Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądały obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej w Zielonej Górze [ZDJĘCIA]

Maciej Dobrowolski
We wtorek, 10 kwietnia,  na terenie nekropolii zielonogórskiej przy monumencie poświęconym ofiarom odbyły się obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej. 

W uroczystości wzięła udział kompania honorowa 4. Pułku Przeciwlotniczego w Czerwieńsku, zielonogórscy harcerze oraz licznie zgromadzeni goście, m.in. prezydent Janusz Kubicki, Wioleta Haręźlak, Piotr Barczak, Marcin Pabierowski czy też Mariusz Zalewski.

Wioleta Haręźlak, wiceprezydent Zielonej Góry z wielkim przejęciem wspomina okres po katastrofie smoleńskiej. - Na początku nie mogłam uwierzyć, że to się naprawdę stało. Byłam w stałym kontakcie z kancelarią prezydenta Lecha Kaczyńskiego, bowiem planowaliśmy jego wizytę z okazji rocznicy wydarzeń zielonogórskich. Niestety, z powodu katastrofy nigdy do tego nie doszło - tłumaczy. - Aby uczcić pamięć poległych pojechałam wspólnie z Jolantą Danielak, Eleonorą Szymkowiak, Markiem Kamińskim oraz Kazimierzem Łatwińskim do Warszawy. Wspólnie pełniliśmy wartę honorową przy trumnach pary prezydenckiej w Pałacu Prezydenckim. To było niezapomniane, bardzo mocne doświadczenie. Obchody katastrofy smoleńskiej powinny nas jednoczyć a nie dzielić. 

Na obchodach obecni byli również młodzi ludzie. - Jesteśmy tu dzisiaj, aby uczcić osoby, które zginęły - mówi Aleksandra Dudziak, harcerka z ZHR. - Dla nas jest to bardzo ważne, aby kultywować taką pamięć, żeby pokazywać przykład dla młodszych pokoleń. Pamięć jest najważniejsza i o to w tym wszystkim chodzi. To jest nasze świadectwo!

Z tą opinią zgadza się również jej koleżanka Karolina Szrama, również harcerka z ZHR: - Powinno się pamiętać o wszystkich tragediach. Jeśli ginie ktoś bardzo ważny to należy to uroczyście upamiętnić.

Na obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Zielonej Górze przybył także radny Piotr Barczak: - To ważne wydarzenie. Osoby, które leciały do Katynia uczcić pamięć niesłusznie zamordowanych Polaków, sami zginęli. Nie sposób zapomnieć o tych, którzy pamiętali i walczyli o Polskę. Jeżeli my dziś nie będziemy pamiętać o naszych bohaterach to nie wiem czy ktoś w przyszłości będzie pamiętać o nas. 

Same uroczystości rozpoczęły się oficjalnie o godz. 8.41, kiedy to na minutę rozbrzmiał sygnał syren alarmowych. Później nastąpiło złożenie hołdu poległym i przyjęcie meldunku przez przybyłych żołnierzy. Następnie nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej. Wszystko odbyło się w bardzo podniosłej atmosferze.

Czytaj też: Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej w Gorzowie [ZDJĘCIA]

Czytaj też: 8. rocznica katastrofy smoleńskiej [RELACJA NA ŻYWO] Uroczystości w Warszawie. Marsz PiS i kontrmanifestacje w Warszawie

Zobacz też: "Decyzja o budowie pomnika na Pl. Piłsudskiego jest nielegalna". Warszawski ratusz odwoła się od decyzji wojewody



POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
We wtorek, 10 kwietnia, na terenie nekropolii zielonogórskiej przy monumencie poświęconym ofiarom odbyły się obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej. W uroczystości wzięła udział kompania honorowa 4. Pułku Przeciwlotniczego w Czerwieńsku, zielonogórscy harcerze oraz licznie zgromadzeni goście, m.in. prezydent Janusz Kubicki, Wioleta Haręźlak, Piotr Barczak, Marcin Pabierowski czy też Mariusz Zalewski. Wioleta Haręźlak, wiceprezydent Zielonej Góry z wielkim przejęciem wspomina okres po katastrofie smoleńskiej. - Na początku nie mogłam uwierzyć, że to się naprawdę stało. Byłam w stałym kontakcie z kancelarią prezydenta Lecha Kaczyńskiego, bowiem planowaliśmy jego wizytę z okazji rocznicy wydarzeń zielonogórskich. Niestety, z powodu katastrofy nigdy do tego nie doszło - tłumaczy. - Aby uczcić pamięć poległych pojechałam wspólnie z Jolantą Danielak, Eleonorą Szymkowiak, Markiem Kamińskim oraz Kazimierzem Łatwińskim do Warszawy. Wspólnie pełniliśmy wartę honorową przy trumnach pary prezydenckiej w Pałacu Prezydenckim. To było niezapomniane, bardzo mocne doświadczenie. Obchody katastrofy smoleńskiej powinny nas jednoczyć a nie dzielić. Na obchodach obecni byli również młodzi ludzie. - Jesteśmy tu dzisiaj, aby uczcić osoby, które zginęły - mówi Aleksandra Dudziak, harcerka z ZHR. - Dla nas jest to bardzo ważne, aby kultywować taką pamięć, żeby pokazywać przykład dla młodszych pokoleń. Pamięć jest najważniejsza i o to w tym wszystkim chodzi. To jest nasze świadectwo! Z tą opinią zgadza się również jej koleżanka Karolina Szrama, również harcerka z ZHR: - Powinno się pamiętać o wszystkich tragediach. Jeśli ginie ktoś bardzo ważny to należy to uroczyście upamiętnić. Na obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Zielonej Górze przybył także radny Piotr Barczak: - To ważne wydarzenie. Osoby, które leciały do Katynia uczcić pamięć niesłusznie zamordowanych Polaków, sami zginęli. Nie sposób zapomnieć o tych, którzy pamiętali i walczyli o Polskę. Jeżeli my dziś nie będziemy pamiętać o naszych bohaterach to nie wiem czy ktoś w przyszłości będzie pamiętać o nas. Same uroczystości rozpoczęły się oficjalnie o godz. 8.41, kiedy to na minutę rozbrzmiał sygnał syren alarmowych. Później nastąpiło złożenie hołdu poległym i przyjęcie meldunku przez przybyłych żołnierzy. Następnie nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej. Wszystko odbyło się w bardzo podniosłej atmosferze. Czytaj też: Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej w Gorzowie [ZDJĘCIA] Czytaj też: 8. rocznica katastrofy smoleńskiej [RELACJA NA ŻYWO] Uroczystości w Warszawie. Marsz PiS i kontrmanifestacje w Warszawie Zobacz też: "Decyzja o budowie pomnika na Pl. Piłsudskiego jest nielegalna". Warszawski ratusz odwoła się od decyzji wojewody POLECAMY PAŃSTWA UWADZE: Maciej Dobrowolski
We wtorek, 10 kwietnia, na terenie nekropolii zielonogórskiej przy monumencie poświęconym ofiarom odbyły się obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej. W uroczystości wzięła udział kompania honorowa 4. Pułku Przeciwlotniczego w Czerwieńsku, zielonogórscy harcerze oraz licznie zgromadzeni goście, m.in. prezydent Janusz Kubicki, Wioleta Haręźlak, Piotr Barczak, Marcin Pabierowski czy też Mariusz Zalewski.
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto