Mnóstwo emocji w lubuskim finale Pucharu Tymbarku. Kto pojedzie do stolicy?

Cezary Konarski
Cezary Konarski
Lubuski finał XXIII edycji Pucharu Tymbarku odbył się w Lubsku.
Lubuski finał XXIII edycji Pucharu Tymbarku odbył się w Lubsku. Cezary Konarski
Trzy zespoły z Zielonej Góry i jeden z Jasienia będzie reprezentował województwo lubuskie w ogólnopolskim finale XXIII edycji Pucharu Tymbarku w Warszawie.

Cały wachlarz emocji towarzyszył młodym piłkarzom w dwudniowym, lubuskim finale rozgrywek o Puchar Tymbarku w Lubsku. Na każdym z ośmiu boisk, na których rozgrywany był turniej, oglądaliśmy zarówno radość, fascynację, dumę, jak również strach, żal, czy smutek, który niejednokrotnie okazywały łzy płynące po twarzach małych zawodników i zawodniczek.

W finale ponad 700 dzieci z 74 klubów

Do rywalizacji w lubuskim finale przystąpiło ponad 700 dzieci z 74 drużyn, podzielonych na trzy kategorie wiekowe – U8, U10 i U12 – z oddzielnymi klasyfikacjami dla drużyn dziewczynek i chłopców. O główną nagrodę – wyjazd na ogólnopolski finał do Warszawy – walczyły zespoły z kategorii U10 i U12. Najmłodsi, jak co roku, kończyli rywalizację na poziomie wojewódzkim.

Wśród najstarszych dominowali zielonogórzanie

Wśród najstarszych drużyn najlepszym zespołem dziewczynek okazała się Szkoła Podstawowa nr 15 w Zielonej Górze, która w finale pokonała 10:1 Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jasieniu. Z kolei w rywalizacji chłopców zwyciężyli piłkarze z zielonogórskiej Szkoły Podstawowej nr 10. W decydującym spotkaniu wygrali 3:0 z drużyną Szkoły Podstawowej nr 21 w Gorzowie.

- Występ moich podopiecznych oceniam bardzo dobrze. Drużyna grała piłkę miłą dla oka – powiedział Tomasz Skrzypczak, trener chłopców z „10”. - Jestem także zadowolony z postawy poszczególnych zawodników. Nasz reprezentant Maksymilian Chmielewski został królem strzelców.

Zielona Góra w finale zrewanżowała się Kłodawie

W kategorii U-10 województwo lubuskie w Warszawie reprezentować będą drużyny Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jasieniu (dziewczynki) oraz Szkoły Podstawowej nr 10 w Zielonej Górze (chłopcy). Szczególnie duże emocje towarzyszyły rywalizacji chłopaków. Zielonogórzanie rozkręcali się z meczu na mecz, głównie w fazie pucharowej, bo w zmaganiach grupowych nie szło im tak dobrze, jak na końcu turnieju. Przegrali m.in. 1:4 z drużyną z Kłodawy, z którą później spotkali się w finale.

- Byliśmy jedną nogą za burtą, bo gdyby jedno ze spotkań grupowych pomiędzy naszymi rywalami ułożyło się inaczej, to byśmy szybko zakończyli turniej – mówił Michał Grzelczyk, trener zielonogórskiego zespołu. - Później udało nam się jakoś emocje uporządkować, a zawodników zmobilizować bardziej do tego, żeby nerwy odłożyli na bok i zaczęli koncentrować się na tym, co najlepiej potrafią. I to zaprocentowało tym, że kroczek po kroczku osiągaliśmy wyższy poziom. Z Kłodawą przegraliśmy na własne życzenie, bo wtedy emocje wzięły górę, a nie umiejętności piłkarskie. W finale też narobiliśmy sobie trochę nerwów, bo kontrolowaliśmy spotkanie, prowadziliśmy 3:1, a daliśmy się dogonić. Dzieci nie potrafią jeszcze tych emocji utrzymać na tyle, by kontrolować cały przebieg meczu. Stąd rzuty karne. Okazało się, że razem z trenerem Rafałem Zychem dobrze postawiliśmy na bramkarza. Wybraliśmy zawodnika odważnego, który wyczyniał cuda w bramce i świetnie spisał się w rzutach karnych [zespół z Zielonej Góry pokonał Kłodawę w rzutach karnych 2:1 – red.].

Podnosimy głowy i gramy dalej

- Zabrakło nam bardzo niewiele, bo rzuty karne to przecież loteria. Szkoda mi chłopaków, bo bardzo to przeżyli, ale jestem z nich mega dumny – powiedział Zbigniew Rodak, trener chłopców z Kłodawy. – Od samego początku turnieju graliśmy bardzo dobrze, pokonaliśmy przecież wysoko zielonogórzan w spotkaniu grupowym. Ale w piłce nożnej mecz meczowi nie jest równy. Walczyliśmy dzielnie w finale, w końcówce wyrównaliśmy, ale w rzutach karnych zespół z Zielonej Góry zrewanżował się za wcześniejszą porażkę. Jedziemy z drugim miejscem do domu, ale przecież druga lokata w województwie to jest dla nas duże osiągnięcie. Zespół na pewno będzie trenował dalej, bo rozwijamy się, struktury nasze rosną w siłę, mamy przed sobą nowe cele. Podnosimy głowy do i gramy dalej. Jeszcze wiele wyzwań przed nami.

Dziewczyny z Żar „kosiły” rywalki

Mistrzami regionu w kategorii U8 zostały drużyny: dziewcząt ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach i chłopców ze Szkoły Podstawowej nr 3 we Wschowie. Tu, choć nagrodą nie był wyjazd na turniej do stolicy, też nie brakowało emocji. Grze towarzyszyło jednak dużo więcej fantazji niż w przypadku rywalizacji starszych roczników. Spore wrażenie na obserwatorach zrobiły dziewczynki z Żar, które „kosiły” rywalki, w trzech meczach zdobyły 20 bramek, a straciły tylko dwie.

- Większość dziewczynek trenuje w klubie Promień Żary Women, dlatego spodziewałam się podobnych wyników – mówił Robert Dziadul, trener zespołu z Żar. - Inne zespoły tworzyły dziewczynki zebrane w szkołach, a treningi w klubie sportowym przynoszą jednak lepsze efekty. Ta drużyna gra ze sobą od roku, dzięki programowi Playmakers. Zgłaszały się dziewczynki uczące się w SP 2 i w roczniku 2015, który grał w Lubsku, powstał cały zespół. Obecnie trenuje około 18 zawodniczek. Za rok pewnie dołożymy do ekipy piłkarki z rocznika 2014 i zagramy w kategorii U10. A jeśli chodzi o klub, to mam nadzieję, że nadal będą trenowały i w przyszłości, już jako Promień będziemy reprezentowali województwo lubuskie w starszych kategoriach U13, U15, U17.

Ogólnopolski finał Pucharu Tymbarku rozegrany zostanie od 14 do 16 czerwca. Wielki finał odbędzie się na Stadionie PGE Narodowym przed meczem reprezentacji Polski i Niemiec. Nagrodą główną w turnieju jest wyjazd na mecz kadry Biało-Czerwonych oraz spotkanie z jej piłkarzami i sztabem.

Wyniki zwycięskich zespołów w wojewódzkim finale Pucharu Tymbarku

Dziewczęta:

  • U8 – SP 2 Żary: SP 3 Międzyrzecz 6:0, SP 11 Zielona Góra 6:1, SP Wędrzyn 8:1;
  • U10 - ZSP Jasień: SP Ołobok 4:0, SP1 Międzyrzecz 4:0, SP Bobrówko 9:0;
  • U12 – SP 15 Zielona Góra: SP 1 Międzyrzecz 9:2, SP Sława 7:2, SP Mirocin Dolny 9:0, SP 1 Kostrzyn nad Odrą 5:0 (półfinał), ZSP Jasień 10:1 (finał).

Chłopcy:

  • U8 – SP 3 Wschowa: SP Dąbrówka Wlkp. 2:2, SP Iłowa 13:0, SP 2 Słubice 4:1; SP 3 Międzyrzecz 3:0 (półfinał), SP 2 Drezdenko 7:3 (finał);
  • U10 – SP 10 2013 Zielona Góra: Pogoń Skwierzyna 3:2, SP Kłodawa 1:4, SP 2 Sulęcin 9:0 (ćwierćfinał), SP 1 Rzepin 4:2 (półfinał), SP Kłodawa 3:3 (w karnych 2:1 – finał);
  • U12 – SP 10 2011 Zielona Góra: SP Iłowa 12:0, SP Słońsk 7:3, SP 1 Świebodzin 9:0, SP 2 Wschowa 15:0 (półfinał), SP 21 Gorzów 3:0 (finał).

WIDEO: Zielonogórskie kryte boisko piłkarskie robi duże wrażenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie