Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marsz Młodzieży Wszechpolskiej ku czci Żołnierzy Wyklętych z okrzykami i pochodniami

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Zielonogórski marsz Młodzieży Wszechpolskiej ku czci Żołnierzy Wyklętych
Zielonogórski marsz Młodzieży Wszechpolskiej ku czci Żołnierzy Wyklętych Mariusz Kapała / GL
W niedzielę, 1 marca, o godz. 18.00 ulicami miasta przeszedł VII Zielonogórski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowany przez Młodzież Wszechpolską. Uczestnicy oddali w ten sposób hołd żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Marsz tradycyjnie już rozpoczął się na pl. Bohaterów. Później licznie zgromadzeni uczestnicy przeszli ul. Reja, Moniuszki, Konstytucji 3 Maja i zakończyli pochód pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych na pl. majora Adama Lazarowicza. Część osób niosła pochodnie, wznoszono również okrzyki na cześć polskich bohaterów.

PRZECZYTAJ TAKŻE: ZIELONA GÓRA. Nareszcie! W wydziale komunikacji ma być wprowadzona elektroniczna rezerwacja spotka

W tym kontekście warto zauważyć, że w niedzielę już wcześniej odbyły się miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dlaczego Młodzież Wszechpolska zorganizowała osobne wydarzenie? - Musimy pamiętać, że oficjalne miejskie obchody rzadko przyciągają młodych ludzi, którzy wolą bardziej ekspresywnie oddawać cześć Żołnierzom Wyklętym. Podczas naszego pochodu były okrzyki i pochodnie, wielu osobom bardziej odpowiada taka forma marszu - twierdzi Hubert Wójcik, prezes zielonogórskiego koła Młodzieży Wszechpolskiej. Ale jednocześnie dodaje, że część członków organizacji wzięło jednak udział np. w obchodach przy areszcie śledczym, gdzie złożono kwiaty i znicze pod Tablicą Pamięci „Pro memoria więźniom politycznym i ofiarom represji komunistycznych”.

- To jest nasza historia, nieodłączna część naszego życia. Jeżeli nie będziemy pamiętać o przeszłości, o naszych bohaterach, to nie będziemy mogli zbudować przyszłości opartej o fundamenty i wartości, o które walczyli nasi przodkowie, m.in. Żołnierze Wyklęci - przekonuje Wójcik. Czy jego zdaniem w społeczeństwie rośnie poziom wiedzy dotyczący Żołnierzy Wyklętych?

- Kiedyś nie poruszano tego tematu, ale to się wyraźnie zmieniło. Widać, że w wzrosła świadomość młodych ludzi, którzy przychodzą na marsze a później dopytują nauczycieli na lekcjach historii o Żołnierzy Wyklętych. Ja sam tak robiłem, bowiem nie było tego w w mojej podstawie programowej. Jestem przekonany, że pamięć o Żołnierzach Wyklętych przetrwa, musimy mieć świadomość, że to my jesteśmy odpowiedzialni, aby przekazać ją następnym pokoleniom - tłumaczy prezes koła.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto