MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Są miliony na park technologiczny w Nowej Soli

Daniel Sawicki
lediko.com
Marszałek marcin jabłoński zapewnił, że projekt parku w Nowej Soli zostanie wpisany na listę indykatywną LRPO. To praktycznie otwiera drogę realizacji inwestycji. Kosztorys zakłada wydatki rzędu 17 mln zł. Jednak budowa może być tańsza.

Park ma być pomocnym narzędziem dla lokalnych firm do podniesienia ich poziomu technologicznego. Informowaliśmy już, że marszałek województwa Marcin Jabłoński zapowiedział, iż projekt parku technologicznego w Nowej Soli dostanie dofinansowanie ok. 10 mln zł.

W planach jest budowa biurowca i hali produkcyjnej, obydwa obiekty mają mieć 2 tys. mkw. To ma być baza dla czterech sektorów, roboczo nazwanych klastrami, z których każdy odpowiadać ma za konkretną gałąź przemysłu najbardziej rozwiniętą w Nowej Soli. Chodzi o odlewnictwo, obróbkę plastyczną, obróbkę skrawaniem i przemysł spożywczy. Miasto da grunt, park, w którym znajdą się laboratoria, biblioteki techniczne, sale wykładowe. Hala ma służyć jako magazyn i miejsce produkcji w oparciu o współpracę z Uniwersytetem Zielonogórskim.
Jednym z głównych założeń, ma być też umożliwianie zakładom badań nad nowymi technologiami, które wdrożone na grunt nowosolski znacznie podniosłyby wydajność firmy.
Parkiem ma zarządzać spółka Interior, którą powołało miasto razem z Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, Organizacją Pracodawców Ziemi Lubuskiej i Uniwersytetem Zielonogórskim.
Jeszcze niedawno starania o umieszczenie nowosolskiego parku technologicznego na liście indykatywnej nie były udane. Problem był w tym, że drugi park naukowo-technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego powstaje w Nowym Kisielinie i na liście indykatywnej już znalazły się cztery inwestycje w ramach tego projektu.
Dziś Wadim Tyszkiewicz zapewnia, że nie ma tu żadnego konfliktu interesów. Oba parki będą się uzupełniać, a ich specjalizacja będzie zupełnie inna. W Kisielinie mają być prowadzone badania laboratoryjne z takich dziedzin jak inżynieria biomedyczna, budownictwo, energetyka odnawialna czy elektronika.
Przypominamy, że pod park technologiczny miasto zaproponowało 7 ha uzbrojonego terenu, tuż za płotem fabryk ulokowanych w strefie gospodarczej, z dojazdem od strony dawnej trasy krajowej nr 3.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto