Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielonogórzanin szybko stracił ćwierć miliona złotych! Liczył na zarobek z kryptowalut

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Mężczyzna stracił prawie ćwierć miliona złotych na fałszywych inwestycjach w kryptowaluty.
Mężczyzna stracił prawie ćwierć miliona złotych na fałszywych inwestycjach w kryptowaluty. Lubuska Policja
Zielonogórzanin padł ofiarą naciągaczy działających na rynku kryptowalut. Mężczyzna stracił prawie 250 tysięcy złotych. Prawie codziennie policjanci przestrzegają przed internetowymi inwestycjami oraz telefonami od fałszywych konsultantów, brokerów czy doradców obiecujących szybki i łatwy zysk. Ale wciąż ktoś daje się oszukać.

Policja w Zielonej Górze. Zgłosił się kolejny oszukany mieszkaniec

Mężczyzna zgłosił się do zielonogórskiej komendy i złożył zawiadomienie dotyczące perfidnego oszustwa. Z przekazanych przez niego informacji wynikało, że oszuści zadzwonili do niego w godzinach porannych podając się za doradców inwestycyjnych i zaproponowali, że pomogą pomnożyć zgromadzone przez niego oszczędności.

- Przestępcy przekonali go, że może bezpiecznie zainwestować swoje pieniądze w kryptowaluty, dzięki którym w krótkim czasie zarobi duże pieniądze. Nie podejrzewając podstępu zgodził się na propozycję i podał przestępcom wszystkie swoje dane z dowodu osobistego oraz dane karty płatniczej. Po chwili fałszywy doradca kazał mężczyźnie zainstalować aplikację do zdalnej obsługi komputera - mówi podinspektor Małgorzata Stanisławska z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze.

Zielona Góra. Zamiast zysku jest duża strata

Po chwili 68-latek zorientował się, że nie ma kontroli nad swoim laptopem, a ekran komputera zgasł. Przestępca przekonał go, że to standardowa procedura i wszystko jest właśnie sprawdzane przez Komisję Nadzoru Finansowego. To niestety uśpiło czujność mężczyzny, który nieświadomy tego, że za chwilę straci oszczędności życia, wykonywał bez zastanowienia polecenia fałszywego konsultanta i pozwolił przestępcom działać bez przeszkód.

- Aby go przekonać i wzbudzić zaufanie, cyberprzestępcy pokazali mu stan jego konta, z którego wnikało, że na skutek inwestycji ma na koncie 260 tysięcy, a miał do tej pory tylko 100. O tym, że został oszukany zorientował się dopiero po kilku godzinach, po tym jak rozłączył się z fałszywym konsultantem. Gdy sprawdził stan konta zobaczył, że nie ma jego oszczędności w wysokości ponad 100 tysięcy, a także, że ktoś w jego imieniu zaciągnął w banku dwa kredyty na łączną kwotę 136 tysięcy. Łączna suma strat na jego szkodę to prawie ćwierć miliona złotych - mówi podinspektor Małgorzata Stanisławska.

Policja kolejny raz przypomina, aby chronić swoje dane w Internecie. Nigdy nikomu nie podawajmy danych do logowania na konta bankowe, skanów dokumentów czy numerów kart płatniczych lub kredytowych. Nie klikajmy w podane linki i nie instalujmy w ten sposób żadnych aplikacji, aby nie narazić się na utratę oszczędności życia.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto