Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pacjenci ze Szczecinka nie są zarażeni. Powtórzone badania to wykluczyły!

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Szpital w  Szczecinku
Szpital w Szczecinku Rajmund Wełnic
Powtórzone dwukrotnie badania kobiety ze szpitala w Szczecinku potwierdziły, że nie jest ona zarażona koronawirusem. Tak samo jest z chorym z OIOM. To kolejne przypadki, gdy próbki pobrane w Szczecinku dały mylny wynik.

W piątkowe popołudnie w szpitalu w Szczecinie powtórzono badanie na obecność koronawirusa kobiecie, którą dzień wcześniej – zaraz po porodzie na szczecineckiej porodówce – przewieziono tam z noworodkiem. Test – podobnie jak pierwszy wykonany w szpitalu w Szczecinie – dał wynik negatywny.

Zupełnie inaczej niż badanie wykonanie w szczecineckim szpitalu, które w czwartek postawiło na nogi służby sanitarne w powiecie. Oddział położniczy zamknięto i poddano dezynfekcji, zgłaszające się do porodu odsyłano do innych placówek, a personel medyczny mający kontakt z pacjentką miał być przebadany na obecność koronawirusa, nałożono też kwarantannę na osoby mające styczność z kobietą. Mama z dzieckiem wrócą do domu, ale ile zdrowia i nerwów kosztowało to ją i bliskich nawet nie próbujemy się domyślać.

Podobnie postąpiono chorym z oddziału intensywnej terapii medycznej szpitala w Szczecinku, którego test wykonany na miejscu potwierdził zarażenie. Kolejne dwa dały wynik negatywny.

Dodajmy, że podobny scenariusz „przećwiczono” niedawno z dwiema pacjentkami z prywatnej stacji dializ w Szczecinku. Pierwsze badania dały wynik pozytywny, dopiero powtórka wykluczyła zarażenie.

- W sytuacji, gdy wynik badań próbek jest pozywany jesteśmy zobowiązani wdrożyć odkreślone procedury i wysłać podejrzanych o zarażenie do specjalistycznych placówek – mówi prezes szpitala w Szczecinku Anna Złotowska i wyjaśnia że próbki ze stacji dializ i z oddziałów szpitalnych wykonywały różne laboratoria. - Zasada jest taka, że badanie dodanie się weryfikuje, ale jednocześnie działa, bo w grę wchodzi życie.

Dodaje, że lecznica zleca bardzo wiele badań (regularnie testuje personel i pacjentów zgłaszających się na zabiegi), jednego dnia pobrano nawet około 300 próbek. - Wyniki niejednoznaczne mają prawo się zdarzyć, aczkolwiek jeżeli dzieje się to dwukrotnie w tym samym czasie, to laboratorium powinno sprawie się dokładnie przyjrzeć – Anna Złotowska mówi, że w wypadku pacjenta z OIOM od początku były wątpliwości, bo leży tam od dłuższego czasu, był wcześniej z negatywnym rezultatem badany na koronawirusa i raczej mało prawdopodobne, aby zaraził się w szpitalu będąc przykuty do łóżka.

AKTUALIZACJA
Jesteśmy pracownikami Laboratorium Diagnostyki Mikrobiologicznej Szpital w Szczecinku Sp. z o.o. Piszemy do Pana w związku z artykułem z dnia 22 maja 2020 o tytule "Pacjenci ze Szczecinka nie są zarażeni. Powtórzone badania to wykluczyły!" autorstwa Pana Rajmunda Wełnic. W swoim artykule zawarł Pan niezgodne z prawdą informacje, które bezpośrednio uderzają w renomę naszego laboratorium. Cyt.: 1/"Zupełnie inaczej niż badanie wykonane w szczecineckim szpitalu, które w czwartek postawiło na nogi służby sanitarne w powiecie." 2/Podobnie postąpiono z chorym z oddziału intensywnej terapii medycznej szpital w Szczecinku, którego test wykonany na miejscu potwierdził zarażenie." 3/"Dodajmy, że podobny scenariusz "przećwiczono" niedawno z dwiema pacjentkami z prywatnej stacji dializ w Szczecinku".

Chciałybyśmy wyjaśnić, że w Szczecinku żadne laboratorium, ani nawet nasze będące w strukturach szczecineckiego szpitala nie wykonuje badań w kierunku COVID-19 metodą genetyczną. Próbki były jedynie pobrane na miejscu i przesłane do różnych laboratoriów znajdujących się w wykazie Ministerstwa Zdrowia. Zatem wszystkie testy zarówno z wynikiem dodatnim jak i ujemnym były wykonane w laboratoriach w innych miastach. Laboratorium Diagnostyki Mikrobiologicznej Szpital w Szczecinku Sp. z o.o. nie wykonuje żadnych testów /ani serologicznych ani genetycznych/ w kierunku COVID19. Ponadto posiadamy Świadectwo Wiarygodności Badań Mikrobiologicznych POLMICRO. Zatem Pana artykuł podważył nasze kompetencje jako diagnostów laboratoryjnych i w złym świetle przedstawił działalność naszego laboratorium. Prosimy o umieszczenie sprostowania na łamach Waszego portalu internetowego i w innych miejscach, w których artykuł został opublikowany.
Kierownik LDM Specjalista Mikrobiologii Medycznej Sylwia Żakowska,
Aneta Drab diagnosta laboratoryjny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto