MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory 2024. W Zielonej Górze będzie druga tura. Kubicki: "Te wyniki to niemiłe zaskoczenie". Pabierowski: "Pokazaliście, że wam zależy"

Michał Korn
Michał Korn
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 12 lat
W Zielonej Górze mała sensacja. Poznaliśmy już oficjalne wyniki w wyścigu o fotel prezydenta miasta. Wiemy już, że odbędzie się druga tura. Obecnie urzędujący prezydent, Janusz Kubicki przegrywa pierwszą turę. I to jest chyba największym zaskoczeniem. Szczegóły poniżej.

AKTUALIZACJA: godz. 7.25: Spłynęły już dane z 84 na 84 (100%) obwodów głosowania. Znamy już oficjalne wyniki wyborów na prezydenta Zielonej Góry. Wiemy już, że odbędzie się druga tura. SZCZEGÓŁY PONIŻEJ:

Kto prezydentem Zielonej Góry?

Dane z 84 na 84 (100 procent) komisji wyborczych:

 • Marcin Pabierowski (Komitet Obywatelski) - 42,74 proc.
 • Janusz Kubicki (bezpartyjny, obecny prezydent) - 35,95 proc.
 • Grzegorz Maćkowiak (Prawo i Sprawiedliwość) - 12,41 proc.
 • Janusz Jasiński (Nowa Lewica) - 5,58 proc.
 • Adam Hreszczyk (kandydat niezależny) - 3,31 proc.

"Drodzy zielonogórzanie. Są już oficjalne wyniki I tury wyników na Prezydenta. Nie dokonano wyboru Prezydenta, będzie II tura. Będę w niej konkurował z Marcinem Pabierowskim z PO.
Na początek chciałbym serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy byli na głosowaniu. To bardzo ważne aby uczestniczyć w wielkim święcie demokracji jakim są wybory. Bardzo mocno, szczerze i z całego serca dziękuje Tym wszystkim, którzy poparli moją osobą.
Czy spodziewałem się takich wyników wyborów? Chcecie szczerej jasnej i czytelnej odpowiedzi, bez żadnego ściemniania? Jestem osobą, która jest bardzo emocjonalna i szczera. Oczywiście, że się nie spodziewałem, są dla mnie niemiłym zaskoczeniem, kubłem zimnej lodowatej wody wylanym na głowę, nie sądziłem, że będzie druga tura, że przegram z Marcinem. Taka jest prawda bez żadnego owijania w bawełnę. Co dalej?
Można zrobić dwie rzeczy. Jedna usiąść i zacząć płakać nad rozlanym mlekiem, załamywać ręce, szukać winnych, martwić się tym co się już wydarzyło i nie da się tego cofnąć.
Można też zrobić coś innego, można jak bokser, który wyszedł na ring i w pierwsze rundzie po cisie padł na deski, zejść na przerwę, otrząsną się i … i dalej walczyć. Bo walka jeszcze się nie skończyła, można przegrać rundę ale wygrać trzeba całą batalię. Tak zamierzam zrobić.
Nie będę płakać, nie będę na siłę szukać winnych, sam na pewnie nie jestem bez winy. Oczywiście trzeba wyciągnąć wnioski, dokonać zmian, korekt ale najważniejsze jest aby dalej iść do przodu.
W samorządzie jak w życiu, nie zawsze się wyrywa, czasami są chwilę trudne i złe, ale zawsze po burzy wychodzi słońce. Najważniejsze jest to aby, jak w sporcie otrząsnąć się po ciosie, podnieść się i iść dalej do przodu. Czy czuje się przegranym? Tak przegrałem pierwszą rundę, ale wiem też, że udał nam się zrobić w mieście przez te kilkanaście lat wiele i to już zostanie na zawsze. Zmieniliśmy oblicze miasta z takiego, które z zazdrością patrzyło na Nową Sól. Międzyrzecz czy Gorzów, na miasto dynamicznie się rozwijające.
Na koniec przepraszam wszystkich, których zawiodłem. Proszę Was abyśmy wspólnie razem podjęli walkę o końcowe zwycięstwo.
Zielona Góra to piękne i dumne miasto, zielonogórzanie to wspaniali ludzie, nie raz to udowadniali. Jeszcze raz dziękuje Wam wszystkim za to co było, przed nami jeszcze dużo do zrobienia
" - napisał Janusz Kubicki.

Znacznie krócej odniósł się do wyników Marcin Pabierowski, który już dziś zapowiedział kontynuację kampanii.

"Po bezsennej nocy - naprawdę trudno napisać więcej... Wielka radość miesza się z nadzieją. Pokazaliście wczoraj, że Wam zależy na tym, by w Zielonej Góro żyło się lepiej, by wreszcie nastąpiła tu zmiana. By nasze ukochane miasto stało się nowoczesne i zaopiekowane przez odpowiedzialnego gospodarza. 21 kwietnia wybory będą już miały inny wymiar. Wierzę, że wygramy to wspólnie. Zielona Góra wróci do mieszkańców! Do obywateli" - podsumował Pabierowski.

Zobacz także:

od 12 lat

AKTUALIZACJA: godz. 6.46: Spłynęły już dane z 82 na 84 (97,62%) obwodów głosowania. Lada chwila poznamy oficjalne wyniki wyborów na prezydenta Zielonej Góry. SZCZEGÓŁY PONIŻEJ:

Kubicki czy Pabierowski? Będzie druga tura?

Znamy wyniki dotyczące wyborów na prezydenta Zielonej Góry. "Nie jest za dobrze" - słychać komentarze. Nastroje raczej nerwowe. Mówi się, że będzie druga tura prezydencka i że prowadzi Marcin Pabierowski z KO". Na podstawie wyników z 36 na 84 komisji wyborczych w Zielonej Górze prowadzi Marcin Pabierowski z wynikiem 42 proc. przed Januszem Kubickim, który uzyskał 39 proc. poparcie.

Kto prezydentem Zielonej Góry?

Dane z 36 na 84 komisji wyborczych:

 • Marcin Pabierowski (Komitet Obywatelski) - 42 proc.
 • Janusz Kubicki (bezpartyjny, obecny prezydent) - 39 proc.
 • Grzegorz Maćkowiak (Prawo i Sprawiedliwość) - 11 proc.
 • Janusz Jasiński (Nowa Lewica) - 4 proc.
 • Adam Hreszczyk (kandydat niezależny) - 2 proc.

Dane z 36 na 84 komisji wyborczych w Zielonej Górze: Marcin Pabierowski - 42 proc. głosów, Janusz Kubicki - 39 proc., Grzegorz Maćkowiak – 11 proc., Janusz Jasiński – 4 proc., Adam Hreszczyk – 2 proc.

- Drodzy mieszkańcy, bardzo dziękuję wszystkim za oddane w wyborach głosy. Wstępne wyniki wskazują , że w Zielonej Górze będzie II tura wyborów na stanowisko Prezydenta - napisał na Facebooku Janusz Kubicki.

Radni z klubów wyborczych Janusza Kubickiego nie kryją zdziwienia, bo jak wynika z nieoficjalnych danych, z niektórych komisji wyborczych zebrali połowę mniej głosów niż w poprzednich wyborach samorządowych.

Niedziela, 7 kwietnia jest dniem wyborów samorządowych 2024 w Polsce. Głosując w lokalach wyborczych pod okiem komisji, wybierać będziemy radnych wojewódzkich, powiatowych, miejskich, gminnych, a także wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast. Tego dnie lokale wyborcze będą czynne od godziny 7.00 rano do godz. 21.00. Lubuszanie w całym regionie będą wybierać wójtów, burmistrzów i prezydentów spośród 227 kandydatów. Na listach wyborczych znalazło się więcej mężczyzn, niż kobiet. Średnio o jedno z 82 miejsc walczą niespełna trzy osoby (2,77). O urząd ubiega się 65 kandydatek, co stanowi niespełna 29 proc. ogółu.

Kto prezydentem Zielonej Góry

 • Adam Hreszczyk (kandydat niezależny),
 • Janusz Jasiński (Nowa Lewica),
 • Janusz Kubicki (bezpartyjny, obecny prezydent),
 • Grzegorz Maćkowiak (Prawo i Sprawiedliwość),
 • Marcin Pabierowski (Komitet Obywatelski)

Jak zagłosować na prezydenta w wyborach samorządowych 2024?

W wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata. Głos będzie nieważne, jeśli:

 • postawienie znaku „X” w kratce przy nazwisku więcej niż jednego kandydata,
 • niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce,
 • postawienie znaku „X” w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata skreślonego przez gminną komisję wyborczą.

Uwaga: nieważne są karty do głosowania inne niż urzędowo ustalone lub nieopatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie.

Przypomnijmy, że wójtem, burmistrzem lub prezydentem zostanie osoba, która uzyska więcej niż połowę ważnych głosów. Jeśli w pierwszej turze żaden z kandydatów nie uzyska połowy ważnych głosów, to 21 kwietnia 2024 roku odbędzie się druga tura.

Pierwsze wyników wyborów na prezydenta Zielonej Góry znane będą tuż po ciszy wyborczej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto