Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak uniknąć kradzieży roweru? Najlepiej połączyć kilka sposobów i oznakować jednoślad w Zielonej Górze albo w Sulechowie

OPRAC.:
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Należy też pamiętać o zapięciach
Należy też pamiętać o zapięciach Tomasz Czachorowski/Zdjęcie ilustracyjne
- Każdy rower zgłoszony do oznakowania będzie miał nadany indywidualny i niepowtarzalny numer - wyjaśniają policjanci z Zielonej Góry. Jest terminarz miejsc, w których będzie można za darmo oznakować rower.

Znakowanie rowerów w Zielonej Górze. Jak to się robi?

Zielonogórscy policjanci informują o możliwości oznakowania rowerów za pomocą specjalnych engrawerów. Warto skorzystać z okazji i wyznaczonych terminów. Na czym polega znakowanie?

- Mikroudarowa technologia tych urządzeń pozwala na wykonanie precyzyjnego i trwałego oznakowania. Każdy rower zgłoszony do oznakowania będzie miał nadany indywidualny i niepowtarzalny numer. Wszelkie próby jego starcia będą powodować zmiany w strukturze materiału, tak więc całkowite usunięcie napisu bez pozostawienia śladów jest niemożliwe - wyjaśnia podinspektor Małgorzata Stanisławska, rzecznik prasowa KMP w Zielonej Górze. - Wygrawerowane numery zostaną wprowadzone do policyjnej bazy rowerów oznakowanych.

Policjanci przypominają, że znakowanie roweru umożliwia sprawdzenie podczas kontroli czy użytkownik roweru jest prawowitym jego właścicielem, ponadto naniesiony numer ułatwia policjantom ustalenie właściciela jednośladu.

Znakowanie rowerów. Co to daje?

Policjanci podkreślają, że znakowanie rowerów jest jedną z metod zabezpieczania ich przed kradzieżą. Dobrze uzupełnić ją o pozostałe metody, np. stosować odpowiednie zapięcia renomowanych firm, nie zostawiać na klatkach schodowych, w piwnicach, na balkonach, a jeżeli jest to konieczne to trzeba zainwestować w solidne drzwi i zamki.

- W przypadku gdyby doszło do kradzieży warto dysponować fotografią oraz spisanymi numerami fabrycznymi i cechami trwałymi roweru, bowiem w znaczny sposób ułatwi to jego identyfikację i ustalenie właściciela - informuje KMP Zielona Góra.

Znakowanie rowerów w Zielonej Górze. Gdzie i kiedy oznakować rower?

Aby oznakować rower należy zgłosić się z jednośladem, dowodem tożsamości i dowodem kupna (paragon, faktura, umowa kupna) w wyznaczonym terminie do Komisariatu Policji.

- W przypadku braku dowodu kupna właściciel roweru będzie musiał wypełnić odpowiednie oświadczenie. Wymagane jest aby osobą zgłaszającą rower do oznakowania była osoba pełnoletnia - informuje KPM Zielona Góra. - Należy pamiętać również o tym, aby jednoślady zgłaszane do oznakowania były sprawne pod względem technicznym i odpowiednio wyposażone (sprawne hamulce oraz dzwonek). Przypominamy, że w warunkach gorszej przejrzystości powietrza oraz po zmroku rower musi być wyposażony sprawne w światło przednie i tylne.

Pamiętajmy! Rowery oznakowane są mniej atrakcyjne dla złodziei, a dzięki temu są bardziej bezpieczne! - podkreślają policjanci.

Komisariat I Policji w Zielonej Górze, Os. Pomorskie 8:

  • 11.04.2023r., w godz. 09.00-10.30,
  • 19.04.2023r., w godz. 09.00-10.30,
  • 25. 04.2023r., w godz. 18.00-20.00

Komisariat II Policji w Zielonej Górze, ul. Szarych Szeregów 8:

  • 06.04.2023r., w godz. 10.00-12.00,
  • 20.04.2023r., w godz. 15.00-17.00,

Komisariat Policji w Sulechowie, ul. M. Konopnickiej 8:

  • 11.04.2023r., w godz. 12.00 – 16.00,
  • 25.04.2023r., w godz. 12.00 – 16.00,

Czytaj też:

Zobacz też wideo: Dwumiesięczny chłopiec tracił oddech. Z pomocą przyszli policjanci

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto