Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Iskry Niepodległej na pl. Bohaterów w Zielonej Górze. Zobacz za darmo widowisko multimedialne!

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 12 lat
We wtorek, 5 marca na Placu Bohaterów w Zielonej Górze zainaugurowano nową trasę ISKRY NIEPODLEGŁEJ, mobilnego widowiska edukacyjnego Biura „Niepodległa”, popularyzujące sylwetki ojców niepodległości, sportowców, podróżników, ludzi kultury, naukowców czy społeczników.

Poprzednia okazała się wielkim sukcesem, w ubiegłym roku widowisko prezentowane było w 130 miejscowościach w całym kraju, a spektakl zobaczyło niemal 63 tysięcy widzów. W Zielonej Górze otwarcia multimedialnej ekspozycji dokonali: prezydent miasta Janusz Kubicki, Agata Miedzińska, dyrektor Zielonogórskiego Ośrodka Kultury i Wojciech Kalwat, dyrektor Biura „Niepodległa”.
Jak podkreśla Wioletta Łabuda-Iwaniak, rzecznik prasowy BN – Iskry Niepodległej to część historii, bez której trudno wyobrazić sobie dzisiejszą Polskę, to opowieść o potencjale naszej wspólnoty.

Iskry Niepodległej, multimedialne widowisko historyczne możemy oglądać do 7 marca na placu Bohaterów w Zielonej Górze. Wstęp bezpłatny

Iskry Niepodległej na pl. Bohaterów w Zielonej Górze. Zobacz...

Hirszfeld, Rutkiewicz, Sendlerowa

- Celem projektu jest popularyzacja wiedzy o przełomowych dokonaniach Polek i Polaków. To właśnie ich historie składają się w niesamowitą opowieść o potencjale naszej społeczności, pokazują jak kreatywność polskich wynalazców, inżynierów i odkrywców zmieniła świat wpływając na jego przyszły kształt – podkreśla Wojciech Kalwat, dyrektor Biura „Niepodległa”.
Odwiedzając wystawę, można poznać historię m.in. Ludwika Hirszfelda, który wprowadził oznaczenia grup krwi: 0, A, B i AB i odkrył przyczyny konfliktu serologicznego, Jana Czochralskiego, którego prace nad wynalezieniem metody otrzymywania monokryształów krzemu umożliwiają produkcję układów scalonych, Wandy Rutkiewicz, która jako jedna z najwybitniejszych na świecie himalaistek, stanęła jako pierwsza kobieta na szczycie K2, Ireny Sendlerowej, która uratowała 2,5 tysiąca żydowskich dzieci podczas II wojny światowej, współpracującego z NASA Mieczysława Bekkera.

Nowatorskie podejście do polskiej historii

Nowatorskie podejście do prezentacji polskiej historii mieści się w nowoczesnej naczepie, która przemierza kraj, odwiedzając kilkadziesiąt większych i mniejszych miast i miejscowości. Mobilny spektakl to przykład wykorzystania nowoczesnych technologii w obszarze pamięci, dzięki czemu historia Polski i wartości dla Polaków najistotniejsze mogą być prezentowane w sposób interesujący i atrakcyjny dla różnych grup odbiorców, także tych najmłodszych, zachęcając ich do pogłębiania wiedzy w tym zakresie – dodaje Wojciech Kalwat.
Projekt ISKRY NIEPODLEGŁEJ powstał dzięki współpracy Biura „Niepodległa” i polskich producentów z różnych branż. Podczas wypracowywania formuły mobilnego spektaklu zaprojektowano nowoczesne narzędzia (m.in. mobilny ekran transparentny), które łączą funkcjonalność z atrakcyjnym designem przestrzeni. Narratorem prowadzącym odbiorców przez opowieść o polskich dokonaniach jest cyfrowy byt, a część grafik zostało stworzonych z pomocą sztucznej inteligencji. Widowisku multimedialnemu towarzyszy wybór kilku cennych eksponatów materialnych takich jak order Orła Białego i order wojenny Virtuti Militari czy kamizelka kuloodporna zaprojektowana przez J. Szczepanika.

Iskry Niepodległej rozpoczynają trasę od województwa lubuskiego

Projekt wpierają m.in. podróżnik i zdobywca dwóch biegunów Marek Kamiński, polska lekkoatletka i mistrzyni olimpijska w sztafecie mieszanej 4x400 Natalia Kaczmarek oraz Reprezentacja Polski w piłce siatkowej mężczyzn. Zwiedzający zobaczą w mobilnej przestrzeni także chwytak ADRexp do przechwytywania satelitów i usuwania pozostałości obiektów w przestrzeni kosmicznej czy też buty najszybszej polskiej biegaczki.
- W tym roku trasę rozpoczynamy od województwa lubuskiego, starujemy w Zielonej Górze, następnie będziemy w Żarach (8-10 marca), Żaganiu (11-13 marca) i Kargowej (14-16 marca). Następny przystanek to województwa wielkopolskie i lubelskie – mówi Wioletta Łabuda-Iwaniak.

Terminy wizyt w Zielonej Górze są ustalone wg następującego harmonogramu

.

  • 5 marca, wtorek
  • 10:30 – 13:30 klasy po wcześniejszych zapisach pod adresem mailowym [email protected]
  • 14:00-18:00 otwarte zwiedzanie wystawy (bez zapisów)
  • 6 marca, środa
  • 10:00 – 13:30 klasy po wcześniejszych zapisach pod adresem mailowym [email protected]
  • 14:00-18:00 otwarte zwiedzanie wystawy (bez zapisów)
  • 7 marca, czwartek
  • 10:00 – 13:30 klasy po wcześniejszych zapisach pod adresem mailowym [email protected]
  • 14:00-16:00 otwarte zwiedzanie wystawy (bez zapisów)

Więcej na stronie projektu www.iskryniepodleglej.pl oraz w kanałach social media Biura „Niepodległa”. Dodatkowo projekt uzupełnia aplikacja z rozszerzoną rzeczywistością, która pozwala widzom lepiej poznać stworzony świat Iskier Niepodległej.

Przeczytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto