Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To będzie szansa na nowe życie. W Zielonej Górze rusza mieszkanie treningowe dla osób, które wychodzą w nim z bezdomności

Redakcja
W Zielonej Górze rusza mieszkanie treningowe dla osób, które będą tu wychodzić z bezdomności.
W Zielonej Górze rusza mieszkanie treningowe dla osób, które będą tu wychodzić z bezdomności. Jacek Katos
Chrześcijańska Fundacja Rozwoju Osobistego RONDO uruchomiła w Zielonej Górze mieszkanie treningowe. By walczyć z bezdomnością i dać szansę na lepsze życie kolejnym mieszkańcom naszego miasta.

- Mieszkanie treningowe jest uruchamiane przez Schronisko dla osób w kryzysie bezdomności Chrześcijańskiej Fundacji Rozwoju Osobistego RONDO - mówi Małgorzata Jaskulska, kierownik tego schroniska. - To kolejny etap rozwoju fundacji, ale przede wszystkim ogromna szansa dla osób, które zrealizowały indywidualny program wychodzenia z bezdomności. Najważniejszą wartością tego mieszkania, poza tym, że to będzie dom dla osób, które tu zamieszkają, jest fakt, że zrobiliśmy je sami. To praca mieszkańców naszego schroniska, naszych pracowników, to zaangażowanie naszych rodzin i przyjaciół.

Udało się pozyskać środki od prywatnych darczyńców, ale i dotację z Narodowego Instytutu Wolności na wykończenie mieszkania. Pomogło wiele firm.

- To mieszkanie będzie treningiem - dodaje M. Jaskulska. - Dla nas, jako pracowników, ale też głównie dla mieszkańców, zanim pójdą "na swoje". Wierzymy, że to jest jeden z przystanków do domu. I wierzymy, że osoby, które zostały tu zakwalifikowane, to osoby samodzielne finansowo. Pracują bądź mają stały dochód. I takie, które gwarantują, że sobie poradzą lub będą mogły (z naszą pomocą) w umiejętny sposób reagować na swoje trudności.

Mieszkanie jako szansa na wyjście z bezdomności

Osoby, które trafią do mieszkania, najpierw przeszły program indywidualny w schronisku, mają stały dochód i deklarują chęć dalszej pracy nad sobą.

To są osoby, które chcą w swoim życiu czegoś więcej. A my wierzymy, że razem jesteśmy w stanie to osiągnąć.

Docelowo mieszkanie dla danej osoby ma być na maksymalnie 3 lata. Co potem? Mieszkaniec będzie mógł szukać czegoś na wynajem, starać się o mieszkanie z miasta. Opcji jest wiele.

- Wyjątkowość tego miejsca polega na tym, że na tej bazie będzie realizowany proces usamodzielnienia osób bezdomnych, które wcześniej przeszły swój etap w schronisku prowadzonym przed Fundację RONDO - mówi Grażyna Jelska, dyrektor wydziału polityki społecznej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego. - One będą mogły tutaj stopniowo uczyć się samodzielności, podejmowania ról społecznych. A w dalszym etapie będą mogły normalnie żyć jak każdy z nas. Mamy nadzieję, że przy pomocy kadry ten proces będzie się dokonywał.

Trwa głosowanie...

Czy uważasz, że mieszkanie treningowe to dobry pomysł na walkę z bezdomnością?

To kolejny, bardzo ważny etap w życiu podopiecznych fundacji

Mieszkanie treningowe, które otrzymaliśmy od miasta na 3 lata, będzie szansą na rozpoczęcie nowego, bardzo ważnego samodzielnego rozdziału w życiu naszych podopiecznych.

To bardzo ważne, szczególnie teraz, w dobie epidemii, by jeszcze skuteczniej walczyć z problemem bezdomności.

- Nasz program pracy z osobami bezdomnymi w schronisku będzie rozwinięty o wsparcie mieszkaniowe, aktywną pomoc środowiskową oraz aktywne przeciwdziałanie stygmatyzacji osób doświadczających bezdomności - zapewniają jeszcze działacze fundacji.

Zobacz też: Wyprzedaż Garażowa znów na zielonogórskiej Dzikiej Ochli!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto