Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zrobić karmnik dla ptaków? Sprawdź najlepsze pomysły. Wiesz, jak i czym dokarmiać ptaki, by im nie zaszkodzić?

Agata Kaźmierczak
Jeśli zamontujemy karmnik na balkonie lub w ogrodzie i zaczniemy dokarmiać ptaki, to musimy to robić regularnie, aż do wiosny. Często ptaki przylatują do karmika z daleka i jeśli nie znajdą w nim pożywienia, to mogą nie mieć już siły na zdobycie pokarmu w innym miejscu.
Jeśli zamontujemy karmnik na balkonie lub w ogrodzie i zaczniemy dokarmiać ptaki, to musimy to robić regularnie, aż do wiosny. Często ptaki przylatują do karmika z daleka i jeśli nie znajdą w nim pożywienia, to mogą nie mieć już siły na zdobycie pokarmu w innym miejscu. lincikas/123RF.com
Karmnik dla ptaków możemy wykonać własnoręcznie, łącząc przyjemne z pożytecznym. Jeśli taki projekt zrobimy wspólnie z dziećmi, to nauczymy najmłodszych, że zimą trzeba dbać o naszych skrzydlatych przyjaciół. Karmnik możemy także kupić w sklepie stacjonarnym lub internetowym. Nowoczesne domki dla ptaków kuszą walorami estetycznymi i funkcjonalnością. Podpowiadamy, na jaki karmnik warto się zdecydować, a także przypominamy jak, a także czym karmić ptaki, żeby im nie zaszkodzić.

Dokarmianie ptaków pomaga im przetrwać chłodny czas. Zadbaj o karmnik

Pokarm, który zimą dostarczamy ptakom jest dla nich jedyną alternatywą na przetrwanie chłodów. To dzięki człowiekowi „skrzydlaci przyjaciele" nie głodują, gdy za oknem warstwa śniegu pokrywa drzewa i pola. By ułatwić ptakom dostęp do pokarmu w ogrodach i na balkonach ustawiamy lub wieszamy karmniki z pokarmem:

  • nasionami,
  • ziarnami,
  • kawałkami owoców,
  • kulami tłuszczowymi.

Karmnik jednak nie musi spełniać tylko i wyłącznie funkcji praktycznej, oprócz tego powinien jeszcze być estetycznie wykonany, a przede wszystkim dekoracyjny. Nie kierujmy się jednak zasadą, że tylko karmnik projektowany w stylu nowoczesnym może posiadać walory ozdobne. Domek dla ptaków może być wykonany własnoręcznie, z dostępnych materiałów i być równie strojny.

Pomysłowe karmniki zrobione z materiałów z recyklingu

Własnoręczne wykonanie karmnika z produktów pochodzących z gospodarstwa domowego, to przede wszystkim świetny pomysł na wspólne spędzanie czasu z dziećmi.

Jednym z bardzo prostych, ale niezwykle funkcjonalnych karmników jest domek dla ptaków wykonany z rolek papieru toaletowego. Żeby go zbudować potrzebny nam będzie sznurek, nożyczki, masło orzechowe i nasiona. Papierowe rolki smarujemy masłem i obtaczamy ziarnach, tak by te przykleiły się do masy orzechowej. Sznurek bądź wstążkę przeciągamy przez rolkę i wieszamy na gałęzi. Taki karmnik warto przygotować wspólnie z najmłodszymi członkami rodziny, którym taka praca sprawi na pewno wiele radości.

Innym przykładem karmnika wykonanego z odpadów gospodarstwa domowego jest karmnik z siatki drucianej i podstawek doniczkowych. Oprócz kawałka giętkiej siatki i podstawek potrzebne nam będą opaski. Siatkę zwijamy w rulon, a od góry i dołu za pomocą opasek mocujemy podstawki. Napełniamy ptasimi przysmakami i karmnik wieszamy na gałęzi.

Do wykonania praktycznego karmnika wykorzystać możemy także plastikową butelkę. Wystarczy przygotować jedną butlę 5-litrową, małą 1-litrową lub 2-litrową, sznurek, nożyk i taśmę izolacyjną. Samo wykonanie takiego karmnika to nic skomplikowanego. W dużej butli wykonujemy otwór, by ptaki mogły się w nim swobodnie zmieścić. Mała butla posłuży jako dozownik. Mocujemy ją w dużej butli za pomocą sznurków, stawiając do góry dnem. Pamiętajmy, by ostre krawędzie butelki zabezpieczyć taśmą izolacyjną, by nie raniły skrzydlatych przyjaciół. Tak wykonany karmnik wieszamy na drzewie i wspólnie z dziećmi obserwujemy jedzące ptaki.

Karmnik z siatki np. po czosnku, czy cebuli. Funkcjonalny i solidny, ale niezbyt dekoracyjny. W środku dość gęstej siatki umieszczamy przysmaki ptaków, siatkę wiążemy i zabezpieczamy, następnie umieszczamy ją na drzewie, doglądając od czasu do czasu, czy w siatce nie pojawiły się dziury.

Ozdobny karmnik w kształcie serca do zawieszenia na drzewie i balkonie. Do jego przygotowania potrzebne będą nam giętkie druty, wstążka oraz pokarm. Druty zaginamy w kształt serca i zakładamy na nie pokarm. Jeśli są to kawałki owoców wystarczy ciasno wbić je na druty. Serca łączymy i wieszamy w wybranym miejscu.

Karmniki ze skórki pomarańczy i zamrożonych ziaren – pomysłowe, proste i praktyczne

Karmnik dla ptaków nie musi być nudny i szary. Do jego wykonania świetnie nada się skórka pomarańczy. W owocu od zewnętrznej strony wycinamy górę, tak by móc usunąć miąższ. Po jego wydrążeniu przeciągamy sznurek po obu stronach pomarańczy, tak by móc karmnik powiesić na drzewie. Do środka wsypujemy nasiona i karmnik gotowy!

Karmniki szklane i porcelanowe – ozdobne i nowoczesne

Szklane i porcelanowe karmniki to rozwiązania nowoczesne i dekoracyjne, precyzją wykonania. Tego typu karmniku są wykonane z solidnych i twardych oraz odpornym na uszkodzenia materiałów. 

Szklane karmniki stanowią niezwykle dekoracyjny element krajobrazu. Wykonane z grubego szkła wysokiej jakości, są godne zaufania i w zasadzie bezusterkowe, a przede wszystkim odporne na działanie siły wiatru czy deszczu. Dzięki designerskim szklanym karmnikom swobodnie obserwować możemy ptaki jedzące ziarna. To sprawi przyjemność najmłodszym członkom rodziny. Karmnik taki bez problemu nadaje się do zawieszenia na drzewie, pod stropem, czy na balkonie.

Karmniki porcelanowe oprócz walorów dekoracyjnych posiadają bezpieczny system dozowania. Ptaki nie wchodzą do wewnątrz karmnika, a posilają się z rantu. To zdecydowanie ułatwia utrzymanie czystości w karmniku.

Wśród nowoczesnych rozwiązań znaleźć możemy minimalistyczny, prosty i praktyczny karmnik, który przewieszamy przez gałąź drzewa. Aby założyć na niego pokarm, należy zdjąć stożki, umieścić pożywienie i powiesić w odpowiednim miejscu.

Nowoczesne wersje klasycznego karmnika – designerskie rozwiązanie dla kochających design

Praktyczne i dekoracyjne karmniki o opływowych kształtach są skonstruowane tak, by nie zniszczyły ich silne podmuchy wiatru. Ich zdecydowaną zaletą jest lekka konstrukcja, niezwykle jednak odporna na warunki atmosferyczne. Proste w budowie, lecz zachwycające elegancją. Niebanalną formę nadano karmnikowi w kształcie głębokiej łyżki. Skonstruowany z myślą o małych ptakach. Rant łyżki został dopasowany do potrzeb ptaków i zaprojektowany tak, by skrzydlaci przyjaciele mogli swobodnie odpoczywać podczas posiłku.

Jak i czym dokarmiać ptaki? Pamiętaj o tych zasadach

Dokarmianie ptaków to ważna sprawa. W ten sposób pozwalamy naszym skrzydlatym przyjaciołom przetrwać chłodny czas. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach. Dokarmianie bowiem nie powinno im zaszkodzić. Oto zasady, o których warto pamiętać:

  • najlepszym pokarmem dla różnych gatunków małych ptaków są produkty naturalne i nie przetworzone, m.in. ziarna zbóż, nasiona roślin oleistych (dyni, słonecznika, rzepaku), płatki owsiane, kasze, suszone owoce oraz gotowe mieszanki nasion;
  • ptaki lubią również tłuszcz zwierzęcy, możemy więc im podać niesoloną słoniną i łój lub mieszankę nasion i orzechów zanurzonych w niesolony smalcu. Pamiętajmy, żeby słonina może wisieć w karmniku maksymalnie 3 tygodnie, bo później zjełczeje i zaszkodzi ptakom;
  • nigdy nie posuwajmy ptakom zepsutego jedzenie czy resztek z obiadowego talerza;
  • sól szkodzi ptakom, dlatego nie częstujmy ich produktami z dodatkiem soli: orzeszkami, solonymi gotowanymi warzywa i słoną słoniną;
  • nie wolno karmić ptaków ziarnem, które może spęcznieć w przełyku np. pęczakiem;
  • starajmy się nie karmić ptaków pieczywem. Możemy je podawać sporadycznie w małych kawałkach, bo regularne karmienie chlebem szkodzi ptakom. Nie podawajmy zamrożonego i namoczonego pieczywa;
  • ptaki musimy dokarmiać regularnie, od później jesieni do wczesnej wiosny. Później ptaki powinny zacząć same szukać jedzenia.
od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak zrobić karmnik dla ptaków? Sprawdź najlepsze pomysły. Wiesz, jak i czym dokarmiać ptaki, by im nie zaszkodzić? - RegioDom.pl

Wróć na olawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto