Państwowa Inspekcja Pracy w sprawach pracowniczych, reaguje na zgłoszenia

Agnieszka Sobiak
Agnieszka Sobiak
Okręgowy Inspektorat Pracy w Zielonej Górze udziela porad prawnych
Okręgowy Inspektorat Pracy w Zielonej Górze udziela porad prawnych pixabay.com
Udostępnij:
Przy ul. Dekoracyjnej w Zielonej Górze funkcjonuje Okręgowy Inspektorat Pracy. Instytucja nie tylko przyjmuje zgłoszenia, prowadzi interwencje. Można tam skorzystać z darmowych porad prawnych, dotyczących prawa pracy.

Inspekcja Pracy ma ustawowo określoną misję

Z informacji umieszczonych na stronie Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że:

misją Państwowej Inspekcji Pracy jest skuteczne egzekwowanie przepisów prawa pracy, w tym bezpieczeństwa i higieny pracy, poprzez efektywne i ukierunkowane kontrole oraz działania prewencyjne, zmierzające do ograniczenia zagrożeń wypadkowych i poszanowania prawa pracy. W każdym województwie funkcjonują Okręgowe Inspektoraty Pracy. W Zielonej Górze siedziba Okręgu znajduje się przy ul. Dekoracyjnej

Jakimi sprawami zajmuje się Inspekcja Pracy

Często okazuje się, ze nieznajomość zakresu działalności Inspekcji Pracy rodzi nieporozumienia na temat zgłaszanych spraw. Część z nich kwalifikuje się do rozpatrzenia przez inne instytucje np. Rzecznika Praw Konsumentów, Urzędy Skarbowe, ZUS-y czy inne podmioty. Szczegółowy zakres działalności Inspektoratów reguluje Ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy. Art. 1. Ustawy definiuje zadania należące do Państwowej Inspekcji Pracy:

Państwowa Inspekcja Pracy jest organem powołanym do sprawowania nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów dotyczących legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej w zakresie określonym w ustawie.

Sprawy zgłaszane w zielonogórskim Inspektoracie

- Często zgłaszane sprawy dotyczą wynagrodzenia za pracę - nie płacenie lub zaniżenie wynagrodzenia. Są sprawy dotyczące niewłaściwego naliczania czasu pracy. W dalszej kolejności są kwestie nieudzielenia urlopu wypoczynkowego, jego nieprawidłowe naliczenie, niewydanie świadectwa pracy, brak zgłoszeń wypadków przy pracy, bezpieczeństwa pracy - informuje Jerzy Łaboński Okręgowy Inspektor Pracy w Zielonej Górze.

Inspektor zaznaczył, że można skorzystać z indywidualnych porad prawnych telefonicznie lub osobiście. W drugim przypadku, ze względu na obostrzenia należy wcześniej zgłosić się i zapisać telefonicznie. Przyjmowana jest korespondencja tradycyjna i elektroniczna.

-Wpływające do nas skargi objęte są tajemnicą. Inspektor pracy podczas kontroli ma obowiązek zachowania w tajemnicy faktu kto zgłosił skargę, jak również tego, że kontrola jest spowodowana określoną skargą - zaznacza Jerzy Łaboński - podpisanie skargi ułatwia procedurę i przyspiesza czynności.

Szczegółowe informacje dotyczące składania skarg na stronie urzędu.

WIDEO: Praca w Castoramie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Najbardziej poważne zawody według Polaków ZOBACZ RANKING

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie