Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skutki wichury w Lubuskiem. Strażacy interweniowali 65 razy w całym województwie

Aleksandra Łuczyńska
Aleksandra Łuczyńska
Drzewo powalone na budynek akademika w Zielonej Górze, uszkodziło jednocześnie dach samochodu.
Drzewo powalone na budynek akademika w Zielonej Górze, uszkodziło jednocześnie dach samochodu. KW PSP
W Lubuskiem mocno wieje, na szczęście interwencji nie było wiele. W całym województwie strażacy przyjęli 65 zgłoszeń związanych ze skutkami silnych wiatrów.

W całym województwie lubuskim wciąż mocno wieje, w związku ze skutkami silnego wiatru odnotowano 65 zgłoszeń.

- Jest spokojnie, w stosunku do skali tego, co zapowiadano nie odnotowaliśmy wiele szkód - informuje mł. bryg. Arkadiusz Kaniak, rzecznik Komendy Wojewódzkiej PSP w Gorzowie Wlkp.

Strażacy wyjeżdżali najczęściej do powalonych drzew, jedno z nich spadło na zielonogórski akademik przy ul. Wyspiańskiego, uszkadzając jednocześnie dach zaparkowanego w pobliżu samochodu. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Strażacy z Jasienia czy Noweli Soli oraz innych jednostek OSP w województwie wyjeżdżali do powalonych na drogach drzew.

Wiać ma jeszcze w piątek do północy. W niektórych miejscowościach województwa w związku z wichurami nie było prądu i na takie awarie trzeba się przygotować. Strażacy radzą, aby w przypadku zapowiadanych silnych wiatrów, mieć zawsze w domu latarki. Jeśli, nie ma takie konieczności, lepiej nie podróżować, nie planować wyjazdów, zostać w domu i zamknąć okna, drzwi, zabezpieczyć balkony, tarasy, podwórka, usunąć z nich donice czy inne przedmioty, które mogą uszkodzić mienie czy narazić na utratę zdrowia lub życia inne osoby.

Pamiętajmy o zwierzętach

- Zamknijmy drzwi i okna, zabezpieczmy się w minimalny zapas wody pitnej, żywności oraz najpotrzebniejszych lekarstw, szczególnie dotyczy to osób przyjmujących lekarstwa stale. Warto mieć przy sobie radioodbiornik wyposażony w zapasowe baterie oraz przygotować oświetlenie zastępcze. W miarę możliwości należy wyłączyć urządzenia elektryczne i gazowe. Bardzo ważne jest również aby zapewnić bezpieczeństwo zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz. Starajmy się nie obserwować zjawisk pogodowych, w czasie nawałnicy nie podchodzimy do okien i drzwi - prypomina bryg. Mariusz Morawski, komendant KP PSP w Żarach.

Jeżeli bardzo silny wiatr lub intensywne opady deszczu zaskoczą Nas podczas podróży samochodem, dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze. Należy pamiętać, że gdy wyjeżdżamy z zalesionego lub zabudowanego terenu, gwałtowny podmuch wiatru może spowodować utratę panowania nad samochodem i doprowadzić do wypadku. W takiej sytuacji najlepiej nie kontynuować jazdy (należy zatrzymać się i poszukać bezpiecznego schronienia). Jeśli nie mamy możliwości schronienia w budynku, należy pozostać w odpowiednio zaparkowanym pojeździe. Nie wolno zatrzymywać się pod słupami i liniami energetycznymi oraz pod drzewami. Złamana gałąź lub drzewo może przygnieść samochód i osoby w nim przebywające

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Skutki wichury w Lubuskiem. Strażacy interweniowali 65 razy w całym województwie - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto