Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Natura 2000 chroni rzadkie gatunki i siedliska, a także sprzyja ekoturystyce

EDUKACJA EKOLOGICZNA
Obszary Natura 2000 to najmłodsza forma ochrony środowiska w Polsce. Obecnie zajmują one około 20 proc. powierzchni naszego kraju. W samym Lubuskiem takich terenów mamy kilkadziesiąt i zajmują one około 25 proc. powierzchni naszego regionu. Mając na uwadze, że Obszarów Natura 2000 wciąż przybywa, być może w całkiem niedalekiej przyszłości nasz region będzie mógł się poszczycić okrągłą setką takich miejsc na lubuskiej mapie.

Natura 2000 to nie tylko rezerwaty i parki narodowe

Natura 2000 to jedna z form ochrony przyrody, która została wprowadzona w Polsce z chwilą wejścia do Unii Europejskiej w 2004 roku. Natura 2000 to nowoczesna i dynamiczna forma ochrony przyrody, forma chroniąca konkretne siedliska i gatunki w danej lokalizacji. Jej celem jest także ochrona różnorodności biologicznej.

Obszary Natura 2000 obejmują wszystkie polskie parki narodowe, wiele rezerwatów przyrody, ale nie tylko. Są to także rzeki i otaczające je doliny, lasy oraz jeziora. Obszary te dotyczą nie tylko terenów, które ukształtowały się w wyniku procesów naturalnych, ale również te, powstałe w wyniku działalności człowieka, które obecnie oferują korzystne warunki do występowania chronionych gatunków roślin i zwierząt.

Jakie jest zadanie Natury 2000

Sieć obszarów Natura 2000 ma za zadanie chronić siedliska przyrodnicze, ale także gatunki roślin i zwierząt, wymienione w dyrektywach przyrodniczych. Rozróżnia się dwa rodzaje obszarów Natura 2000:

  • obszary siedliskowe dla siedlisk oraz gatunków roślin i zwierząt innych niż ptaki
  • obszary ptasie.

Należy podkreślić, że Obszary Natura 2000 obejmują bardzo różne ekosystemy, np. wodne, łąkowe, czy leśne.

Lubuskie Obszary Natura 2000

W Lubuskiem mamy 12 obszarów „ptasich” i ponad 60 „siedliskowych”. Natomiast dwa mają podwójny status ochrony - są to Ujście Warty oraz Łęgi Odrzańskie.

W Lubuskiem są takie Obszary Natura 2000, które liczą dziesiątki, a nawet setki tysięcy hektarów, jak np. Dolina Dolnej Noteci czy Puszcza Notecka, ale są też takie, jak Skwierzyna, Sulechów czy Otyń, które zamykają się w granicach kościołów. Jak to możliwe, że obszarem Natura 2000 stały się świątynie? Bo są one miejscem występowania chronionych nietoperzy.

W Lubuskiem Natura 2000 to w znacznej większości siedliska i gatunki charakterystyczne dla nizinnej części Europy Środkowej. Mamy jednak takie tereny, które są wyjątkowe i stanowią unikat nie tylko na tle pozostałych Obszarów Natura 2000 w Polsce, ale nawet całej Europy!

Jednym z takich miejsc jest Nietoperek, czyli jedno z największych - jeśli nie największe! - w Europie zimowisko nietoperzy. Kolejna ciekawostka jest taka, że Lubuskie uwielbiają... chrząszcze. U nas występują licznie ich unikatowe gatunki, a także jelonek rogacz, czyli największy chrząszcz Europy.

Tu nie ma listy zakazów. Z tych obszarów możemy korzystać

Obszary Natura 2000 w większości służą jako tereny rekreacji. Jak podkreślają instytucje, które zajmują się ochroną środowiska, „doskonale spinają potrzeby przyrody i potrzeby kontaktu człowieka z przyrodą”.

Na tych obszarach można naprawdę dużo. W odróżnieniu od parków narodowych, czy rezerwatów przyrody, można tu robić w zasadzie wszystko to, co nie będzie stanowiło zagrożenia dla siedlisk czy gatunków, dla których ten obszar został utworzony.
Obszary te nie wykluczają też prowadzenia na nich inwestycji - oczywiście nie wszystkich. Jednak Natura 2000 dzięki swoim walorom, daje szansę na rozkwit różnych dziedzin gospodarki. A rolnicy gospodarujący na tych właśnie terenach, mogą korzystać z licznych form dotacji i wsparcia finansowego.

WFOŚiGW w Zielonej Górze wspiera Obszary Natura 2000

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze wspiera wszelkie działania z zakresu ochrony środowiska. Wsparcie to ma wymiar informacyjny, edukacyjny, a także finansowy. Wiele proekologicznych inicjatyw odbywa się przy współfinansowaniu tej instytucji. Przez ponad dwie dekady działania Obszarów Natura 2000 WFOŚiGW wielokrotnie promował i wspierał ich funkcjonowanie.

Na początku tego miesiąca WFOŚiGW w Zielonej Górze przekazał dofinansowanie dla Parku Narodowego Ujście Warty na budowę wiaty wraz z infrastrukturą towarzyszącą przy ścieżce przyrodniczej „Ptasim szlakiem”. Wybudowanie dwukondygnacyjnej wiaty wraz ze stołem, ławkami, 10 stojakami na rowery, koszem do segregacji odpadów, obudową toalet, wydzielonym miejscem postojowym oraz ogrodzeniem terenu przy ścieżce edukacyjnej sprawi, że miejsce to będzie jeszcze częściej i chętniej odwiedzane przez „ekoturystów”. Co istotne, inwestycja ta, będzie częściowo przystosowana do korzystania z niej przez osoby niepełnosprawne.

Ta inwestycja jest ważna i pokazuje, że Obszary Natura 2000 służą nie tylko przyrodzie, ale także nam wszystkim. To miejsca, w których możemy zrelaksować się, odpocząć i jednocześnie poszerzać swoją wiedzę dotyczącą natury, środowiska i ekologii. Najważniejsze jednak, by te miejsca szanować i nie degradować ich.

źródła: mat. WFOŚiGW oraz RDOŚ

Natura 2000 chroni rzadkie gatunki i siedliska, a także sprzyja ekoturystyce

CZYTAJ TAKŻE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Natura 2000 chroni rzadkie gatunki i siedliska, a także sprzyja ekoturystyce - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto