Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzi aktorzy tworzą scenę i wystawiają sztukę - ruszył projekt "1-2-3 TEATR"

Agnieszka Sobiak
Agnieszka Sobiak
Rekwizyty przygotowane do przeprowadzenia zajęć cieszyły się szczególnym zainteresowaniem najmłodszych uczestników
Rekwizyty przygotowane do przeprowadzenia zajęć cieszyły się szczególnym zainteresowaniem najmłodszych uczestników Agnieszka Sobiak
Podczas zajęć pn. "1-2-3 TEATR", organizowanych przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. C. Norwida dzieci tworzą teatr od podstaw.

Pomysł na "teatr młodych"
Projekt „1-2-3 TEATR” – to nowa inicjatywa Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze, adresowany do najmłodszych czytelników. Jest to cykl bezpłatnych zajęć, finansowany z dotacji pozyskanej z Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Celem projektu było poszerzenie bibliotecznej oferty o warsztaty teatralne dla dzieci.

Warsztaty teatralne a wzrost wskaźników czytelnictwa

Zajęcia teatralne to nie tylko zabawa. To działania animacyjne, które rozwijają kreatywność, niwelują lęk przed występami publicznymi, wpływają na poczucie estetyki, kształtują umiejętność współpracy z grupą i dają poczucie sprawczości. Dobór treści do pracy nad powstawaniem sztuki opiera się na dostępnej w bibliotece dla dzieci literaturze. Zabieg ten niejako stwarza podstawę do korzystania przez dzieci z bibliotecznych zasobów i publikacji.

Poznanie przez działanie czyli jak opowiedzieć dzieciom o teatrze

Projekt „1-2-3- TEATR” ma za zadanie zachęcić najmłodszych do zdobywania informacji o sztuce i przybliżyć wiedzę o pracy aktora, reżysera, scenarzysty oraz innych pracowników teatru. Jak mówi Anna Urbańska, koordynatorka projektu:

To są zajęcia teatralne adresowane do dzieci: pierwszej, drugiej i trzeciej klasy szkoły podstawowej. Podczas dziesięciu spotkań, które odbędą się w okresie od września do grudnia dzieci poznają specyfikę teatru, zawody związane z teatrem, historię teatru, ale przede wszystkim będą tworzyły teatr. Będą bawiły się w przybieranie różnych ról teatralnych, tworzyły scenografię, tworzyły lalki, a na koniec postaramy się wystawić krótką etiudę w postaci jakiegoś krótkiego spektaklu teatralnego.

Do udziału w projekcie zaproszeni zostali teatralni specjaliści:

- Marcin Ryl-Krystianowski – aktor - lalkarz z Teatru Animacji w Poznaniu,
- Beata i Artur Beling – para aktorów, reżyserów, twórców Teatru Rozrywki „Trójkąt”,
- Dorota Wilczyńska – dramatopisarka i scenarzystka, polonistka, instruktorka teatralna,
- Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek - reżyserka, aktorka, pedagog, specjalistka ds. teatru w Zielonogórskim Ośrodku Kultury,
- Alicja Niewiadomska – scenografka, instruktorka teatralna, nauczycielka w pracowni teatralnej w Młodzieżowym Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” w Zielonej Górze.

Zajęcia będą się odbywały się w filii bibliotecznej przy ul. Podgórnej 45. Liczba osób mogących wziąć udział w projekcie jest ograniczona. Zapisy przyjmowane będą od 1 września br. Liczy się kolejność zgłoszeń. Zainteresowani proszeni są o kontakt:
tel. 68 45 26 334, 68 45 32 661, e-mail: [email protected]

Warto wziąć udział w zajęciach teatralnych - twierdzi - Anna Urbańska - i dodaje:

Dzieci będą miały dobrą zabawę, podczas której będą tworzyły teatr.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto