Konflikt na linii "Medyk" - Urząd Marszałkowski nasila się. Padają kolejne argumenty

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Radna Sejmiku Województwa Lubuskiego Aleksandra Mrozek również uważa obecną sytuację za skandaliczną i nie ma wątpliwości, że przeniesienie “Medyka” do Sulechowa jest jednoznaczne z jego likwidacją.
Radna Sejmiku Województwa Lubuskiego Aleksandra Mrozek również uważa obecną sytuację za skandaliczną i nie ma wątpliwości, że przeniesienie “Medyka” do Sulechowa jest jednoznaczne z jego likwidacją. Agnieszka Linka
Udostępnij:
Zaostrza się konflikt pomiędzy CKZiU "Medyk" i Urzędem Marszałkowskim. Głos w sprawie zabierają kolejne osoby, a Urząd przekonuje do swoich argumentów. Padł pomysł, aby prezydent Zielonej Góry znalazł nowy lokal na siedzibę szkoły. - Jeśli Urząd Marszałkowski ma problemy z prowadzeniem placówki, powinien się zastanowić nad przekazaniem jej pod zarząd miasta - puentuje sugestię Wioleta Haręźlak dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta Zielona Góra.

Podczas konferencji prasowej, w której udział brali Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Łukasz Porycki, poseł RP Waldemar Sługocki, radny Sejmiku Województwa Lubuskiego Sebastian Ciemnoczołowski i dr Marek Działoszyński, Prezes Zarządu Szpitala Uniwersyteckiego, przedstawiono kolejne argumenty uzasadniające pomysł przeniesienia CKZiU “Medyk” z Zielonej Góry do Sulechowa.

Wicemarszałek Porycki tłumaczył rozpoczęcie tzw. konsultacji w tej sprawie potrzebą rozwoju Szpitala Uniwersyteckiego i Wydziału Medycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego.

- 4 stycznia br. Zarząd Województwa Lubuskiego w czteroosobowym składzie podjął jednogłośną decyzję o rozpoczęciu konsultacji w sprawie przeniesienia siedziby Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego “Medyk” do nowej siedziby w Sulechowie - oznajmił.

Wyjaśnił, że nowe miejsce, czyli infrastruktura po byłej Wyższej Szkole Zawodowej w Sulechowie, której właścicielem jest obecnie Uniwersytet Zielonogórski, spełnia najwyższe standardy dydaktyczne i ma dogodną lokalizację. Zapewnił również, iż Urząd Marszałkowski, w momencie, gdy rozgorzała dyskusja na temat przeniesienia “Medyka” do Sulechowa, zwrócił się z pismem do prezydenta Zielonej Góry, Janusza Kubickiego, prosząc o pomoc w znalezieniu nowej siedziby dla placówki.

Na zwołanej konferencji nie był obecny dyrektor CKZiU “Medyk w Zielonej Górze. Przebywa na urlopie, o czym musiano wiedzieć w Urzędzie Marszałkowskim. Zaproszono za to nauczycieli, którym nie udzielono głosu, gdyż nie na miejscu byłoby prowadzenie dyskusji bez udziału dyrektora.

Naginanie faktów

- Procedura przeniesienia “Medyka” do Sulechowa już ruszyła, a przedstawiane teraz przez Urząd Marszałkowski argumenty, to naginanie faktów - mówi Jarosław Marcinkowski dyrektor CKZiU “Medyk”. - Moim zdaniem nie ma mowy o konsultacjach w sytuacji, gdy do końca lutego mają zapaść ostateczne decyzje.

Dyrektor w rozmowie z nami wyjaśnił, że CKZiU “Medyk” przekazało szpitalowi w ubiegłym roku 2/3 terenów, których było właścicielem. Otrzymał wtedy zapewnienie, że przekazanie ziemi zaspokaja roszczenia szpitala względem “Medyka”. Dziwi go decyzja o wybudowaniu na darowanym gruncie parkingu, skoro można było postawić budynek dla pracowników szpitala. Poza tym od października w “Medyku”, przy współpracy z UZ ma ruszyć nowy kierunek - fizjoterapia. Szkoła, kształcąc średni personel medyczny i wykwalifikowaną kadrę zawodów okołomedycznych, w żaden sposób nie ogranicza rozwoju szpitala i uniwersyteckiego kierunku medycznego. Zwrócił też uwagę na to, jak wygląda formalny proces przeniesienia placówki. Zarząd Województwa Lubuskiego przyjmuje projekt uchwały, nad którą głosuje Sejmik Samorządu Województwa Lubuskiego, po czym na biurko Lubuskiego Kuratora Oświaty trafia wniosek o wyrażenie zgody na przeniesienie placówki. Na wszystko jest czas do końca lutego, zatem użyty przez wicemarszałka Poryckiego wyraz “konsultacje” jest nieadekwatny do sytuacji. W projekcie uchwały jest jasno napisane, że CKZiU “Medyk” zacznie działać w Sulechowie od września tego roku.

Kurator oświaty nadal nic nie wie

O sprawie ewentualnego przeniesienia CKZiU “Medyk” nadal nie została powiadomiona lubuska kurator oświaty Ewa Rawa, choć jej głos będzie decydujący.

- Podtrzymuję swoje zdanie, że dopóki nie dostanę żadnej oficjalnej informacji w sprawie, nie będę się na ten temat wypowiadać – powiedziała nam wczoraj.

Radna Sejmiku Województwa Lubuskiego Aleksandra Mrozek również uważa obecną sytuację za skandaliczną i nie ma wątpliwości, że przeniesienie “Medyka”
Radna Sejmiku Województwa Lubuskiego Aleksandra Mrozek również uważa obecną sytuację za skandaliczną i nie ma wątpliwości, że przeniesienie “Medyka” do Sulechowa jest jednoznaczne z jego likwidacją. Agnieszka Linka

“Samorządowe Lubuskie” zabrało głos

Tuż po konferencji Urzędu Marszałkowskiego” odbyła się kolejna, zorganizowana przez członków klubu “Samorządowe Lubuskie”.

- Każdy pomysł związany ze zmianami edukacyjnymi powinien być przede wszystkim przedyskutowany, a decyzje nie mogą być podejmowane za plecami osób, których dotyczą - mówiła Wioleta Haręźlak dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta Zielona Góra. - Jeśli Zarząd Województwa Lubuskiego podejmuje uchwałę, o której wcześniej nie informuje pracowników i dyrektora placówki, to trudno się dziwić, że decyzja budzi takie emocje.

Wioletta Haręźlak zwróciła uwagę, że organem prowadzącym szkołę jest Urząd Marszałkowski i jeśli ma problemy z prowadzeniem placówki, powinien się zastanowić nad przekazaniem jej pod zarząd miasta. Poza tym konsultacje powinny odbywać się przed podjęciem uchwały, by mieć pewność, że da się ją zrealizować.

Radna Sejmiku Województwa Lubuskiego Aleksandra Mrozek również uważa obecną sytuację za skandaliczną i nie ma wątpliwości, że przeniesienie “Medyka” do Sulechowa jest jednoznaczne z jego likwidacją. To Szpital jest winny temu, że przez lata nie zgłaszał problemów dotyczących warunków pracy swojej administracji. Z protokołów wynika, że Komisja Zdrowia nie podnosiła tematu budynku administracji szpitalnej. Zdaniem Mrozek należałoby się wycofać z pomysłu przenoszenia CKZiU “Medyk” do Sulechowa, przeprosić społeczność szkolną i szukać racjonalności w rozwiazywaniu problemów, nie stawiając pod ścianą jednych, żeby poprawić warunki innym.

Konferencję prasową dotyczącą stanowiska w sprawie zielonogórskiego "Medyka" można obejrzeć na facebookowym profilu Urzędu Marszałkowskiego www.facebook.com/lubuskiepl

Lubuskie. Zielona Góra może już leczyć komorą hiperbaryczną

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Nigdy nie patrzyliśmy tak daleko - teleskop Jamesa Webba

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie