Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie żyje honorowy obywatel województwa lubuskiego i Zielonej Góry Walerian Piotrowski, senator I i II kadencji

OPRAC.:
Janusz Życzkowski
Janusz Życzkowski
Walerian Piotrowski 1927 - 2023
Walerian Piotrowski 1927 - 2023 Janusz Życzkowski
W wieku 96 lat zmarł Walerian Piotrowski. Obrońca uczestników Wydarzeń Zielonogóskich 1960 r. Senator I i II kadencji. Wielki patriota, przyjaciel Solidarności, obrońca życia, honorowy obywatel Zielonej Góry i województwa lubuskiego

W okresie II wojny światowej był robotnikiem przymusowym. Po wojnie razem z rodziną sprowadził się do Zielonej Góry. W 1952 roku ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Poznańskim. Następnie odbył aplikację adwokacką i od 1956 do 2007 praktykował jako adwokat – najpierw w Sulechowie, a od 1959 w Zielonej Górze. Był obrońcą w procesach po Wydarzeniach Zielonogórskich z 30 maja 1960.

Działał w organizacjach i środowiskach katolickich. W pierwszej połowie lat 80. należał do Polskiego Związku Katolicko-Społecznego. Od 1980 do 1981 był doradcą lokalnej „Solidarności”. W latach 1989–1993 zasiadał w Senacie I kadencji (z rekomendacji Komitetu Obywatelskiego) i II kadencji (z ramienia Chrześcijańskiej Demokracji), reprezentując województwo zielonogórskie.

W latach 1996–1997 wchodził w skład powołanego przez Episkopat Polski zespołu do spraw konstytucji. Od 1997 do 2001 był członkiem Trybunału Stanu. Należał do Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. W 2007 poparł powstanie Prawicy Rzeczypospolitej, do której przystąpił.

Był wielkrotnie odznaczany:

  • Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski (2023)[5]
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2018)[6][7]
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2005)[8]
  • Krzyż Wolności i Solidarności (2017)[9]
  • Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości (2020)[10]
  • Tytuły honorowego obywatela województwa lubuskiego oraz Zielonej Góry (2009)

W grudniu 2021 Walerian Piotrowski udzielił Gazecie Lubuskiej wywiadu. Tak wspominał pierwsze lata w powojennej Zielonej Górze:

Kiedy emigrowałem z mojego Grodziska Wielkopolskiego, to miałem ukończoną pierwszą klasę gimnazjalną. Bardzo ceniłem sobie to, że w tym czasie w Zielonej Górze i w dużej części województwa wtedy poznańskiego, w błyskawiczny sposób zorganizowano szkolnictwo. Myśmy przyjechali z rodzicami w sierpniu 1945 r., a już we wrześniu poszliśmy do szkoły, do koedukacyjnego gimnazjum. Zostały zorganizowane szkoły podstawowe, czyli szkoły powszechne. Organizatorami byli nauczyciele i to było bardzo ważne wydarzenie, dla naszej akceptacji, dla tego miejsca, które stało się naszym domem. Wspominam nasze kontakty z rówieśnikami i rozmowy, które były nastawione na to, że tu jest Polska.

Walerian Piotrowski żywo interesował się sytuacją wewnętrzną w kraju oraz na świecie. Mówiąc o roli Polski w Europie podkreślał znaczenie suwerenności:

My żyjemy w Europie, w tej części świata, ale jesteśmy Polakami ponieważ Europę tworzą narody i państwa. To chcemy utrzymać, bo to jest wartością tej Europy, w której żyjemy, której pragniemy. Myślę, że to tak wygląda. Sądzę, że znakomita część Polaków, gdyby miała się określić, to nie powie, że jestem Europejczykiem, tylko że jest Polką, Polakiem. Tak oczywiście mieszkamy w Europie i mamy z nią związki, ale miejmy tę wiedzę i świadomość, że wielu naszych współobywateli, także krytycznie ocenia Unię Europejską i jej politykę. W szczególności tę politykę, która zagraża rozwojowi, poziomowi życia i niezależności Polski. To są te wszystkie problemy, które występują, i które nasz rząd rozumie i z odpowiednim umiarem się tym tendencjom w Unii Europejskiej przeciwstawia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto