Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przekroczone normy w wodzie z jednej ze studni głębinowych w Zielonej Górze. Zielonogórskie Wodociągi zapewniają, że woda jest bezpieczna

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 16 lat
Podwyższone stężenie sumy Trichloroetenu i Tetrachloroetenu w wodzie z jednej ze studni głębinowych w Zielonej Górze wykryły badania sanepidu. O sprawie powiadomił nas Czytelnik. Zielonogórskie Wodociągi zapewniają, że studnia została wyłączona, a woda jest bezpieczna.

Woda w Zielonej Górze. Niepokojący komunikat

Sprawę wyników badań wody ze studni głębinowych przy al. Zjednoczenia w Zielonej Górze opisał nasz Czytelnik Radosław Kuczewski, zaniepokojony tym, co zostało podane w komunikacie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zielonej Górze z 11 sierpnia.

– Ujęcie wody dla tysięcy mieszkańców Zielonej Góry nie spełnia wymagań jakościowych określonych w rozporządzeniu dotyczącym wody przeznaczonej do celów spożywczych – podkreśla Radosław Kuczewski. – Jest to o tyle ciekawe, że komunikat dotyczy ujęcia znajdującego się stosunkowo blisko Przylepu (studnie są przy al. Zjednoczenia), a w wodzie wykryto substancje będące rozpuszczalnikami. Mimo to, w komunikacie zaznaczono, że woda nadaje się do spożycia. Nikt nie ostrzegł mieszkańców, wiadomość krąży drogą pantoflową.

Z wspomnianego komunikatu wynika, że na podstawie sprawozdań z badań próbki wody pobranej 7 sierpnia, że jakość wody pod względem fizykochemicznym uległa pogorszeniu i nie spełnia wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi z uwagi podwyższone stężenie sumy Trichloroetenu i Tetrachloroetenu.

W komunikacie zaznaczono jednak, że woda może być wykorzystywana bez ograniczeń do celów spożywczych i na potrzeby gospodarcze.

W czwartek Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja poinformowały, że przeprowadzone 16 sierpnia badania jakości wody z ujęć głębinowych przy ul. Zjednoczenia i z hydroforni w Łężycy, jasno wskazują, że jej parametry są prawidłowe, a dostarczana woda jest bezpieczna dla zielonogórzan

Przekroczone normy w wodzie z jednej ze studni głębinowych w...

Woda w Zielonej Górze. ZWIK zapewnia o bezpieczeństwie

Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja poinformowały, że przeprowadzone 16 sierpnia badania jakości wody z ujęć głębinowych przy ul. Zjednoczenia i z hydroforni w Łężycy, jasno wskazują, że jej parametry są prawidłowe, a dostarczana woda jest bezpieczna dla zielonogórzan.

– Na podstawie dotychczasowych badań podtrzymujemy, że woda jest bezpieczna i może być wykorzystywana bez ograniczeń do celów spożywczych i na potrzeby gospodarcze – zapewnia Monika Turzańska, pełnomocnik prezesa ds. zarządzania w spółce Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja.

M. Turzańska wyjaśnia, że komunikat sanepidu dotyczył zachwiania dwóch parametrów w jednej z trzech badanych studni głębinowych na tamtym ujęciu.

– To wynik sytuacji awaryjnej jeszcze z lat 80. ubiegłego wieku. Obecnie studnia, w której wykryto zakłócenia została wyłączona, ponowiono badania, a ujęcie zasilają dwie pozostałe studnie głębinowe. Wodociągi od lat monitorują tę sytuację wiedząc o zdarzeniu sprzed lat, które jeszcze czasami wpływa na pogorszenie parametrów fizykochemicznych wody podziemnej. Jest to pod stałą kontrolą naszych służb – tłumaczy pełnomocniczka prezesa. – Podkreślamy, że ta sytuacja nie ma związku z pożarem w Przylepie.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto