Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś serwujemy niezastąpione ruskie pierogi. Według przepisu babci Zosi

JP
Ruskie pierogi babci Zosi
Autorka: Zofia Haniszewska, Stany (gmina Nowa Sól)
Ruskie pierogi babci Zosi Autorka: Zofia Haniszewska, Stany (gmina Nowa Sól) Stowarzyszenie Kraina Lasów i Jezior – Lokalna Grupa Działania, ul. Cmentarna 3, 67-112 Siedlisko tel. 68 414 53 91 tel./fax: 68 388 34 09 e-mail: [email protected] strona internetowa: www.klj.org.pl
Zwyczaj przyrządzania pierogów z nadzieniem ziemniaczano-serowym wywodzi się z Rusi, stąd ich nazwa „ruskie”, chociaż Polacy mieszkający na Ukrainie nazywali je pierogami polskimi. Pierogi stały się ulubioną potrawą dużej części Polaków, a nazwa „pierogi ruskie” szybko się upowszechniła dzięki repatriantom ze Wschodu. Oto kolejny przepis z Krainy Lasów i Jezior.

RUSKIE PIEROGI BABCI ZOSI

ŚWIĘTY JACEK Z PIEROGAMI

Autorka: Zofia Haniszewska, Stany (gmina Nowa Sól)


Składniki:

Wiejski ser
Ziemniaki z gatunku „sypkich”
Mąka
Słonina, cebula, jabłko, sól, pieprz

Wykonanie:

Przygotowanie farszu: ugotować obrane ziemniaki, dokładnie utłuc. Trochę odłożyć do ciasta. Ser zemleć w maszyce do mięsa. Cebulę pokrojoną w kostkę zeszklić na patelni w odrobinie oliwy. Wszystkie składniki wymieszać i szczodrze doprawić solą i pieprzem, bo w innym przypadku farsz będzie mdły.
Przygotowanie ciasta na pierogi: mąkę z odrobina soli i wodą zagnieść. Aby ciasto było elastyczne i po ugotowaniu pierogi długo zachowywały wilgotność, dodać trochę utłuczonych ziemniaków.

Klejenie pierogów: ciasto rozwałkować na stolnicy niewiele grubiej niż na rosołowy makaron. Wykroić szklanką kółka. Nałożyć na środek bogato farszu i zlepić brzegi ciasta, dokładnie dociskając.

Gotowanie pierogów: w garnku zagotować osoloną wodę. Pierogi wkładać do wrzątku i gotować bez przykrycia aż do ich wypłynięcia. Wyjąć cedzakiem, okrasić.

Przygotowanie okrasy: słoninę pokroić w kostkę. Stopić ją w rondelku dodając pod koniec jabłko pokrojone w kosteczkę i już prawie na samym końcu rozdrobnioną cebulkę. Smażyć tylko do jej zeszkliwienia.

Ciekawostki:

Nie każdy wie, że za ojczyznę pierogów uważa się Chiny. Stamtąd poprzez Ruś dotarły do Polski, a także dalej na Zachód, pomysł gotowania, pieczenia lub smażenia kawałków ciasta makaronowego z nadzieniem. Zwyczaj przyrządzania pierogów z nadzieniem ziemniaczano-serowym wywodzi się z Rusi, stąd ich nazwa „ruskie”, chociaż Polacy mieszkający na Ukrainie nazywali je pierogami polskimi. Pierogi stały się ulubioną potrawą dużej części Polaków, a nazwa „pierogi ruskie” szybko się upowszechniła dzięki repatriantom ze Wschodu.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto