Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żywopłot z tui. Jak go założyć i pięlegnować? Jakie tuje wybrać na żywopłot? Zasady pielęgnacji i cięcia żywopłotu z żywotników

Katarzyna Józefowicz
Tuje są łatwe w uprawie, ale to nie znaczy, że nie trzeba o nie dbać. Jeśli chcemy, żeby żywopłot był zielony i gęsty, musimy go odpowiednio pielęgnować. Jednym z ważniejszych zabiegów, których nie można zaniedbać, jest cięcie.
Tuje są łatwe w uprawie, ale to nie znaczy, że nie trzeba o nie dbać. Jeśli chcemy, żeby żywopłot był zielony i gęsty, musimy go odpowiednio pielęgnować. Jednym z ważniejszych zabiegów, których nie można zaniedbać, jest cięcie. Zhanna Danilova/Getty Images
Tuje to krzewy łatwe w uprawie i wiecznie zielone, dlatego chętnie sadzi się je jako żywopłoty. Rzeczywiście przez cały rok mogą stanowić zieloną osłonę ogrodu. Jednak zdarza się, że żywopłot z tui nie wygląda dobrze. Żywotniki (to inna nazwa tych krzewów) brązowieją, ogołacają się od spodu, marnie rosną. Tak bywa, bo choć tuje nie mają dużych wymagań, to nie można ich zostawić bez opieki. Krzewy trzeba posadzić w odpowiedniej rozstawie, a następnie regularnie przycinać, a także nawozić i w miarę potrzeb - podlewać. Podpowiadamy, co robić, żeby żywopłot z tui był rzeczywiście piękny, gęsty i zielony.

Spis treści

Żywopłot to nie tylko wspaniała, zielona ściana. To również ochrona ogrodu przed kurzem, wiatrem i hałasem oraz ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów i przechodniów. Najbardziej efektowne i praktyczne są żywopłoty z roślin zimozielonych, które przez cały rok dobrze spełniają swoje zadanie. Mogą być stworzone z wiecznie zielonych pnączy np. bluszczu lub zimozielonych krzewów liściastych, ale najpopularniejsze są żywopłoty iglaste z tui, czyli żywotników.

Jakie odmiany tui wybrać na żywopłot?

W roli żywopłotu najlepiej sprawdzają się żywotniki zachodnie, które w naszym klimacie radzą sobie całkiem dobrze. Niektóre z nich rosną wolno i dobrze się zagęszczają, więc prawie nie wymagają przycinania. Tak jest w przypadku poniższych odmian tui:

  • „Smaragd” („Szmaragd”) – najpopularniejsza, elegancka, gęsta, wolno rosnąca i stożkowa odmiana żywotników,
  • „Columna”,
  • „Aurescens”,
  • „Europe Gold”,
  • „Holmstrup”,
  • „Malonyana”.

Inne z kolei mają luźny pokrój, szybko rosną i potrzebują częstego cięcia (nawet trzy razy w roku), jeśli mają stworzyć ładny, gęsty żywopłot (np. „Brabant”).

Polecamy też:

Jak sadzić tuje na żywopłot? Grunt to odpowiednia rozstawa

W zależności od siły wzrostu i pokroju danej odmiany, rośliny na żywopłot sadzi się w różnych odstępach:

  • wąskie odmiany tui zwykle co 0,5-0,6 m lub 0,6-0,8 m,
  • natomiast tuje szerokostożkowe co 0,8-1 m.

Kiedy najlepiej sadzić tuje?

Krzewy najlepiej sadzić jesienią (wrzesień-październik), wybierając dla nich słoneczne lub półcieniste stanowisko oraz żyzną, próchniczą, przepuszczalną, lekko wilgotną glebę, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH.

Cięcie żywopłotu z tui. Terminy i zasady

W pierwszym roku po posadzeniu roślin zwykle się nie przycina, pozwalając im dobrze się ukorzenić i zadomowić w nowym miejscu. W kolejnych latach żywopłot z tui tnie się 1-3 razy w roku, zależnie od siły wzrostu i pokroju danej odmiany oraz wieku rośliny (młodsze krzewy tnie się częściej, starsze rzadziej).

Wszystkie żywopłoty z tui pierwszy raz w sezonie tnie się wczesną wiosną (marzec-kwiecień). Taki zabieg ma na celu pobudzić rośliny do tworzenia większej ilości młodych przyrostów, które ładnie zagęszczą krzew. Kolejne cięcie można przeprowadzić wczesnym latem (w czerwcu), skracając młode przyrosty o 1/3-2/3 długości.

Jeśli się okaże, że nasze krzewy rosną bujnie i wymagają jeszcze jednego zabiegu, możemy przeprowadzić go w pierwszej połowie sierpnia (skracanie zbyt długich przyrostów), ale nie później, gdyż wtedy pędy nie zdążą zdrewnieć przed zimą. Żywopłoty z tui tnie się łatwo, ponieważ ich pędy są miękkie, dlatego w przypadku młodych roślin możemy użyć zwykłego sekatora, a starsze krzewy przycinać nożycami spalinowymi bądź elektrycznymi.

Polecamy też:

Nawożenie żywopłotu z tui

Jeśli jednak żywopłot z tui ma być naprawdę gęsty i efektowny, poza cięciem wymaga też innych zabiegów pielęgnacyjnych. Każdego roku 2-3 razy w sezonie należy go zasilić, wykorzystując do tego celu uniwersalny nawóz wieloskładnikowy (np. Azofoska), nawóz do iglaków (np. Florovit, Target lub Agrecol – nawóz do tui) lub specjalny nawóz do żywopłotów (np. Planta – Nawóz mineralny pod żywopłoty). Wiosną możemy też zastosować nawóz długodziałający (np. Substral „Osmocote do iglaków”), którym wystarczy zasilić rośliny raz w sezonie. Jest to doskonałe rozwiązanie, bo nie trzeba pamiętać o terminach kolejnych zabiegów, a krzewom nie grozi przenawożenie, gdyż składniki nawozu uwalniają się stopniowo przez cały sezon.

Uwaga: tuje nawozi się od kwietnia do lipca, później roślin się nie zasila się, gdyż ich pędy nie zdążą zdrewnieć przed zimą. Jesienią można jedynie zastosować dodatkowo nawóz jesienny do iglaków.

Nawadnianie żywopłotu

Kolejna ważna sprawa to nawadnianie. Żywotniki źle znoszą zarówno zalanie jak i suszę, dlatego nie mogą rosnąć w zagłębieniach terenu oraz na glebach mokrych i ciężkich, a w okresach suszy i jesienią muszą być systematycznie podlewane, gdyż słabo nawodnione, zimą mogą paść ofiarą suszy fizjologicznej (nie mogą pobrać wody uwięzionej w zamarzniętym podłożu, choć systematycznie tracą wilgoć przez liście), co z kolei może prowadzić do ich obumarcia. Aby uniknąć przykrego widoku zaschniętych roślin, psujących efekt dekoracyjny żywopłotu, krzewy należy szczególnie solidnie nawadniać jesienią, aby zgromadziły przed zimą odpowiednio dużą ilość wody. Delikatne nawadnianie przyda się też rośliną w okresach zimowych odwilży, dzięki czemu będą miały dostęp do niezamarzniętego źródła wody.

Tuje w ogrodzie – czy warto sadzić?

Tuje mają tyle samo zwolenników, co przeciwników, jednak racje tych ostatnich nie zawsze są uzasadnione. Od jakiegoś czasu krąży obiegowa opinia, że tuje są szkodliwe, a nawet trujące i to na odległość. To nieprawda. Rzeczywiście zawierają pewne substancje, które mają również szkodliwe działanie – przede wszystkim tujon. Jednak jeśli tylko nie będziemy jeść tujowych gałązek, nic nam nie grozi. Warto wiedzieć, że dokładnie ten sam tujon występuje np. we wrotyczu i w dużym stopniu decyduje o leczniczych właściwościach tych roślin. Z drugiej strony w naszych ogrodach rośnie całkiem sporo rzeczywiście silnie trujących roślin. I choć dla większego bogactwa przyrodniczego, warto się zdecydować na coś więcej niż tuje, trawnik i kostkę brukową, to sadzenie tych krzewów nie jest niczym złym.

Narzędzia do Twojego ogrodu

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Żywopłot z tui. Jak go założyć i pięlegnować? Jakie tuje wybrać na żywopłot? Zasady pielęgnacji i cięcia żywopłotu z żywotników - RegioDom.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto