MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ośmiu wspaniałych! Wolontariusze to wielcy mali ludzie, którzy robią niesamowite rzeczy. Dziękujemy!

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W zielonogórskim ratuszu odbyła się gala konkursu dla wolontariuszy „Ośmiu wspaniałych”. To forma podziękowania młodym za ich bezinteresowne pomaganie: wspieranie osób niepełnosprawnych, organizowane zbiórek dla chorych, oddawanie krwi, pozyskiwanie karmy dla bezdomnych zwierząt i wiele innych działań.

Skąd ośmiu wspaniałych? Ze stolicy. To właśnie tam zapoczątkowano ponad 30 lat temu konkurs dla młodych wolontariuszy. A że w Warszawie jest osiem gmin, każda wybrała swojego laureata. Z czasem ten samorządowy konkurs objął cały kraj. Bo wbrew temu co mówi wielu dorosłych, młode pokolenie chce się dzielić z innymi i bardzo angażuje się w pomoc drugiemu człowiekowi.

Ośmiu wspaniałych, czyli pomaganie to radość

Można się o tym było przekonać we wtorek, 16 kwietnia, podczas uroczystej gali w sali ślubów w ratuszu. Nagrodzono 16 uczniów szkół podstawowych i średnich. Konkurs bowiem odbywa się w kilku kategoriach wiekowych. Najstarsi laureaci pojadą na galę ogólnopolską do Warszawy. A jeden - Bartosz Dowhan z Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego będzie reprezentował w finale Zielona Górę.

- Wolontariat to moja wielka pasja, która sprawia mi wielką satysfakcję, pozwala mi się rozwijać i nawiązywać nowe znajomości. Największą nagrodą dla mnie jest radość, zadowolenie drugiej osoby, której udało się pomóc. Cieszę się, gdy mogę dołożyć swoją cegiełkę w jakieś akcji, wesprzeć organizację – podkreśla Bartosz Dowhan, który postanowił też promować ideę wolontariatu za pomocą filmu. - Biorę udział w akcjach, ale także staram się je nagrywać, by pokazywać je innym i w ten sposób zachęcać do dołączenia się, do wspierania innych w różny sposób. Uważam, że media społecznościowe mają wielką moc i mogą też dużo dobrego w tym temacie zrobić.

Ośmiu wspaniałych jedzie do Warszawy

Bartosz nie tylko działa w wolontariacie, jest honorowym dawcą krwi i potencjalnym dawcą szpiku kostnego, edukatorem udzielania pierwszej pomocy, ale także druhem Ochotniczej Straży Pożarnej w Zielonej Górze Suchej. I z akcji ratowniczych czy charytatywnych strażaków także nagrywa filmy, które potem prezentuje w sieci.

Do Warszawy pojedzie z nadzieją na nowe znajomości, wymianę doświadczeń.

- Zawsze jestem sobą, jeśli przekonam komisję i znajdę się w gronie ośmiu laureatów z całej Polski, to będzie super. Ale jeśli się nie uda, to nic się nie stanie. Przecież nie to jest najważniejsze, ale to że będziemy tam razem, także z innymi laureatami z Zielonej Góry – mówi. - Wszyscy zasługują na wyróżnienie i pochwałę, bo każdy na swój sposób robi wszystko, by pomagać innym.

Ośmiu wspaniałych - wolontariat modny też w szkołach podstawowych

W podobnym tonie wypowiada się m.in. Oliwia Kamińska z klasy VI Szkoły Podstawowej nr 10.

- Jestem z siebie dumna, że znalazłam się w gronie laureatów – podkreśla wolontariuszka, która działa m.in. w Stowarzyszeniu Warto jest pomagać. - Lubię pomagać i angażuję się w różnych zbiórkach na rzecz chorych dzieci. Pomagałam dekorować salę na galę Warto jest pomagać.

Kamila Szymczak z klasy VIII Szkoły Podstawowej nr 18 także zauważa, że wolontariat oznacza wiele radości. Angażuje się w akcje Pola nadziei, zbiera pieniądze na hospicjum, występuje w jasełkach dla osób z hospicjum, w koncertach charytatywnych. Bierze udział w akacjach wspierających uchodźców z Ukrainy czy bezdomne zwierzęta w schronisku.

Długo i dużo można by mówić o zielonogórskich wolontariuszach. Bogusława Madej-Breitkopf z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze, organizatorka konkursu zauważa: - To mali wielcy ludzie. Może wzrostem nie dorównują dorosłym, ale swoimi działaniami przewyższają nas o głowę!

Przeczytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ośmiu wspaniałych! Wolontariusze to wielcy mali ludzie, którzy robią niesamowite rzeczy. Dziękujemy! - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto