Winobranie w XX wieku było przepiękne! Te korowody, radość, ludzie, zabawa | ZDJĘCIA

OPRAC.:
Michał Korn
Michał Korn
Rycerze, tancerze, wielkie kufle, browary, Winiarze. Tak wyglądały Winobranie i korowody w Zielonej Górze kilkadziesiąt lat temu. ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>>
Rycerze, tancerze, wielkie kufle, browary, Winiarze. Tak wyglądały Winobranie i korowody w Zielonej Górze kilkadziesiąt lat temu. ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>>Tomasz Gawałkiewicz/Archiwum
Przed nami korowód Winobrania 2023. A za nami roztańczone pochody sprzed kilkudziesięciu lat. Na niesamowitych fotografiach pokazujemy wam, jak mieszkańcy i goście bawili się podczas zielonogórskiego święta blisko 80 lat temu!

Spis treści

W naszej galerii zdjęć znajdziecie nie tylko zdjęcia korowodu winobraniowego z 1977 roku, ale również unikalne fotografie z lat: 1945, 1946 i 1949! Zielona Góra od tego czasu bardzo się zmieniła, ale może rozpoznajecie miejsce uchwycone na fotografiach? W tle widać m.in. Elżbietanki, gmach Biblioteki im. Norwida, aleję Wojska Polskiego, ścisłe centrum...

CZYTAJ WIĘCEJ:
Odwiedź nasz serwis specjalny: "**"

Warto podkreślić, że przygotowanie do Winobrania, a już zwłaszcza jego termin, omówienie, dopięcie wszystkiego, było swojego rodzaju priorytetem. Zielonogórscy winiarze musieli bardzo trzymać się kalendarza i ustaleń, gdy wyznaczali termin swojego święta.

Niezwykłe zdjęcia korowodu i Winobrania z XX wieku

Rycerze, tancerze, wielkie kufle, browary, Winiarze. Tak wyglądały Winobranie i korowody w Zielonej Górze kilkadziesiąt lat temu. ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>>

Winobranie w XX wieku było przepiękne! Te korowody, radość, ...

Kiedyś Winobranie zwykle organizowano w październiku. Tylko sporadycznie impreza odbywała się pod koniec września. Bogdan Kres w książce "Zarys dziejów winiarstwa zielonogórskiego" wymienia, że tak się działo np. w latach 1911, 1920 i 1921.

Tajemniczy 1945 rok. Winobrania wtedy nie było?

Także w okresie powojennym trzymano się ścisłych terminów. Najbardziej tajemniczym winobraniem było to z 1945 roku. Wyobraźcie sobie, że zdaniem niektórych historyków w ogóle nie było! Z kolei część pionierów twierdzi, że owszem, odbyło się.

Winobranie, Zielona Góra, Winobranie w Zielonej Górze, stare zdjęcia, archiwalne zdjęcia
Obwieszczenie przypominające o Winobraniu w 1945 roku. Tomasz Gawałkiewicz/Archiwum

Tę drugą tezę mogłaby potwierdzić tajemnicza kserokopia prezentowana przed dwoma laty na wystawie w bibliotece wojewódzkiej. W odezwie wydanej 21 września 1945 roku burmistrz wzywa obywateli miasta do wywieszenia chorągwi o barwach narodowych. Tak witano przedstawiciela rządu, który przyjechał do miasta na winobranie. Niestety biblioteka nie była w posiadaniu oryginału.

Tuż obok wyłożono kopię dokumentu przedstawiającego ustawienie korowodu organizowanego w 1946 roku przez Alfonsa Bogaczka. Wtedy winobranie trwało dwa dni, od 21 do 22 września. Korowód przemaszerował wówczas wokół ratusza, gdzie serwowano wino i odbywały się zabawy taneczne.

Korowód z browaru

Już wtedy wino musiało konkurować z piwem. Nie tylko w gastronomii. Wówczas to pracownik browaru jadąc na koniu otwierał imprezę. Wozy były odmalowane, opony wybielone, konie czyściutkie z wypastowanymi kopytami. Korowód robiony był razem z winiarnią, jako zjednoczenie zakładów fermentacyjnych. Przed wojną browar również organizował winobranie.

Winobranie, Zielona Góra, Winobranie w Zielonej Górze, stare zdjęcia, archiwalne zdjęcia
Winobranie 1946 r. - w barze z beczek świętuje rodzina Jankowskich. Tomasz Gawałkiewicz/Archiwum

Na wozy ładowano kufy, czyli wielkie beczki o pojemności nawet 5 tysięcy litrów i wyjeżdżano do miasta. Jedną z nich przerobiono nawet na sklep z piwem.

Bawiono się cały dzień, tylko zabawa wyglądała inaczej

Podczas Winobrania, podobnie jak ma to miejsce do tej pory bawiono się cały dzień. Stoiska handlowe mieli jeszcze prywatni kupcy a przysiąść można było na beczkach wypożyczonych z browaru. W tym czasie w Zielonej Górze funkcjonoało kilka prywatnych wytwórni win: przy ul. Moniuszki, Ceglanej, pl. Matejki i na tyłach ul. Żeromskiego, przed konkatedrą. Pod koniec lat 40. MHD ustawiało swoje stragany nawet na placu Powstańców Wielkopolskich.

Winobranie, Zielona Góra, Winobranie w Zielonej Górze, stare zdjęcia, archiwalne zdjęcia
Winobranie 1949 r. – zabawa taneczna na rogu ul. Moniuszki i Długiej. Tomasz Gawałkiewicz/Archiwum

Terminy Winobrania

A jak było z terminem winobrania? W latach 50. odbywało się ono w październiku. Czasami było bardzo zimno, ale to nikogo nie odstraszało! Kolejnych latach terminy Dni Zielonej Góry ulegały zmianie:

  • 6 - 7 października 1957 roku,
  • 27 września - 3 października 1965 roku,
  • 14 - 21 września 1975 roku, 15-22 września 1996 roku,
  • 5 - 13 września 1998 roku,
  • 8 - 16 września 2007 roku,
  • 3 - 11 września 2022 roku,
  • 9 - 17 września 2023 roku.

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie