Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żyj w zgodzie z przyrodą. Uczniowie z 11 szkół rywalizowali w lesie, a motywem przewodnim był szop pracz

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Uczniowie musieli wykazać się wiedzą przyrodniczą, kreatywnością artystyczną, sprawnością fizyczną
Uczniowie musieli wykazać się wiedzą przyrodniczą, kreatywnością artystyczną, sprawnością fizyczną Tomasz Daiksler
Przy siedzibie Nadleśnictwa Zielona Góra w piątek, 19 maja, odbył się konkurs „Żyj w zgodzie z przyrodą”. W tej aktywnej formie edukacji udział wzięli uczniowie z 11 szkół podstawowych. Musieli wykazać się wiedzą, sprawnością sportową i artystyczną kreatywnością. A motywem przewodnim był... szop pracz.

Uczniowie klas czwartych musieli wykazać się wiedzą przyrodniczą, kreatywnością plastyczną oraz sprawnością fizyczną. Zadania bowiem były tak skonstruowane, by można było młodych ludzi oceniać właśnie w trzech wymienionych kategoriach. Dzięki tej zabawie uczniowie aktywnie spędzili ten czas na świeżym powietrzu.

Uczniowie musieli wykazać się wiedzą przyrodniczą, kreatywnością artystyczną, sprawnością fizyczną

Żyj w zgodzie z przyrodą. Uczniowie z 11 szkół rywalizowali ...

Lasy Państwowe od 20 lat prowadzą zorganizowaną działalność edukacyjną

- Konkurs "Żyj w zgodzie z przyrodą" ma już swoją tradycję - organizowany jest od 2000 roku – podkreśla dr inż. Ewelina Fabiańczyk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze. - Tegoroczna edycja ma szczególne znaczenie, ponieważ Lasy Państwowe obchodzą dwudziestolecie planowanej i zorganizowanej działalności edukacyjnej. Jest to doskonała okazja, aby podkreślić zaangażowanie leśników w promowanie edukacji ekologicznej i troski o środowisko naturalne. Oczywiście różne elementy edukacyjne były prowadzone dużo wcześniej, leśnicy od zawsze dzielili się swoją wiedzą i umiejętnościami.

"Żyj w zgodzie z naturą" - konkurs dla uczniów szkół podstawowych odbył się po raz 22. Zorganizowali go Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych,
"Żyj w zgodzie z naturą" - konkurs dla uczniów szkół podstawowych odbył się po raz 22. Zorganizowali go Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, Nadleśnictwo Zielona Góra oraz SP-15 w Zielonej Górze Tomasz Daiksler

Szop pracz motywem przewodnim konkursu "żyj w zgodzie z przyrodą"

Motywem przewodnim tegorocznego konkursu był szop pracz – gatunek od dawna uznany za inwazyjny. Pomimo swojego sympatycznego wyglądu, szop pracz stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia rodzimych gatunków zwierząt, a także dla człowieka. Zatem warto propagować wiedzę na temat tego zwierzęcia.
- My się podzieliliśmy, ja biorę udział w części przyrodniczej, jeden kolega w malarskiej, a drugi w sportowej – mówi Nadia Gierek z SP-15 w Zielonej Górze. – Długo nie musiałam się przygotowywać do konkursu, ale kilka ważnych tematów powtórzyłam. Atmosfera jest bardzo fajna, można poznać uczniów z innych szkół. A przy okazji nauczyć się wielu ekologicznych zachowań.
Nauczycielka przyrody, biologii i geografii w SP-15 w Zielonej Górze, Maja Olejnik – Rutkowska, podkreśla, że szkoła razem z Lasami organizuje te zmagania już od 25 lat. Dzieci wykazują się wiedzą przyrodniczą i ekologiczną. Poznają szopa pracza i bawią się w trzech różnych konkurencjach sportowych.

Obowiązkowe, pamiątkowe zdjęcie z udziału w konkursie "Żyj w zgodzie z przyrodą"
Obowiązkowe, pamiątkowe zdjęcie z udziału w konkursie "Żyj w zgodzie z przyrodą" Tomasz Daiksler

Konkurs "Żyj w zgodzie z przyrodą" kształtuje postawy ekologiczne

- Celem konkursu jest kształtowanie postaw ekologicznych, bo w szybkim tempie zanieczyszczamy środowisko i edukacja od jak najmłodszych lat jest bardzo wskazana – mówi Maja Olejnik – Rutkowska. – Dzieci bardzo chętnie uczą się np. o lesie w lesie.
Kaja Borzęcka z Nadleśnictwa Zielona Góra zauważa, że konkurs co roku cieszy się dużą popularnością. Nie odbył się tylko w czasie pandemii koronawirusa. To bardzo istotne, by uświadamiać społeczeństwo w kierunku przyrodniczym, ekologicznym.
- Działalność edukacyjna skierowana jest nie tylko do uczniów, ale i osób dorosłych. Prowadzimy zajęcia nie tylko w szkołach, ale i w lesie czy organizując wycieczki, sadzenie lasu – podkreśla Kaja Borzęcka.

"Żyj w zgodzie z naturą" - konkurs dla uczniów szkół podstawowych odbył się po raz 22. Zorganizowali go Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych,
"Żyj w zgodzie z naturą" - konkurs dla uczniów szkół podstawowych odbył się po raz 22. Zorganizowali go Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, Nadleśnictwo Zielona Góra oraz SP-15 w Zielonej Górze Tomasz Daiksler

Edukacją leśną moją przygodą!

Organizatorzy: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze, Nadleśnictwo Zielona Góra, Szkoła Podstawowa nr 15 w Zielonej Górze mają nadzieję, że wielu uczniów jeszcze bardziej zainteresuje się przyrodą i stanie się ona ich pasją.
- Mnie zaraził leśnictwem dziadek. Wiele czasu spędzałam z nim jako dziecko w lesie. Mieszkałam w leśniczówce. Już w wieku ośmiu lat wiedziałam, kim chcę zostać w przyszłości. Kiedy przyszedł czas wyboru szkoły średniej, wiedziałam, że w grę wchodzi tylko Technikum Leśne w Starościnie – przyznaje Ewelina Fabiańczyk, która także w późniejszych życiu na studiach i po wiele czasu poświęca edukacji przyrodniczej. Stąd też np. studia pedagogiczne.
Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze podlega 20 nadleśnictw, w każdym z nich są edukatorzy, którzy dzielą się pasją, zainteresowanymi związanymi z lasem i przyrodą.
- Nasze hasło to Edukacja leśna moją przygodą – zauważa Ewelina Fabiańczyk - Chcielibyśmy, by odbiorcy poczuli, że ta edukacja może być przygodą!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto