Żużlowcy Falubazu Zielona Góra zdobyli medal mistrzostw Polski. Piotr Protasiewicz po raz 17 na podium

Cezary Konarski
Żużlowcy Falubazu Zielona Góra zdobyli brązowy medal mistrzostw Polski par klubowych. Facebook.com/PiotrProtasiewiczRacingTeam
Falubaz Zielona Góra na podium mistrzostw Polski. Żużlowcy bardzo dobrze spisali się w finale mistrzostw Polski par klubowych w Grudziądzu. Zielonogórzanie zdobyli brązowy medal.

Choć zawody w Grudziądzu miały rangę mistrzostw Polski, to większość klubów posłało do rywalizacji ekipy bez swoich najlepszych zawodników. Tak było m.in. w przypadku lubuskich duetów. Stal Gorzów reprezentowali zawodnicy, którzy w PGE Ekstralidze nie zdobywają wielu punktów – Rafał Karczmarz i junior Kamil Pytlewski. Z kolei w Falubazie Zielona Góra zabrakło lidera zespołu Patryka Dudka. Rezerwowe składy wystawiły też kluby z Leszna i Wrocławia.

Najsilniejsze krajowe ekipy ruszyły do rywalizacji ze strony klubów z Grudziądza i Częstochowy. Faworyci nie zawiedli, zajęli dwa czołowe miejsca. Do rywalizacji o medale skutecznie włączyli się zielonogórzanie, którzy do ostatniego wyścigu walczyli o srebrny „krążek” z parą częstochowskiego Włókniarza. Po starcie ułożyło się na 4:2 dla „Lwów”, ale na drugim łuku przewrócił się jadący na końcu stawki Damian Pawliczak. Zawodnik Falubazu został wykluczony z powtórki. A w niej bardzo dobrze pojechał Piotr Protasiewicz. Kapitan zielonogórskiej drużyny pokonał Bartosza Smektałę i Kacpra Worynę, za metą mógł świętować kolejny medal mistrzostw Polski par w karierze. A tych medali „Protas” nazbierał naprawdę dużo, ma w kolekcji pięć tytułów mistrza Polski, dziesięć srebrnych „krążków” i dwa brązowe.

- Staram się, jak mogę, ale nie jest łatwo. Chce mi się jednak jeszcze trochę pojeździć – mówił 46-letni Piotr Protasiewicz przed kamerami nSport+. – Niestety, upadki potrafią mnie mocno wyhamować, nie tak, jak młodszych zawodników. W tym roku było podobnie, w maju porządny „dzwonek, ale wróciłem. Jednak nie pomogło to mojemu klubowi [Falubaz spadł do pierwszej ligi – red.]. Będę jeszcze starał się ścigać.

Wyniki finału mistrzostw Polski par klubowych

• 1. GKM Grudziądz – 27 pkt.: Krzysztof Kasprzak 11+4 bonusy (3,2*,0,2*,2*,2*), Przemysław Pawlicki 16+1 (2*,3,2,3,3,3), Norbert Krakowiak ns.
  • 2. Włókniarz Częstochowa – 23 pkt.: Bartosz Smektała 14+2 (3,1*,3,2*,3,2), Kacper Woryna 9+1 (2*,2,1,3,0,1).
  • 3. Falubaz Zielona Góra – 22 pkt.: Piotr Protasiewicz 15 (2,3,3,3,1,3), Damian Pawliczak 7+4 (1*,2*,2*,2*,0,w), Mateusz Tonder ns.
  • 4. Unia Leszno – 20 pkt.: Damian Baliński 5+1 (1,3,-,0,-,1*), Szymon Szlauderbach 5+1 (0,-,2*,1,2,-), Damian Drożdż 10+1 (2*,3,3,2).
  • 5. Apator Toruń – 19 pkt.: Paweł Przedpełski 10 (3,3,3,1,w,-), Krzysztof Lewandowski 7+1 (0,0,2*,0,1,3), Karol Żupiński 2+1 (2*).
  • 6. Sparta Wrocław – 9 pkt.: Mateusz Panicz 2 (0,0,1,0,1,0), Przemysław Liszka 7 (1,1,d,1,3,1).
  • 7. Stal Gorzów – 6 pkt.: Rafał Karczmarz 5 (1,1,1,1,1,w), Kamil Pytlewski 1 (0,0,0,0,0,1).

OBEJRZYJ: Piotr Protasiewicz, ikona Falubazu Zielona Góra