Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pod Zieloną Górą mamy filmowy "zamek". Jest jak Hogwart. Zobaczcie zdjęcia!

Michał Korn
Michał Korn
Pałac w Trzebiechowie nie tylko z zewnątrz robi ogromne wrażenie. Te przepiękne fotografie skrywają majestatyczne bogactwo wnętrz. W oczy rzucają się również zachowane do dziś detale.
Pałac w Trzebiechowie nie tylko z zewnątrz robi ogromne wrażenie. Te przepiękne fotografie skrywają majestatyczne bogactwo wnętrz. W oczy rzucają się również zachowane do dziś detale. Gmina Trzebiechów
Niedaleko Zielonej Góry mamy jedną z najpiękniejszych budowli w regionie lubuskim. Mowa o naszym Hogwarcie, czyli pałacu w Trzebiechowie. Ale obiekt zachwyca nie tylko z wyglądu. Zupełnie, jak w Harrym Potterze, budynek w swoim murach gości prawdziwych uczniów. A jego historia skrywa niejeden sekret.

Zapraszamy na okazały dziedziniec

Pałac w Trzebiechowie zbudowano na planie litery „L” z czworobocznymi wieżami przy północnym boku i w skrzydle południowym. Posiada reprezentacyjną bramę wjazdową, której projekt wykonał osobiście książę Henryk VII. Od drogi dzieli go ogromny dziedziniec. Za budynkiem z kolei rozciąga się przepiękny malowniczy park krajobrazowy w stylu angielskim z zabytkowym starodrzewem obejmującym blisko 11 ha, w który włączono także część XVII-wiecznego założenia ogrodowego. Autorem założenia parkowego był znany ogrodnik Paul Lorenz z Zwickau. Park pałacowy łączy się bezpośrednio z lasami bogatymi w grzyby i zwierzynę łowną.

Trzebiechowski Zespół pałacowo-parkowy w obecnym kształcie powstał w latach 1876-1901 w nurcie francuskiej architektury rezydencjonalnej XVIII wieku.

Już teraz zachwyca. A co dopiero po renowacji!

Niedawno omówiono zakres modernizacji jednego z najcenniejszych zabytków Ziemi Lubuskiej. Długoletnie starania wójt gminy Trzebiechów o środki na remont pałacu zakończyły się sukcesem. Dla nas oznacza to, że ten piękny zabytek odzyska dawną świetność. Warto przypomnieć, że powstanie pierwszej siedziby właścicieli majątku w Trzebiechowie wiąże się z rodziną von Troschke. Ich staraniem w XVI lub XVII w. wzniesiony został dwór, który w XIX w. przebudowano w okazałą rezydencję, zachowaną do naszych czasów.

Czytaj także:

Ślady starszej siedziby czytelne są w murach obecnej budowli, w centralnej części korpusu głównego pałacu. Najprawdopodobniej w latach 20. XIX w. rozpoczęto pierwsze prace związane z rozbudową dworu, zaś około 1830 r. przekształcono niewielkie barokowe założenie ogrodowe w park o charakterze krajobrazowym, co wiąże się z ks. Heinrichem LXIII von Reuß zu Koestritz (1786-1841).

Wraz z upływem czasu dwór został poszerzony po obu stronach z zachowaniem właściwej symetrii. Mało tego! Podjęto decyzję o dobudowaniu charakterystycznej wieży od strony zachodniej. Charakterystycznej bowiem znajdują się na niej zdobienia w postaci herbów ks. Heinricha LXIII oraz jego żony Eleonory von Stolberg-Wernigerode.

ZOBACZ ZDJĘCIA m.in. lotu ptaka

Na przedłużeniu osi założenia od strony południowej nasadzono aleję prowadzącą w kierunku wzniesionego w 1823 r. kościoła. W latach 80. XIX w. ks. Heinrich VII von Reuß zu Koestritz wraz z małżonką ks. Marie Anna Alexandrine podjęli przebudowę pałacu, w efekcie której powstała zachowana do dnia dzisiejszego rezydencja.

źródło: Trzebiechowski Ośrodek Kultury/YouTube

Co kryją te piękne mury?

Podczas prowadzonych prac do wieży zachodniej dobudowano przybudówkę z podjazdem oraz wzniesiono skrzydło wschodnie z salą balową. Całości nadano nowy wystrój z górującymi nad budowlą dachami mansardowymi, przekształcono również wnętrza pałacu. Budowla ukształtowana została w stylu neorenesansu francuskiego. Warto również podkreślić, że budynek jest w całości podpiwniczony, w obu skrzydłach dwukondygnacyjny, z użytkowym poddaszem, nakryty dachem mansardowym. Wnętrza pałacu skrywają zachowane do dziś parkiety, boazerie, drewniane stropy kasetonowe, dekoracje sztukatorskie utrzymane w konwencji neorokokowej, stolarka głównej klatki schodowej, jedne drzwi wewnętrzne oraz żeliwne schody kręcone w bocznych klatkach schodowych. Autorem przebudowy był prawdopodobnie wiedeński architekt Viktor Rumpelmeyer ( 1830-1885).

Pałac w Trzebiechowie. Jak dojechać? - mapa

Pałac zlokalizowany jest przy ulicy Parkowej 4 w niewielkiej miejscowości Trzebiechów (powiat zielonogórski, gmina Trzebiechów) oddalonej. To urokliwa wieś znajdująca się w pradolinie Odry około 40 km na wschód od Zielonej Góry. W latach 1975–1998 należała administracyjnie do województwa zielonogórskiego.

Remont pałacu w Trzebiechowie już trwa

Obecnie obiekt jest remontowany. Pracę podzielono na trzy etapy. Niestety ten ostatni wciąż stoi pod znakiem zapytania. Remont trwa, ale widok robotników, rusztowań oraz siatki zabezpieczającej nikomu nie przeszkadza. Rozpoczęcie tej inwestycji jest bardzo ważne i złożone, dlatego została ona podzielona na trzy etapy. Dwa z nich będą na pewno zrealizowane. Co z trzecim, równie ważnym?

- Jestem ogromnie dumna z moich pracowników i z tego, że pozyskaliśmy środki na pierwszy i drugi etap remontu pałacu. Mam nadzieję, że uda się również zorganizować fundusze na trzeci - mówi w rozmowie z nami Izabella Staszak, wójt gminy Trzebiechów. - Zaczynamy oczywiście od czapeczki, czyli od dachu. W tej chwili firma poznańska ściąga blachę, inna z kolei myje elewację. I to są zadania zawarte są w pierwszym etapie prac. Całość nadzoruje oczywiście Lubuski Konserwator Zabytków. Drugi etap remontu będzie przebiegał wewnątrz. Składa się na niego wymiana stolarki okiennej, a warto tutaj podkreślić, że to jest aż 140 okien. Poza tym drzwi, schody, cała sieć urządzeń odpowiedzialnych za centralne ogrzewanie, kanalizację. Patrząc na to wszystko z zewnątrz jestem gotowa powiedzieć, że absolutnie rusztowania i siatki mi nie przeszkadzają, bowiem najważniejsze jest to, że pałac, w którym mieści się szkoła będzie wyremontowany - wylicza Izabella Staszak.

Dodajmy tutaj, że jeśli uda się pozyskać finanse na trzeci etap prac remontowych pałacu w Trzebiechowie, to będzie on się skupiał na doprowadzeniu do porządku zabytkowego parku otaczającego ten piękny budynek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto