Cezary Konarski
Aż 16 razy zameldowali się na podium, wygrali medalową klasyfikację indywidualną i drużynową. Strzelcy Gwardii Zielona Góra mają za sobą znakomity start na mistrzostwach Polski seniorów.

Zawody, w których udział wzięło ponad 300 najlepszych polskich strzelców odbyły się na nowoczesnych obiektach Śląska Wrocław. W imprezie udział wzięli m.in. zawodnicy, którzy już niebawem wystartują na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Wśród nich była m.in. reprezentantka zielonogórskiej Gwardii Natalia Kochańska, która zaprezentowała bardzo wysoką formę, była najlepszą zawodniczką w strzelaniach karabinowych.

We wrocławskiej imprezie Gwardię reprezentowała 18-osobowa ekipa, która spisała się rewelacyjnie. Zielonogórzanie wygrali klasyfikację medalową zarówno w konkurencjach indywidualnych, jak i drużynowych.

- Indywidualnie nasi zawodnicy wystrzelali dwa złote medale złote, trzy srebrne i dwa brązowe – relacjonował Jerzy Zarzycki, trener strzelców Gwardii. - W rywalizacji drużyn zdobyliśmy pięć złotych „krążków”, trzy srebrne i jeden brązowy.

W sumie gwardziści wzbogacili się o 16 medali (7 złotych, 5 srebrnych i 4 brązowe), co jest najlepszym osiągnięciem zielonogórskiego klubu w XXI w. na mistrzostwach Polski. W strzelaniach karabinowych kapitalnie zaprezentowała się drużyna kobiet w składzie: Natalia Kochańska, Sylwia Bogacka i Dominika Skarupska. Zielonogórskie trio zdobyło trzy tytuły mistrzowskie – w karabinie pneumatycznym, karabinie dowolnym 3x20 i karabinie dowolnym 60 strzałów leżąc.

- Nasze dziewczyny zakwalifikowały się do strzelań finałowych w konkurencjach olimpijskich. Gwiazdą była Natalia Kochańska, która indywidualnie w każdej konkurencji wystrzelała medal w innym kolorze – powiedział Jerzy Zarzycki.

W strzelaniach pistoletowych też dobrze zaprezentowała się drużyna kobiet, startująca po raz pierwszy w składzie: Maja Jarosińska, Barbara Macur i Krystyna Macur. Zielonogórzanki wywalczyły srebrny medal w pistolecie sportowym i brązowy w pistolecie pneumatycznym. Ponadto w olimpijskiej konkurencji pistolet pneumatyczny MIX Krystyna Macur i Grzegorz Długosz zdobyli srebrny medal.

- Jedyną konkurencją, w której zdobyliśmy dwa medale indywidualne to pistolet szybkostrzelny 2x30, kowbojska konkurencja, w której gwardziści są najmocniejsi w Polsce – dodał Jerzy Zarzycki. - Po świetnym finale złoty medal wystrzelał Patryk Sakowski, a brązowy Jakub Rosa. Drużyna uzupełniona Stanisławem Nowosadko zdobyła złoto.

W rywalizacji drużyn w pistolecie pneumatycznym gwardziści stanęli na najwyższym stopniu podium, w czym największa zasługa Grzegorza Długosza, który wystrzelał aż 576 pkt. (Patryk Sakowski zdobył 569 pkt., a Jakub Rosa 561 pkt.). Z kolei drużyna w składzie Maja Jarosińska, Stanisław Nowosadko i Jakub Rosa zdobyła srebrny medal w pistolecie standard, konkurencji rozgrywanej w formule OPEN.
Warto zaznaczyć, że najlepszym specjalistą od strzelania z pistoletu był we Wrocławiu zielonogórzanin Patryk Sakowski, zdobył trzy złote medale oraz po jednym srebrnym i brązowym.

Najlepsze wyniki gwardzistów na mistrzostwach Polski:

• Kobiety - karabin dowolny 60 leżąc: 1. Natalia Kochańska 624,2 pkt.; karabin pneumatyczny 60 strzałów: 3. Natalia Kochańska (elim. 626,6 pkt., finał 229,4 pkt.), 5. Dominika Skarupska (elim. 624,9 pkt., finał 185,9 pkt.), 7. Sylwia Bogacka (elim. 625,2 pkt., finał 143,6 pkt.); karabin dowolny 3x20: 2. Natalia Kochańska (elim. 592 pkt., finał 459,2 pkt.), 4. Sylwia Bogacka (elim. 582 pkt., finał 438,6 pkt.), 8. Dominika Skarupska (elim. 581 pkt., finał 396,0 pkt.); pistolet sportowy 30+30: 7. Krystyna Macur (elim. 565 pkt., finał 8 trafień), 8. Barbara Macur (elim. 568 pkt., finał 7 trafień).
  • Mężczyźni - pistolet szybkostrzelny 2x30 strzałów: 1. Patryk Sakowski (elim. 570 pkt., finał 26 trafień), 3. Jakub Rosa (elim. 566 pkt., finał 20 trafień); pistolet pneumatyczny 60 strzałów: 3. Patryk Sakowski (elim. 569 pkt., finał 214,7 pkt.), 4. Grzegorz Długosz (elim. 576 pkt., finał 191,0 pkt.).
  • Pistolet centralnego zapłonu OPEN: 2. Patryk Sakowski 573 pkt.
  • Pistolet standard 3x20 OPEN: 5. Stanisław Nowosadko 555 pkt., 7. Jakub Rosa 544 pkt.
  • Pistolet pneumatyczny MIX: 2. Krystyna Macur i Grzegorz Długosz (571 pkt.); przegrana w finale 15:17 z Flotą Gdynia.