Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Chrześcijańska Fundacja RONDO świętuje siódme urodziny. Pomaga nie tylko bezdomnym

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 16 lat
Chrześcijańska Fundacja Rozwoju Osobistego RONDO obchodzi swoje siódme urodziny. Z tej okazji odbyła się we wtorkowy wieczór impreza, której głównym celem było – jak zawsze – pomoc osobom bezdomnym…

Chrześcijańska Fundacja Rozwoju Osobistego RONDO powstała z potrzeby serca. Zebrała się grupa osób, które chciały pomagać innym. Zaczęło się od wsparcia jednego bezdomnego. To było w czerwcu 2015 roku.

Fundacja RONDO - pomoc bezdomnym

Wtedy to udało się udzielić schronienia pierwszemu mieszkańcowi, a po rejestracji Fundacji w KRS w grudniu 2015 roku otworzyła noclegownię z możliwością całodobowego pobytu. Po dwóch latach funkcjonowania stała się ona Schroniskiem dla osób bezdomnych i w trudnej sytuacji życiowej, działającym zgodnie z wymogami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
-Obecnie mamy 18 podopiecznych, chcielibyśmy by każdy miał swoje miejsce, które mógłby nazwać domem. Każda osoba to inna historia. Choroby, problemy losowe… Wierzymy, że ten kryzys jest przejściowy – mówi Wioleta Choroś, kierownik schroniska.

RONDO - móc powiedzieć: - Wracam do domu!

Prezes Wojciech Wekwert podkreśla: - W chwili obecnej jesteśmy na etapie uruchamiania kolejnych mieszkań treningowych. To nas bardzo cieszy…
Mamy prawników, terapeutów, psychologów, dzięki którym można pomóc
- To wrażliwość serca jest wyznacznikiem dla każdego z nas. Kiedy jest ta wrażliwość jeden na drugiego to wierzę, że będę kolejne rocznice i kolejne… - podkreślał przewodniczący rady miasta Piotr Barczak.
Bezdomny Jan przyjechał z Ciborza do Zielonej Góry.
- Dla mnie najważniejsze było to, że miałem gdzie bezpiecznie położyć się spać – opowiada. – Koledzy szli do domu, a ja? To było moje marzenie, żeby móc kiedyś powiedzieć: Wróciłem do domu. I to się stało. Dostałem mieszkanie. Do remontu. Jestem szczęśliwy. Koszę trawniki, żywopłoty i czuję, że żyję!

RONDO pierwsze mieszkanie treningowe

Niedawno właśnie RONDO uruchomiło w Zielonej Górze mieszkanie treningowe. By walczyć z bezdomnością i dać szansę na lepsze życie kolejnym mieszkańcom naszego miasta.
To kolejny etap rozwoju fundacji, ale przede wszystkim ogromna szansa dla osób, które zrealizowały indywidualny program wychodzenia z bezdomności. Najważniejszą wartością tego mieszkania, poza tym, że to dom dla osób, które tu mieszkają, jest fakt, że wykonane zostało samodzielnie. To praca mieszkańców schroniska, jego pracowników, to zaangażowanie rodzin i przyjaciół.
Udało się pozyskać środki od prywatnych darczyńców, ale i dotację z Narodowego Instytutu Wolności na wykończenie mieszkania. Pomogło wiele firm.
Osoby, które trafiły do mieszkania, najpierw przeszły program indywidualny w schronisku, mają stały dochód i deklarują chęć dalszej pracy nad sobą.
Program pracy z osobami bezdomnymi w schronisku został więc rozwinięty o wsparcie mieszkaniowe, aktywną pomoc środowiskową oraz aktywne przeciwdziałanie stygmatyzacji osób doświadczających bezdomności.

Fundacja RONDO pomaga:

 • osobom w kryzysie, bezdomnym, uzależnionym, które straciły mieszkanie, przebywały na dworcach, ogródkach działkowych lub w innych pomieszczeniach niemieszkalnych i chcą zmienić swoje życie;
 • poprzez rozmowę, udzielanie schronienia, zapewnienie artykułów spożywczych do samodzielnego przygotowywania posiłków, wsparcie rzeczowe;
 • poprzez pomoc psychologiczną, terapeutyczną, pracę socjalną w załatwieniu ważnych spraw życiowych oraz w opracowaniu i realizowaniu planu wychodzenia z bezdomności;
 • dając ludziom drugą szansę i stwarzając warunki do skutecznej samopomocy.

W Polsce jest ponad 30 330 osoby bezdomne, z czego 83,6% stanowili mężczyźni (25 369 osób), natomiast 16,4% kobiety (4 961 osób). W województwie lubuskim liczba osób bezdomnych sięga tysiąca.

Jak pomaga RONDO?

 • Dając ludziom drugą szansę i stwarzając warunki do skutecznej samopomocy poprzez kompleksowe wsparcie: Dając ludziom drugą szansę i stwarzając warunki do skutecznej samopomocy poprzez kompleksowe wsparcie:
 • materialne: całodobowe schronienie, artykuły spożywcze do samodzielnego przygotowywania posiłków,
 • rzeczowe: ubrania, kosmetyki, lekarstwa
 • specjalistyczne: psycholog, terapeuta, pracownik socjalny, prawnik, ksiądz,
 • po pierwsze wierzymy, że IM się UDA,
 • po drugie dajemy sobie i mieszkańcom czas na dobrą diagnozę (miesiąc),
 • po trzecie wspólnie opracowujemy i realizujemy Indywidulany Plan Wychodzenia z Bezdomności,
 • po czwarte superwizujemy swoją pracę, aby pomagać jeszcze lepiej…
 • współpracując z OPS, ośrodkami odwykowymi, noclegownią, Caritasem, DPS, itp.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto