Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urolodzy zapraszają mężczyzn na bezpłatne badania pod kątem raka jąder i prostaty. Mobilny gabinet będzie czynny w sobotę

OPRAC.:
Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Mobilny gabinet lekarski będzie czynny na parterze galerii Focus Mall w sobotę, w godz. 10:00 - 18:00
Mobilny gabinet lekarski będzie czynny na parterze galerii Focus Mall w sobotę, w godz. 10:00 - 18:00 pixabay.com
Każdy mężczyzna, który ukończył 18 lat będzie się mógł bezpłatnie przebadać w mobilnym gabinecie lekarskim. Chodzi o profilaktykę raka jąder i prostaty, które wcześnie wykryte pozwalają na całkowite wyleczenie. Trzecia z rzędu akcja pod nazwą Męskie Zdrowie jest organizowana przez Stowarzyszenie Fizjosport ze Szczecina.

W najbliższą sobotę, tj. 29 października w Galerii Focus Mall przy ul. Wrocławskiej 17 odbędą się darmowe badania dla mężczyzn - USG jąder i PSA. Mobilny gabinet lekarski będzie czynny na parterze galerii w godz. 10:00 - 18:00.

Badania USG będą wykonywać lekarze Klinicznego Oddziału Urologii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, zaś testy studenci medycyny UZ - członkowie Międzynarodowego Stowarzyszenia IFMSA Oddział w Zielonej Górze.

Organizatorem trzeciej już z rzędu akcji pod nazwą Męskie Zdrowie jest Stowarzyszenie Fizjosport ze Szczecina.

- Dotychczas przebadaliśmy ponad 1.500 mężczyzn i wykryliśmy 8 nowotworów - tłumaczy Piotr Grudziecki, prezes Zarządu Stowarzyszenia Fizjosport. - Największym problemem jest fakt, że pacjenci często dowiadują się o chorobach zbyt późno, dlatego tak ważna jest profilaktyka, edukacja i dobry przykład. Szybko wykryta choroba to szansa na zdrowe i lepsze życie.

Event wpisuje się w ogólnoświatowe działania pod hasłem Movember. W dużym skrócie akcja polega na zapuszczeniu wąsów w listopadzie (nazwa jest zbitką dwóch angielskich wyrazów moustache – wąsy i november – listopad), a zapuszczenie wąsa ma sprowokować do rozmowy o męskich nowotworach.

Statystyki nie kłamią

Na raka jądra zapada w Polsce 2.000 mężczyzn rocznie. Co 40 godzin jeden z nich umiera. Polska ma najwyższą w Europie śmiertelność z powodu nowotworu jądra (15% przy średniej w UE 5%). Te zatrważające statystyki wynikającą ze znikomej edukacji oraz wstydliwości pacjentów.
Z kolei na raka prostaty zapada w Polsce ponad 15.000 mężczyzn rocznie. Jest to obecnie najczęściej diagnozowany nowotwór wśród mężczyzn. Z uwagi na wiele czynników cywilizacyjnych rak prostaty dotyka coraz młodsze osoby.

Jak przebiega badanie

Badanie USG polega na przyłożeniu głowicy ultrasonografu do worka mosznowego, dzięki czemu lekarz uzyskuje obraz wszystkich tkanek. Na podstawie ich struktury jest w stanie określić nie tylko kwestie związane z nowotworami, ale także m.in. wodniakami czy żylakami. Badania te nie wymagają żadnego wcześniejszego przygotowania, poza zachowaniem higieny osobistej. Wyniki badania są dostępne od razu. Nie ma możliwości uzyskania opisu badania z uwagi na przesiewowy charakter naszych badań.
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości badana otrzymuje wydruk z obrazem zmian.
Badaniu USG jąder mogą się poddać mężczyźni między 18 a 45 rokiem życia.

Badanie PSA to badanie związane z pobraniem kropli krwi z palca. Pozwala ono na określenie, czy poziom PSA jest przekroczony w stosunku do normy. Każda komórka prostaty wydziela pewną ilość PSA do krwi. Jeśli jest on w normie to oznacza, że prostata funkcjonuje prawidłowo. Jego podwyższenie informuje albo o podwyższonej aktywności prostaty, np. w przypadku stanu zapalnego, albo też o jej powiększeniu, czy to w wyniku naturalnego rozrostu czy pojawienia się nowotworu. Badania te nie pozwalają na dokładne oznaczenie PSA całkowitego. Do badania nie trzeba być na czczo. Wyniki dostępne są po 10 minutach. Ilość dostępnych testów w ramach każdego wydarzenia jest ograniczona. Badania PSA wykonywane będą dla panów powyżej 45 roku życia. Nie ma możliwości uzyskania opisu badania z uwagi na przesiewowy charakter badań.

Pomysłodawcami akcji bezpłatnych badań przesiewowych jest Fundacja Kapitan Światełko, organizator akcji „Mosznowładcy”. W Zielonej Górze realizuje je Stowarzyszenie Fizjosport, organizator akcji Męskie Zdrowie.
Program wsparł Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, Centrum Handlowe Focus Mall w Zielonej Górze oraz firma Spod Med.

Zobacz wideo: Czy w Zielonej Górze powstanie Centrum Onkologiczne leczące nowotwory?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto