Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy bunt ma sens? Premiera sztuki "Buntownik, czyli rzecz o narodzie" w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 16 lat
Już w czwartek, 1 września, premiera w Lubuskim Teatrze. To „Buntownik, czyli rzecz o narodzie”. Inspiracją do jego powstania jest twórczość polskich romantyków, w szczególności Juliusza Słowackiego.

Będzie to spektakl performatywny, taneczny i multimedialny. „Król Duch” odrodzi się jako chłopak z osiedla, który ma problemy z dziewczyną, rodziną, zastanawia się nad samobójstwem. Nie radzi sobie z codziennością, jest zagubiony.

Buntownik, czyli rzecz o narodzie. Dylematy dawniej i dziś

Tematem przewodnim „Buntownika…” i punktem odniesienia dla fabuły są bieżące wydarzenia z perspektywy krajowej i międzynarodowej.
- Czwórka młodych twórców próbuje połączyć dwie konwencje artystyczne teatr tańca i teatr klasyczny, dramatyczny. Powstaje hybryda eksperymentalna, z życiowymi problemami, którymi borykają się młodzi z blokowisk. I próbują się mierzyć ze Słowackim – mówi dyrektor Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze Robert Czechowski. - Spektakl jest realizowany w ramach projektu Przestrzenie Sztuki finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Program realizowany jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Konferencja prasowa na temat premiery w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze. Spektakl pt. :Buntownik, czyli rzecz o narodzie" zobaczymy w czwartek,
Konferencja prasowa na temat premiery w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze. Spektakl pt. :Buntownik, czyli rzecz o narodzie" zobaczymy w czwartek, 1 września, o godzinie 19.00. Jacek Katos

Historia o kształtowaniu się tożsamości w życiu

Jak podkreśla kompozytor Piotr Korzeniak, w sztuce ogromne znaczenie odgrywa również muzyka. To techno, punk, jazz…
Historia o kształtowaniu się tożsamości w życiu, w systemie rodzinnym, w społeczeństwie kierowana jest przede wszystkim do młodego widza, 15 plus… Jest ona miejscami wesoła, miejscami mocna, wyrażana również ciałem poprzez taniec. A dylematy młodego bohatera mogą okazać się dylematami wielu osób, które zasiądą na widowni.
Na scenie zobaczymy Marka Szajnara, znanego już zielonogórskiej publiczności z „Zaświatów”. Aktor jest też razem z choreografia Piotrem Mateuszem Wachem współautpre, choreografii. Dramaturgia to zaś sprawa Michała Telegi.

Zobacz wideo - pomoc Ukrainie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto