Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przy budowie Trasy Aglomeracyjnej w Zielonej Górze znaleziono fragmenty nagrobków

Natalia Dyjas
Zobacz jak na przestrzeni miesięcy postępują prace przy Trasie Aglomeracyjnej.
Zobacz jak na przestrzeni miesięcy postępują prace przy Trasie Aglomeracyjnej. Mariusz Kapała
Budowa Trasy Aglomeracyjnej w Zielonej Górze obfituje w niespodzianki. Wcześniej odkryto podczas prac budowalnych schron przeciwlotniczy, w ostatnim czasie natrafiono tu na dawne nagrobki w języku niemieckim. Znalezisko to nie opóźni jednak prac przy budowie zielonogórskiej Trasy.

ZOBACZ: CO KRYJĄ LOCHY W BYTOMIU ODRZAŃSKIM?

- Znaleziono połamaną płytę nagrobną, która została już poskładana -informuje nas Paweł Urbański, dyrektor departamentu inwestycji i zarządzania drogami w zielonogórskim magistracie. - Żadne prace budowlane z tego powodu nie są wstrzymywane. Teraz miasto czeka na ewentualną informację, jakie będą decyzje pani konserwator w tej sprawie.
Fakt odkrycia fragmentów nagrobków na budowie Trasy Aglomeracyjnej potwierdziła nam Barbara Bielinis-Kopeć, Lubuska Wojewódzka Konserwator Zabytków. - Zostaliśmy powiadomieni o sprawie. Na miejscu były przeprowadzone oględziny archeologa, a fragmenty płyt zostały już zabezpieczone - mówi B. Bielinis-Kopeć.

- Nagrobki znaleziono pod asfaltową jezdnią - mówi archeolog z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków - Marcin Kosowicz. - Sądząc po stanie płyt, wykorzystano je w czasach powojennych, w ramach napraw jezdni.

Napisy na płytach były w języku niemieckim.
- Mogły więc pochodzić z cmentarza ewangelickiego, który znajdował się w obecnym Parku Tysiąclecia lub z tego, który mieścił się na terenie dzisiejszego Parku Świętej Trójcy - dodaje archeolog. Płyty miały być znalezione przez osoby postronne, które zobaczyły fragmenty nagrobków na hałdzie piachu. Mieszkańcy poinformowali o sprawie Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków.

Co stanie się z nagrobkami? Jak informuje nas M. Kosowicz, wykonawca zobowiązał się do zabezpieczenia tych płyt. Następnie Lubuska Wojewódzka Konserwator Zabytków zdecyduje, gdzie te płyty przekazać, czy to będzie muzeum, cmentarz lub inna jednostka administracyjna.

Przypomnijmy, wcześniej podczas prac remontowych, na wysokości ul. Dworcowej odkyto schron przeciwlotniczy z czasów drugiej wojny światowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto