MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Panie, panowie badajcie się! Sami jesteście w stanie to zrobić. Jak? Podpowiadamy

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 12 lat
Wszyscy wiemy, że profilaktyka jest najważniejsza. Czy jednak staramy się pomóc sobie samemu i zachować dobre zdrowie? By wykonać badanie nie zawsze musimy udać się do laboratorium czy gabinetu lekarskiego. Możemy także samemu się zbadać. Kobiety powinny regularnie wykonywać samobadanie piersi, a mężczyźni - samobadanie jąder. To nic nie kosztuje i zajmuje zaledwie kilka minut.

- Dobrze, że dziś nikt nie wstydzi się o tym mówić, pisać, pokazywać na fantomach. Za moich czasów te tematy nie istniały, były wstydliwe. A uważam, że to największa głupota, bo przecież zdrowie jest najważniejsze - mówi Tomasz Garlikowski z Zielonej Góry i dodaje, że nasza mentalność powoduje, że ludzie nie wiedzą o wielu rzeczach, które pomogły by im zachować zdrowie.

Nie wstydźmy się mówić o zdrowiu

Pan Tomasz nie ma problemu, by rozmawiać z synami o samobadaniu jąder. Nowotwory jądra są najczęściej występującymi nowotworami u mężczyzn w wieku 20-44 lat. Obserwuje się coroczny wzrost zachorowań. Co roku w Polsce choruje około 1 200 mężczyzn, a około 100 umiera. Szczyt zachorowań przypada na 3. i 4. dekadę życia.

Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy kobiet. W Polsce raka piersi diagnozuje się u 19 tys. kobiet, co oznacza, że codziennie ponad 50 Polek dowiaduje się o chorobie, a 15 każdego dnia umiera. Podczas gdy liczba zachorowań w całej Europie rośnie, ale śmiertelność maleje, w Polsce przy większej liczbie chorych na nowotwór piersi, zwiększa się także śmiertelność.

Dlatego organizuje się akcje profilaktyczne i wciąż namawia się Polki i Polaków do badań, do zadbania o swoje zdrowie.

Akcja profilaktyczna w Focus Mall - 27 kwietnia br.

Takie akcje profilaktyczne często przeprowadzają np. studenci medycyny z Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego, zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA-Poland oddział Zielona Góra. Ostatnio mogliśmy ich spotkać na zielonogórskim deptaku podczas Światowego Dnia Zdrowia (organizowanego przez urząd marszałkowski), gdzie uczyli m.in. samobadania piersi i jąder. W najbliższym czasie będą edukować nas i przeprowadzać badania 27 kwietnia w godz. 10.00 - 18.00 w galerii handlowej Focus Mall przy ul. Wrocławskiej w Zielonej Górze.

Jak wykonać samobadanie piersi?

Samobadanie piersi rób regularnie, dzięki czemu wyczujesz ewentualną różnicę między badaniami. Wykonuj je zawsze od 3 do 5 dni po miesiączce.

  • Krok pierwszy: Stań przed lustrem, unieś ręce do góry i dokładnie obejrzyj swoje piersi. Zwróć uwagę na wygląd brodawek i otaczającej ich skóry. Upewnij się, że nie ma na niej owrzodzeń, niepokojących zmian, „objawu pomarańczowej skórki” oraz alarmującego wycieku.
  • Krok drugi: Połóż ręce na biodrach i dokładnie obejrzyj swoje piersi w tej pozycji.
  • Krok trzeci: Unieś lewą rękę nad głowę i za pomocą prawej dłoni sprawdź lewą pierś. Złącz trzy środkowe palce i uciskaj ruchami okrężnymi pierś od środka na zewnątrz. Następnie powtórz ten ruch pionowo od góry do dołu oraz promieniście od środka na zewnątrz. Tak samo zbadaj prawą pierś.
  • Krok czwarty: Połóż się na plecach i w tej pozycji powtórz ruchy z samobadania piersi na stojąco.
  • Krok piąty: Jeśli coś Cię zaniepokoi, niezwłocznie umów się na wizytę do lekarza. Specjalista zleci odpowiednie badania, które pomogą ustalić przyczynę problemu, i opracuje plan dalszego działania. Jeżeli nie zauważysz niczego niepokojącego, pamiętaj, aby powtórzyć badanie za miesiąc.

Jak wykonać samobadanie jąder?

Najlepiej wykonać je po kąpieli czy prysznicu. Dzięki ciepłej wodzie mięśnie rozluźniają się, łatwiej będzie wykonać badanie.

  • Krok pierwszy - „ważenie” jąder. Weź każde z znich w dłoń (najlepiej oba jednocześnie - jedno w jedną, a drugie - w drugą dłoń) i oceń ich wagę. Powinna być mniej-więcej taka sama - zarówno pod względem porównania ich masy do siebie, jak i porównania ich wagi sprzed miesiąca.
  • Krok drugi - oglądanie jąder, moszny, penisa i skóry wokół okolic intymnych. Powinna być ona stosunkowo gładka, bez dziwnych zmian, wklęśnięć, zmarszczeń. Na tym etapie należy po prostu poszukiwać odstępstw od normy.
  • Krok trzeci - właściwe badanie jąder. Powinno być wykonywane trzema palcami - kciukiem, palcem wskazującym oraz środkowym. Łapiemy jądro między kciukiem a palcem wskazującym i środkowym i dotykamy je miejsce po miejscu - dokładnie oraz z wyczuciem. Poszukujemy nierówności, guzków, zgrubień, "nietypowych" i "nowych" części jądra. W ten sam sposób badamy oczywiście każde jądro.

To, co istotne w badaniu, to świadomość, że jądra nigdy nie będą równe (a właściwie zazwyczaj jedno z nich jest nieco większe od drugiego), idealne i o takiej samej masie. Dodatkowo należy pamiętać o obecności powrózków nasiennych oraz najądrzy, wyczuwalnych na szczycie jąder. Pod palcami przybierają kształt nieco twardszych zgrubień i rurek.

Samodzielne badanie jąder należy wykonywać raz w miesiącu.

(W artykule wykorzystano wiadomości ze stron ministerstwa zdrowia, Olmed, Amazonek)

Przeczytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Panie, panowie badajcie się! Sami jesteście w stanie to zrobić. Jak? Podpowiadamy - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto