Zielona Góra. Tysiące złotych od miasta dla policji i samorządu województwa. Milion dla właścicieli kamienic

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Ostatnia sesja rady miejskiej w trybie stacjonarnym - luty 2020 roku.
Ostatnia sesja rady miejskiej w trybie stacjonarnym - luty 2020 roku. Leszek Kalinowski
Pieniądze dla policji, samorządu województwa na budowę mostu w Pomorsku, na rewitalizację kamienic - radni zdecydowali, by miasto przekazało odpowiednie fundusze. Odpowiednie uchwały w tej sprawie przyjęli rajcy na wtorkowej sesji.

To już tradycja, że rada miasta co roku przekazuje pieniądze policji. Nie wszystkim się ten pomysł do końca podoba, bo przecież funkcjonowanie policji to nie jest zadanie miasta, ale fundusze i w tym roku zostaną przekazane Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim. Pewną kwotę miasto przekaże też samorządowi województwa i tradycyjnie też - właścicielom kamienic na rewitalizację zabytków.

Pieniądze dla policji za nadgodziny i na nagrody

W uchwale czytamy m.in. "Przekazuje się środki finansowe wysokości 240.500 zł (na Wojewódzki Fundusz Wsparcia Policji, z przeznaczeniem na:

 • rekompensatę pieniężną za ponadnormatywny czas służby dla funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze – 200.500 zł;
 • nagrody dla funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze za osiągnięcia przy realizacji zadań z zakresu służby prewencyjnej na rzecz poprawy bezpieczeństwa w mieście – 40.000 zł.

Wsparcie remontu mostu w Pomorsku wraz z budową drogi

Podczas wtorkowej sesji radni zgodzili się udzielić pomocy finansowej Samorządowi Województwa Lubuskiego. O co chodzi? O dotację celową w kwocie 11.769 zł na budowę mostu na Odrze wraz z budową nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 281 w miejscowości Pomorsko.

To zadanie rekomendowane w ogłoszonym przez Ministra Inwestycji i Rozwoju naborze wniosków o dofinansowanie zadań polegających na budowie przepraw mostowych wraz z niezbędnymi dojazdami w ramach Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Drogowej - MOSTY dla REGIONÓW.

Głównym celem realizacji zadania jest poprawa bezpieczeństwa komunikacyjnego, zwiększenie płynności i usprawnienie ruchu drogowego w tej części województwa lubuskiego. Planowana budowa mostu nad rzeką Odrą w m. Pomorsko w połączeniu z planowaną budową obwodnicy zachodniej Miasta Zielona Góra będzie alternatywnym rozwiązaniem w stosunku do trasy przez Cigacice szybkiego połączenia komunikacyjnego Zielona Góra - Sulechów – Poznań. Będzie spełniać również rolę bufora zabezpieczającego płynność ruchu w przypadku zamknięcia dróg i przejazdów na mostach w Cigacicach.

Wskazana jest współpraca Miasta Zielona Góra z Gminą Czerwieńsk, Gminą Sulechów i Województwem Lubuskim w celu rozbudowy infrastruktury drogowej niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju gospodarki naszego regionu.

Zobacz budowę na Lisiej:

Milion złotych na wsparcie remontu kamienic

Tradycyjnie też miasto przekazało milion złotych na rewitalizację kamienic. Do urzędu miasta wpłynęło 39 wniosków, które komisja kwalifikacyjna rozpatrzyła w sposób następujący:

 • 11 wniosków komisja zakwalifikowała do realizacji w 2021 r. w ramach przyznanych środków finansowych na dotację w budżecie Miasta Zielona Góra;
 • 5 wniosków nie spełniało wymogów formalnych;
 • 23 wniosków nie znalazło pokrycia w przyznanych środkach finansowych.

Kto otrzyma w tym roku dotację na remont kamienic? Właściciele tych obiektów:

 • Kupiecka 45,
 • Kupiecka 40,
 • Plac J. Matejki 7,
 • Stary Rynek 19,
 • Jedności 46,
 • Kiełpin 28A,
 • K. Lisowskiego 15/2,
 • S. Żeromskiego 14/3,
 • Al. Niepodległości 33/1,
 • B. Chrobrego 25,
 • J. Kasprowicza 1 (parafia).

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie