Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do kupienia budynek poczty na placu Pocztowym w Zielonej Górze. Mieszkańcy mówią: przecież tu zawsze była poczta

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Ten budynek na placu Pocztowym od lat mieszkańcom kojarzy się z... pocztą.
Ten budynek na placu Pocztowym od lat mieszkańcom kojarzy się z... pocztą. Jacek Katos
- Plac Pocztowy bez poczty? Nie może być! – mówi Franciszek Malinowski na wieść, że Poczta Polska wystawiła swój budynek na sprzedaż. – Tu od zawsze była poczta…

Poczta Polska sprzedaje wiele swoich nieruchomości

Nie są jej już dziś potrzebne. Często wymagają gruntownych remontów. Bardziej więc opłaca się sprzedać duży obiekt i na działalność wynająć mniejsze pomieszczenia.

Sprzedaż poczty na placu Pocztowym w Zielonej Górze

Wśród budynków do sprzedaży znalazła się też poczta z placu Pocztowego w Zielonej Górze. Obiekt liczy 3.500 metrów kwadratowych, posiada dwa piętra. Z zewnątrz na uwagę zasługuje ryzalit z zegarem w zwieńczeniu. Budynek znajduje się w samym centrum miasta, niedaleko zielonogórskiego deptaka, sądów i budynku wydziału prawa Uniwersytetu Zielonogórskiego. Został on wystawiony na sprzedaż za 8,6 mln zł (2,4 tys. zł za metr kwadratowy).

Ten budynek na placu Pocztowym od lat mieszkańcom kojarzy się z... pocztą.

Do kupienia budynek poczty na placu Pocztowym w Zielonej Gór...

O sprzedaż budynku zapytaliśmy w środę (26 listopada br.) rzecznika Poczty Polskiej. Pytania zostały wysłane mailem. Czekamy na odpowiedzi, gdy tylko je otrzymamy, przedstawimy je naszym Czytelnikom.

Poczta na placu Pocztowym w Zielonej Górze wzbudza w nas mieszane uczucia

- No dziwnie będę się czuła. Jestem od urodzenia zielonogórzanką. Od zawsze poczta tu była - martwi się Krystyna Jamnicka. - Rozumiem, że sklepy nam znikają z deptaka. Ale żeby poczta? Nigdy bym nie pomyślała. Przecież świadczy teraz wiele innych usług, nie tylko chodzi o listy, których dziś już chyba nikt nie pisze...

- Takie czasy. Liczy się ekonomia. Nie ma zmiłuj się - kwituje Igor Fiałkowski. - A teraz po pandemii koronawirusa takie widoki nie będą należały do rzadkości. Firmy będą się zwijać. Tak ogólnie, fajny budynek. W centrum miasta. Nadawałby się na jakiś poważny urząd. Może urząd marszałkowski kupi?

- Najważniejsze, żeby ten piękny dom wyglądał tak samo - dodaje Ewelina Kamińska-Hryń. - Żyjemy w takich czasach, że wszystko się zmienia. My musimy zmieniać prace, przystosowywać się do zmieniających się warunków. Jak śpiewała Anna Jantar: Nic nie może przecież wiecznie trwać...

Takie czasy, że Poczta Polska wyzbywa się swoich nieruchomości

To kolejne kultowe miejsce, które zniknie z krajobrazu Zielonej Góry. Poczta mieści się w pięknym budynku niedaleko ratusza. Zawsze był to ważny punkt miejski. Warto przypomnieć, że w XVIII wieku Winny Gród leżał na ważnej trasie Berlin – Wrocław, po której kursował dyliżans pocztowy. I właśnie wtedy wybudowano w mieście pierwszy budynek pocztowy. A że firma bardzo dobrze się rozwijała, to i obiekt z czasem się rozrastał. Kronikarze odnotowują, że dużą przebudowę przeprowadzono w 1869 roku. Wówczas wystrój zyskał neoklasycystyczny charakter. Po raz kolejny poważną inwestycję przeprowadzono w 1925 roku, kiedy to pocztowy budynek połączono z istniejącą po sąsiedzku winiarnią.

Szkoda, że dziś czasy takie, iż Poczta Polska wyzbywa się swych nieruchomości, chociaż stawia też nowe obiekty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto