Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wicemistrzyni świata w nordic walking radzi

Jolanta Paczkowska
Wicemistrzyni Świata w nordic walking - Agnieszka Ławniczek
Wicemistrzyni Świata w nordic walking - Agnieszka Ławniczek Archiwum Agnieszki Ławniczek
– Uważam, że jeżeli ktoś zdecyduje się na uprawianie nordic walking, to połowę sukcesu ma już za sobą. Jest to wspaniała forma ruchu na świeżym powietrzu, podczas marszu pracuje 90 % mięśni. W czasie godzinnego marszu spala się 400 kcal. Na pozór jednak wydawać by się mogło, że nic prostszego - 2 kijki i już, maszerujemy. Niestety, obserwuję osoby, które chodzą z kijkami i widzę, że sporo spośród nich chodzi nieprawidłowo – mówi wicemistrzyni świata Agnieszka Ławniczek.

O nowosolance Agnieszce Ławniczek, która została Wicemistrzynią Świata w Nordic Walking pisaliśmy TUTAJ . Dziś wracamy do rozmowy z mistrzynią.

Tak więc, Agnieszko, Twoje rady dla tych, którzy dopiero chcą zacząć przygodę z nordic walking.
– Początkującym, by nabrali odpowiednich nawyków, radziłabym, aby pierwsze zajęcia odbywali pod okiem instruktora. Uważam jednak, że jeżeli ktoś zdecyduje się na uprawianie nordic walking, to połowę sukcesu ma już za sobą. Jest to wspaniała forma ruchu na świeżym powietrzu, podczas marszu pracuje 90 % mięśni. W czasie godzinnego marszu spala się 400 kcal. Na pozór jednak wydawać by się mogło, że nic prostszego - 2 kijki i już, maszerujemy. Niestety, obserwuję osoby, które chodzą z kijkami i widzę, że sporo spośród nich chodzi nieprawidłowo. Dlatego podkreślam, że by wykorzystać wszystkie aspekty zdrowotne warto pierwsze zajęcia odbyć pod okiem instruktora.

Jakie wybrać kije?
– Wszyscy zaczynający swoją przygodę z nordic walking zastanawiają się, jakie kije wybrać? Niestety, w większości sklepów trudno o fachową poradę i często sprzedawcy proponują kijki trekingowe zamiast do nordic walking. Ja polecam kije o stałej długości, z włókna węglowego. Są rewelacyjnie lekkie. Polecam je osobom, które cenią sobie wysoką jakość. Przeznaczone do profesjonalnego i rekreacyjnego uprawiania nordic walking, najlepiej z system wypinania rękawiczki.

Kije o stałej długości są tańsze i lżejsze w porównaniu do teleskopowych (porównując kije wykonane z tego samego materiału). Jeśli nie przemieszczasz się często z kijami lub masz samochód, gdzie w bagażniku możesz spokojnie przewozić kije - kup kije o stałej długości.

Kije teleskopowe polecane są osobom dużo podróżującym oraz w przypadku, gdy jednej pary chce używać więcej niż jedna osoba. Ale są one zazwyczaj cięższe od kijów o stałej długości i droższe (porównując kije wykonane z tego samego materiału). W przypadku kijów teleskopowych odpada problem doboru długości. Kije te można regulować.

No właśnie, a jakiej powinny być długości?
– Do określenia długości kija mnożymy nasz wzrost razy współczynnik. W przypadku rekreacyjnych marszów jest to współczynnik 0,66, natomiast w przypadku osób bardziej wysportowanych jest to 0,68 i otrzymujemy długość kija. Użycie współczynnika jest jednak często mylące ponieważ mamy różną budowę ciała.

Jednak najlepszym sposobem na dobór długości kijów jest przymiarka. Stawiamy kij przed sobą, łapiemy za rączkę i sprawdzamy, pod jakim kątem jest zgięty nasz łokieć. Przyjmuje się, że łokieć powinien być zgięty pod kątem 90 stopni. Jednak przy bardziej rekreacyjnych marszach kąt ten może być większy, a gdy chcemy pochodzić bardziej dynamicznie /sportowo kąt powinien być mniejszy niż 90 stopni.

Czy są jakieś przeciwwskazania do uprawiania nordic walking?

– Przeciwwskazania?! W zasadzie każdy, kto może chodzić, może również uprawiać nordic walking! Nie ma ograniczeń wiekowych ani sprawnościowych. Oczywiście tempo marszu musi być dopasowane do naszych możliwości. Warto jednak zapytać lekarza o opinię, jeśli ktoś przeszedł operację, miał złamania, zwichnięcia, nigdy nic nie ćwiczył, ma jakieś inne schorzenia.

Jakie korzyści może przynieść trening nordic walking?
– Jest tego sporo. Przed wszystkim:
* odciążenie aparatu ruchu - (odciążenie stawów kolanowych, biodrowych, kręgosłupa) dzięki użyciu kijków uruchamiamy obręcz barkową i około 5 kilogramów nosimy na rękach, wzmocnienie kręgosłupa i mięśni grzbietu - fińskie badania pokazują, że co druga osoba po regularnym treningu pozbywa się bólów pleców,
* wzmocnienie sprawności sercowo-naczyniowej:
* poprawa zaopatrzenia komórek w tlen (pobór tlenu zwiększa się o 20-58%),
* poprawa wydolności serca,
* redukcja nadciśnienia,
* zwiększenie spalania - podczas tradycyjnego spaceru spalamy około 280 kcal., podczas marszu techniką Nordic Walking do 400 kcal. w czasie godziny,
* równomierna praca większości mięśni - przy wykorzystaniu techniki NW pracuje do 90% naszych mięśni,
* aktywne spędzanie czasu z rodziną, przyjaciółmi - podczas rekreacyjnych marszów możemy gadać, plotkować, nadrabiać zaległości z całego tygodnia!!!
Poza tym nordic walking jest zalecany w profilaktyce nadwagi, osteoporozy, nadciśnienia…

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto