Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oto wyniki głosowania w budżecie obywatelskim. Te inwestycje zostaną wykonane w tym roku

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 12 lat
Ponad 38 tysięcy zielonogórzan wzięło udział w głosowaniu na zadania z budżetu obywatelskiego, oddając ponad sto tysięcy głosów. W czwartkowy wieczór prezydent Janusz Kubicki na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej podziękował mieszkańcom za zaangażowanie i pogratulował tym, których zadania wygrały. Zaskoczył też wszystkich decyzją o przyznaniu dodatkowych pieniędzy na trzy zgłoszone inwestycje.

Piotr Dubicki, pełnomocnik prezydenta ds. konsultacji społecznych, mówił, że w tym roku padł rekord. Najwięcej osób zagłosowało (każdy mógł zagłosować na cztery zadania). Rekordowa też była suma do podziału - 7,5 mln zł.
Prezydent dołożył kolejne pieniądze, więc generalnie podzielonych zostało 10 mln zł. Na jakie zadanie zostaną one przeznaczone. Kto wygrał w głosowaniu?

Ogłoszenie wyników budżetu obywatelskiego w Zielonogórskiej Palmiarni - 18 stycznia 2024

Oto wyniki głosowania w budżecie obywatelskim. Te inwestycje...

Koalicja sportowa wygrywa w tegorocznym budżecie obywatelskim

- W tym roku możemy powiedzieć, że to jest budżet sportowy. Największym powodzeniem cieszyły się bowiem projekty sportowo-rekreacyjne - zauważa Piotr Dubicki. - Najwięcej głosów, bo ponad 8 tysięcy, otrzymało zadanie Rozpalamy dołek, czyli oświetlenie stadionu dla kibiców piłki nożnej.
Mieszkańcy przyznają, że walka o głosy była trudna. Niektórzy - jak przedstawiciele Lechii Zielona Góra - zbierali je pod kościołami, galerii Focus Mall czy Castoramie. Zaangażowanych w to było wiele osób.
- Chynów co roku jest na samej górze. Społeczność jest tu bardzo zorganizowana i co roku wygrywa - zauważa radny Zbigniew Binek. - Dla starszych będzie tężnia, dla młodszych siatkówka, miejsca do odpoczynku itd. U nas na Chynowie budżet obywatelski trwa przez cały rok, a nie tylko przez dwa tygodnie, kiedy trwa głosowanie.
- Cieszę się, że tyle osób wzięło udział w głosowaniu - mówi prezydent Janusz - Dodatkowe trzy projekty zostały przeze mnie wybrane, były bardzo ciekawe, ale z koalicją sportową nie miały szans. Szkoda, że zabrakło im troszkę głosów, by przejść w budżecie. Dlatego zdecydowałem się dołożyć pieniądze z rezerwy...

Ogłoszenie wyników budżetu obywatelskiego w Zielonogórskiej Palmiarni - 18 stycznia 2024
Ogłoszenie wyników budżetu obywatelskiego w Zielonogórskiej Palmiarni - 18 stycznia 2024 Jacek Katos

Oto zwycięskie zadania w budżecie obywatelskim

.

 • Projekt nr 19 - Rozpalmy dołek - profesjonalne oświetlenie stadionu dla kibiców piłki nożnej.
 • Projekt nr 13 - modernizacja i rozbudowa stadionu sportowego przy ul. Wyspiańskiego 58-58a wraz z wykonaniem systemu nawadniania i oświetleniem.
 • Projekt nr 4 - Chynów- nasza mała ojczyzna. 1. Oświetlenie ulic na Osiedlu Kolorowym. 2. Bezobsługowa tężnia solankowa (na wzór Ogrodu Botanicznego) 3. Strefa "Chillout" obok Placu Nivea 4. Ława rezerwowych, częściowe zadaszenie trybuny oraz kontener magazynowy.
 • Projekt 26 - Na zdrowie Bezdomnym Zwierzętom - wyposażenie Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w sprzęt i środki do walki z chorobami zakaźnymi.
 • Projekt 32 - Dolina Gęśnika - wc, naukowy plac zabaw, latarnie, stacja naprawy rowerów, ładowarki solarne.
 • Projekt nr 12 - Falubaz Junior - minitor, nowoczesna szkółka żużlowa dla przyszłych mistrzów.
 • Projekt Nasz Wspólny mecz - Drzonków, Racula, Kisielin, Łężyca, Przylep razem dla sportu w Nowym Mieście.
 • Projekt nr 44 - Ochla na sportowo
 • Projekt nr 41 - Wszystkie sołectwa w jednym projekcie.

Trzy dodatkowe inwestycje, które nie wygrały w głosowaniu, ale na które prezydent postanowił przeznaczyć dodatkowe pieniądze to:

 • Projekt nr 15 - Świeże powietrze: Modernizacja systemu wentylacji w Kinie Newa w kwocie - 523 980 zł
 • Projekt nr 35 - Miejska winnica na tyłach DPS-u przy alei Słowackiego i taras widokowy, z którego widać Śnieżkę - 940 tys. zł
 • Projekt nr 47 Rozświetlamy, udoskonalamy i poprawiamy bezpieczeństwo w Dzielnicy Nowe Miasto w sołectwach Racula, Sucha i Drzonków

Przeczytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto