Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Specjalny fotel do badań kobiet kupi Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze | WIDEO

Wideo
od 12 lat
Zakup specjalistycznego fotela do badań diagnostycznych kobiet z niepełnosprawnościami dla pacjentek Szpitala Uniwersyteckiego dofinansuje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach programu „Dostępna przestrzeń publiczna”. Jest zawarta umowa w tej sprawie.

Zdrowie w Zielonej Górze. Nowy projekt

Szpital Uniwersytecki zrealizuje projekt pt. „Dostosowanie przestrzeni publicznej Klinicznego Oddziału Położniczo – Ginekologicznego Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze sp. z o.o. dla osób ze szczególnymi potrzebami”. Na ten cel otrzymał dofinansowanie PFRON w wysokości 82 tys. zł. Umowę w sprawie wsparcia podpisali prezes szpitala Marek Działoszyński i dyrektor Oddziału Lubuskiego PFRON Andrzej Gonia. Projekt będzie realizowany na oddziale położniczo-ginekologicznym.

– Dodatkowe środki, które pozyskujemy będą wykorzystane na usprawnienie funkcjonowania oddziału pod kątem osób, które mają niepełnosprawności ruchowe przede wszystkim. Te środki wykorzystamy na zakup specjalistycznego fotela do badań diagnostycznych – zapowiada prezes Marek Działoszyński. – Podpisanie umowy uruchamia środki. Jak najszybciej przystąpimy do realizacji zakupu i doposażenia oddziału.

Umowa została zawarta na wsparcie z nowego programu PFRON, który nazywa się „Dostępna przestrzeń publiczna”.

– Ma cztery części, w ramach których instytucje mogą ubiegać się o likwidację różnego rodzaju barier związanych z dostępnością – wyjaśnia dyrektor lubuskiego oddziału PFRON Andrzej Gonia. – W ramach tej edycji cztery jednostki ochrony zdrowia otrzymały takie dofinansowanie. W tym przypadku jest to ponad 80 tysięcy, również w przypadku pozostałych jednostek kwota jest bardzo podobna.

W Szpitalu Uniwersyteckim im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze odbyło się podpisanie umowy w ramach programu „Dostępna przestrzeń publiczna”.

Specjalny fotel do badań kobiet kupi Szpital Uniwersytecki w...

Szpital w Zielonej Górze. Usuwanie barier

W szpitalu realizowanych jest więcej projektów z pomocą PFRON-u. Związane są z usuwaniem barier architektonicznych. Powstają ścieżki, którymi osoby z niedowidzeniem mogą sprawnie poruszać. W Centrum Zdrowia Matki i Dziecka jest makieta, na której można zobaczyć, gdzie jest jaki oddział i jak do niego trafić. Ze wsparciem PFRON-u przebudowane zostały toalety, żeby osoby z niepełnosprawnościami mogły lepiej z nich korzystać. Są to projekty poprawy infrastruktury starszej części szpitala. Prezes Działoszyński podkreśla, że nowe obiekty szpitalne powstają zgodnie z potrzebami osób z niepełnosprawnościami.

Andrzej Gonia zaznacza, że jest jeszcze sporo barier związanych z dostępnością w instytucjach dla osób ze szczególnymi potrzebami.

– Wiadomo, że część jednostek publicznych mieści się w budynkach historycznych, a to wymaga zawsze jakiegoś przystosowania. Ale też ta dostępność się zmienia – opowiada dyrektor Gonia. – Kiedyś rozumieliśmy ją dość prosto, jeżeli ktoś jeździ na wózku, potrzebuje windy. Dzisiaj też dostrzegamy potrzeby innych grup osób z niepełnosprawnością, czyli na przykład osób niewidomych, im są potrzebne opisy w formacie brajlowskim. Mamy coraz więcej pętli indukcyjnych, które ułatwiają słyszenie osobom niedosłyszącym. Dostępność jest takim procesem, który nie wiem, czy się kiedykolwiek zakończy, bo mamy różnego rodzaju niepełnosprawności. Ale dostrzegamy te potrzeby. Mam nadzieję, że dzięki takim programom, jako dostępną przestrzeń publiczną będą one sukcesywnie likwidowane.

Na początku przyszłego roku PFRON ogłosi kolejny nabór w ramach programu „Dostępna przestrzeń publiczna”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto