MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

SUPRA, czyli biznes i nauka pod rękę. Dwa dni międzynarodowych spotkań na Uniwersytecie Zielonogórskim i w lubuskich firmach

OPRAC.:
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Uniwersytet Zielonogórski był gospodarzem dwudniowego spotkania partnerów międzynarodowej sieci SUPRA (sieć innowacji, którą tworzy społeczność partnerów przemysłowych i badawczych z zakresu technologii produkcji).
Uniwersytet Zielonogórski był gospodarzem dwudniowego spotkania partnerów międzynarodowej sieci SUPRA (sieć innowacji, którą tworzy społeczność partnerów przemysłowych i badawczych z zakresu technologii produkcji). Kazimierz Adamczewski/ UZ
SUPRA to międzynarodowa sieć innowacji, którą tworzy społeczność partnerów przemysłowych i badawczych (np. Uniwersytet Zielonogórski) z zakresu technologii produkcji. Przez dwa dni przedstawiciele biznesu, nauki oraz mediów odwiedzali nie tylko uczelnię, ale i firmy w Świebodzinie, Sulechowie, Iłowej…To unikalna okazja do wzajemnej inspiracji i wymiany doświadczeń.

Uniwersytet Zielonogórski po raz drugi był organizatorem spotkań w ramach międzynarodowej sieci SUPRA. Wydarzenie to poświęcone jest wzmocnieniu relacji pomiędzy światami nauki i biznesu. Dyskusje i rozważania na temat rozwijania nowych technologii oraz możliwości kooperacji wzmocnione zostaną o możliwość odbycia interesujących wizyt studyjnych w lubuskich przedsiębiorstwach.

SUPRA i obecne wyzwania

Obecne wyzwania, takie jak zmiana klimatu, niedobór wykwalifikowanych pracowników oraz rosnąca presja na innowacje i konkurencyjność, stanowią szczególne wyzwanie dla wielu firm i instytucji.

- Zawsze się cieszę kiedy uniwersytet współpracuje z regionalnymi i zagranicznymi pracodawcami, bo to znaczy, że jest poszukiwanym partnerem dla gospodarki, że studenci są kształceni na potrzeby tej gospodarki – mówi rektor UZ, prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski. - Myślę więc, że im więcej takich podmiotów międzynarodowych będzie odwiedzało nasz uniwersytet, to współpraca będzie się lepiej rozwijała. Jesteśmy placówką kształcącą na potrzeby gospodarki narodowej, i naturalne jest, że przedsiębiorcy chcący zatrudniać dobrze wykwalifikowanych pracowników, kierują się w stronę uczelni.

Gości (przedstawiciele 8 zagranicznych firm oraz przedstawiciele nauki z Technische Universität w Chemnitz) mieli też okazję zwiedzić Laboratorium Inżynierii Badań Materiałowych Uniwersytetu Zielonogórskiego.

SUPRA. Projekty naukowo-badawcze, realizowane w Polsce i w Niemczech

Dr Matthias Rehm, niemiecki koordynator sieci SUPRA, nie kryje zadowolenia ze współpracy.

- Nawiązaliśmy ją już kilka lat temu, a teraz ją intensyfikujemy. Liczymy na połączenie projektów naukowo-badawczych realizowanych w Polsce i w Niemczech, aby wspólnie rozwiązywać wynikające z nich problemy – podkreśla dr Matthias Rehm.
Anatol Kałasznikow, przedsiębiorca uczestniczący w spotkaniu z niemieckimi przedsiębiorcami, zauważa, że taka transgraniczna współpraca jest potrzebna i korzystna dla obu stron.

- Jako członek SUPRy w ubiegłym roku miałem okazję być członkiem polskiej delegacji w Niemczech, w Chemnitz, gdzie zwiedziliśmy uczelnię, byliśmy też w różnych przedsiębiorstwach, które współpracują z naukowcami. Bardzo się cieszę, że nasza uczelnia również współpracuje z przedsiębiorcami – razem możemy robić różne rzeczy – przedsiębiorcy mają praktyczne doświadczenie, natomiast uczelnia możliwości badawcze – mówi Anatol Kałasznikow.

SECO/WARWICK w Świebodzinie gościło uczestników SUPRY

Od lat naukę wspiera SECO/WARWICK w Świebodzinie. W marcu tego roku otworzył na Uniwersytecie Zielonogórskim SECO/LAB, tj. nowoczesne Laboratorium Automatyzacji Produkcji i Mechatroniki. Laboratorium pomoże studentom UZ w zdobyciu praktycznych umiejętności, które bez wątpienia będą atutem na rynku pracy.

- Nasi goście mogli zapoznać się z długą historią SECO/WARWICK, zobaczyć pionierskie rozwiązania obróbki cieplnej metali, a także zainspirować się naszym nowoczesnym laboratorium R&D – wymienia Sławomir Woźniak, prezes zarządu Grupy SECO/WAWRWICK.. - Takie spotkania są potrzebne, by rozwijać biznes i wspierać naukę. Innowacyjne przedsiębiorstwa nie są w stanie funkcjonować bez wsparcia naukowego, a również uczelnie dużo zyskują poznając praktyczne aspekty funkcjonowania biznesu. Jesteśmy jednym z największych lokalnych pracodawców, działamy globalnie na pięciu kontynentach, ale to właśnie województwo lubuskie jest miejscem, gdzie bije nasze SECO/SERCE. Cieszymy się, że możemy być częścią sieci SUPRA i wspierać tą inicjatywę.

(W artykule wykorzystano materiały prasowe UZ i SECO/WAWRWICK).

Przeczytaj także:

Zobacz też wideo:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: SUPRA, czyli biznes i nauka pod rękę. Dwa dni międzynarodowych spotkań na Uniwersytecie Zielonogórskim i w lubuskich firmach - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto