MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tłumy na naszej akcji "Drzewko za surowce wtórne" | ZDJĘCIA, FILM

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 12 lat
Już przed dziewiątą, na godzinę przed rozpoczęciem akcji Gazety Lubuskiej Drzewko za surowce wtórne pierwsi mieszkańcy przynieśli niepotrzebne w domu urządzenia elektryczne. Była okazja, aby pozbyć się starych odkurzaczy, telewizorów, czajników i wielu innych urządzeń. W zamian można było dostać aż trzy sadzonki przygotowane przez Nadleśnictwo Zielona Góra.

– To wielka, proekologiczna akcja, zbiórka elektrośmieci. Frekwencja była zwykle duża, chociaż pogoda nam nie sprzyjała. Cieszymy się bardzo, że zielonogórzanie włączają się w akcję, że przynieśli bardzo dużo elektrosprzętu Aleksandra Sobolewska, dyrektor realizacji projektów w Makroregionie Zachód Polska Press. – W zamian za elektrośmieci odwdzięczaliśmy się pięknymi sadzonkami, których dziesięć rodzajów przygotowało Nadleśnictwo Zielona Góra. Było z czego wybierać, aby obsadzać skwerki, ogrody i inne miejsca, które mają cieszyć nasze oczy wiosną i latem.

Zebraliśmy: około 1.500 sztuk dużych, średnich i małych elektrośmieci, wśród nich rekordowa liczba pralek, lodówek, zmywarek i telewizorów! Około 6.320 sztuk baterii, około 140 ładowarek i 41 tonerów. Musieliśmy podstawić drugiego busa, ponieważ liczba zebranych elektrośmieci przerosła nasze oczekiwania. Dziękujemy!

Drzewko za surowce wtórne. Zielonogórzanie przynieśli mnóstwo sprzętu

Pani Halina uzbierała 150 sztuk baterii. – Słyszałam od sąsiadki na działce, że oddała baterie i dostała piękne kwiaty. Pomyślałam, że może akurat i mi się trafi. I jest akcja Gazety Lubuskiej – cieszyła się zielonogórzanka.
Godzinę przed rozpoczęciem akcji na miejscu był też pan Władysław. Przyniósł dwa odkurzacze. Jeden ostatnio się zepsuł i już nie będzie naprawiany. Drugi to niemal zabytek, kultowy Antek.

– Nie chciałem go wyrzucać do śmietnika, bo nie można. Postanowiłem skorzystać z akcji. Interesuje mnie czarny bez i porzeczka. Mam ogródek koło domu, jest zagospodarowany, o większym drzewku nie ma mowy, ale jakiś krzew się zmieści – przyznał Władysław Grzebieniuk z Zielonej Góry.

Już około dziewiątej były panie Marzena i Małgorzata. – Widziałam, że są kolejki do takich akcji, a ilość drzewek jest ograniczona, to obawiałam się, czy się załapiemy – przyznała pani Marzena.

– Przyniosłyśmy sprzęt AGD, żebyśmy już nie musiały gotować, stację dysków, żebyśmy nie musiały pracować. Weźmiemy za to kwiatki, żebyśmy mogły odpoczywać aktywnie – mówiła z uśmiechem pani Małgorzata. Panie zainteresowane były sadzonkami kaliny, trzmieliny, derenia i bzu czarnego.

Wypełnione kartony niepotrzebnym już w domu sprzętem przyniósł pan Adolf. Oddał m.in. czajniki, radia, anteny, ładowarki, telefony, stary młynek do kawy, suszarkę i odkurzacz. – Czajniki poprzepalały się na działce. Inne rzeczy długo w garażu leżały. Wkrętarkowiertarka jest jeszcze sprawna, ale bateria bardzo przewyższa jej koszt, nie opłaca się jej używać – przyznaje zielonogórzanin. – Można takie rzeczy gromadzić w garażu, ale przychodzi taki dzień, że trzeba je zutylizować. Taka akcja jest bardzo przydatna – pochwalił Adolf Parchimowicz z Czerwieńska.

Zielona Góra wspiera ekologię

Gazeta Lubuska zorganizowała wydarzenie z Partnerami, do których należało też Polregio.

– Jako firma, zawsze chętnie wspieramy inicjatywy związane z ekologią. Ciszymy się, że możemy tutaj być z Gazetą Lubuską – mówił Paweł Nijaki, rzecznik prasowy Lubuskiego Zakładu Polregio w Zielonej Górze. – U podstaw naszej działalności leży również ekologia, bo transport zbiorowy jest tym najbardziej zrównoważonym i ekologicznym. Jednak transport indywidualny to zawsze jest większe zagrożenie dla naszej planety. Chcemy tę ideę promować, że można i warto korzystać z kolei regionalnej. Jest to alternatywa na poznanie całej Polski i szczególnie województwa lubuskiego, do czego bardzo zachęcamy.

Pan Waldemar z Zielonej Góry, który na akcję przyjechał z żoną, podkreślił, że dużo zmienia się w świadomości mieszkańców i dzisiaj widać w lasach zdecydowanie mniej elektrośmieci.

– W Zielonej Górze nie ma problemu z tym, żeby oddać elektrośmieci. Ale ludzie, kiedy wiedzą, że mogą coś dostać w zamian, to zupełnie inaczej reagują, chętnie oddadzą niepotrzebne rzeczy – wyjaśnił.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tłumy na naszej akcji "Drzewko za surowce wtórne" | ZDJĘCIA, FILM - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto