoje słynne Polskie Requiem i Stabat Mater z Pasji wg św. Łukasza. Dzieła wykonali: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia oraz soliści: Izabela Kłosińska (sopran), Agnieszka Rehlis (alt), Rafał Bartmiński (tenor), Romuald Tesarowicz (bas). Tamten koncert zapisał się w pamięci słuchaczy. - Od ponad 10 lat jestem zafascynowany muzyką Krzysztofa Pendereckiego. Koncert pod jego batutą, który odbył się w 2008 r. w kościele pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze, był moim najsilniejszym muzycznym przeżyciem. To było wstrząsające, a ja nie mogłem się pozbierać przez tydzień. Żegnaj Mistrzu... – wspomina zielonogórzanin Kajetan Suder, połowa muzycznego duetu Biała Ćma. - Mój ulubiony utwór to monumentalny Tren Ofiarom Hiroszimy. Muzyka straszna i wspaniała. Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto