Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z końcem lutego szefowa lubuskiego oddziału NFZ odchodzi ze stanowiska

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Ewa Skrbeńska – ukończyła liczne kursy i szkolenia z zakresu zarządzania jakością w ochronie zdrowia oraz wdrażania standardów akredytacyjnych w szpitalach.
Ewa Skrbeńska – ukończyła liczne kursy i szkolenia z zakresu zarządzania jakością w ochronie zdrowia oraz wdrażania standardów akredytacyjnych w szpitalach. Mariusz Kapała
Po niemal czterech latach pracy w Lubuskim Oddziale Wojewódzkim NFZ ze stanowiska odchodzi Ewa Skrbeńska. Wypowiedzenie złożyła w listopadzie ubiegłego roku. Koniec lutego jest zatem końcem pracy w oddziale.

Lubuski Wojewódzki Oddział NFZ. Zmiana na stanowisku szefa

To był 1 kwietnia 2020 roku, kiedy Ewa Skrbeńska rozpoczęła pracę na stanowisku zastępcy dyrektora ds. medycznych w Lubuskim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia w Zielonej Górze. To było zaledwie niecały miesiąc po zdiagnozowaniu pacjenta zero z Covidem – 19 w Polsce i województwie lubuskim.

Półtora roku później, ówczesny dyrektor Piotr Bromber został powołany na stanowisko wiceministra zdrowia, a Skrbeńska zaczęła pełnić obowiązki również szefa oddziału. W listopadzie ubiegłego roku zdecydowała o odejściu z oddziału NFZ. Z końcem lutego mija czas wypowiedzenia.

– Jedynym powodem mojej rezygnacji jest odległość od domu. Moje dalsze plany to również ochrona zdrowia, w której pracuję 25 lat i pewnie do końca będę w tej dziedzinie pracować – mówi dyrektorka.

Podkreśla, że pandemia była czasem podejmowania trudnych decyzji, które musiały zapadać z godziny na godzinę. Nie było też ograniczonych godzin pracy.

– W każdym momencie trzeba było spodziewać się, że będzie konieczność reagowania na pojawiające się problemy, dotyczące miejsca leczenia pacjentów, jak tam trafią, kto ich będzie leczył. To był czas kryzysu, jaki wcześniej się nie wydarzył i mam nadzieję, że się już nie powtórzy – zaznacza.

Zmiany w ochronie zdrowia. Rewolucja elektroniczna

Mijające cztery lata, to z jednej strony pandemia koronawirusa, ale z drugiej znaczący postęp w zakresie cyfryzacji ochrony zdrowia. Są nowe aplikacje pomagające dbać o właściwą dietę, czy aktywność ruchową. Jest możliwość skorzystania z usług NFZ zdalnie.

– U podstaw rozwoju nowych aplikacji leży to, że fundusz od lat promuje zdrowie i profilaktykę zdrowotną – podkreśla dyrektor Skrbeńska. Ale nie ma co ukrywać, że to, co dobre zostało po pandemii to e-zwolnienia, e- recepty, e – skierowania, które ułatwiły funkcjonowanie m.in osobom. pracującym zawodowo.

Zaszły też zmiany w lubuskiej ochronie zdrowia. W utworzonym Centrum Zdrowia Matki i Dziecka zakontraktowano szereg zakresów świadczeń pediatrycznych, w tym oddział anestezjologii i intensywnej terapii dla dzieci, którego w województwie nie było. W 105. Szpitalu Wojskowym powstał drugi w regionie oddział zakaźny. W Torzymiu rozpoczął działanie kolejny w województwie oddział geriatrii. W Słubicach zakontraktowano nowy zakład opiekuńczo-leczniczy. Jest umowa z gorzowskim szpitalem w zakresie przeszczepu komórek macierzystych. W Gubinie powstał oddział rehabilitacji.

– Stopniowo zwiększamy też dostępność do badań diagnostycznych, tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Przypomnę, że finansujemy je bezlimitowo. Coraz więcej pacjentów może skorzystać z kompleksowej opieki po zawale mięśnia sercowego, na której tak bardzo mi zależało – wymienia zrealizowane działania szefowa oddziału NFZ. – Cały czas zwiększa się dostępność w psychiatrii dziecięcej. Wkrótce, dostępność do pierwszego poziomu opieki w tym zakresie będzie w każdym powiecie. To, co nas najbardziej blokuje, to jest dostęp do kadry medycznej. Niestety też z tego wynikają kolejki. Np. widzimy olbrzymią potrzebę zakontraktowania świadczeń w zakresie endokrynologii, ale wiemy, że jest niewielu specjalistów w tej dziedzinie – dodaje Ewa Skrbeńska.

Lubuski Oddział NFZ. Współpraca

W ostatnich latach oddział kontynuuje współpracę ze stowarzyszeniami pacjentów, takimi, jak Amazonki czy Kwiat Kobiecości. A pomysł na wspólną akcję z Lubuską Izbą Aptekarską pn. „Piątek z farmaceutą” spodobał się nie tylko mieszkańcom regionu, ale jest inspiracją do podobnych cykli w innych oddziałach NFZ. Regularnie razem z Gazetą Lubuską powstaje Informator Medyczny, na który czekają lubuszanie. Realizowane są liczne programy profilaktyczne. Szeroki zakres działań to efekt pracy ekipy oddziału. Ewa Skrbeńska jest wyjątkowo dumna z zespołu.

– Nikt w pojedynkę niczego nie zdziała. Pracownicy dają nam poczucie bezpieczeństwa, to że możemy się zadaniami podzielić. Mam duże wsparcie moich zastępców i rzecznika prasowego, również kadry kierowniczej i pracowników, którzy wykonują tutaj swoje obowiązki niezwykle sumiennie. Mają olbrzymie doświadczenie funkcjonowania w zmieniającym się otoczeniu – zachwala szefowa oddziału i podkreśla też wysoką jakość relacji ze świadczeniodawcami, a zwłaszcza umiejętność dialogu i możliwości znajdowania rozwiązań.

Zobacz też wideo: Diety NFZ

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto