Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polsko-niemiecki projekt - Rekomendacje dla systemu monitorowania jakości powietrza w mieście Zielona Góra i Cottbus

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Seminarium otwierające polsko-niemiecki projekt "Rekomendacje dla systemu monitorowania jakości powietrza w mieście Zielona Góra i Cottbus" - 28 lutego 2022 r.
Seminarium otwierające polsko-niemiecki projekt "Rekomendacje dla systemu monitorowania jakości powietrza w mieście Zielona Góra i Cottbus" - 28 lutego 2022 r. Mariusz Kapała / GL
W Parku Naukowo-Technologicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego w Nowym Kisielinie odbyło się seminarium otwierające polsko-niemiecki projekt "Rekomendacje dla systemu monitorowania jakości powietrza w mieście Zielona Góra i Cottbus".

W ostatnich latach poważnym problemem obu miast - Zielonej Góry i Cottbus - jest ich wyludnianie (problem demograficzny, związany z odpływem młodych ludzi do dużych ośrodków). A ponieważ od jakości powietrza zależy w dużej mierze zdrowie i samopoczucie mieszkańców, to naukowcy proponują, aby poprzez monitorowanie jakości powietrza promować Zieloną Górę i Cottbus, jako miejsca o wysokiej jakości życia.

Rozwój elektromobliności

Celem ma być odwrócenie złych tendencji demograficznych. Ponadto w dłuższym horyzoncie czasowym, realizacja projektu pozwoli na ocenę i analizę porównawczą wpływu rozwoju elektromobilności i alternatywnych źródeł ogrzewania na jakość powietrza w obu miastach.
Proponowana inicjatywa wpisuje się w cele koncepcji inteligentnego miasta, która wskazuje na konieczność projektowania i wdrażania zmian w systemach miejskich, zarówno pod względem logistycznym, gospodarczym i środowiskowym.

Seminarium otwierające polsko-niemiecki projekt "Rekomendacje dla systemu monitorowania jakości powietrza w mieście Zielona Góra i Cottbus"
Seminarium otwierające polsko-niemiecki projekt "Rekomendacje dla systemu monitorowania jakości powietrza w mieście Zielona Góra i Cottbus" - 28 lutego 2022 r. Mariusz Kapała / GL

Jakość powietrza

Celem projektu jest zbudowanie rekomendacji dla działań mających na celu zidentyfikowanie w miastach Zielona Góra i Cottbus obszarów o najniższym stopniu jakości powietrza oraz sposobów ich minimalizacji poprzez odpowiednie działania balansujące.
Partnerami projektu są Uniwersytet Zielonogórski (kierownik dr hab. inż. Justyna Patalas-Maliszewska, prof. UZ) oraz Brandenburgische Technische Universität Cottbus-Senftenberg (prof. Uwe Meinberg).

Zobacz wideo: Ekoenergetyka buduje centrum badawczo rozwojowe w Zielonej Górze

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto