Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb praw kobiet. Orszak żałobny przejdzie ulicami Zielonej Góry

Redakcja
Kobiety protestują w Zielonej Górze od piątku (23 października). - To jest wojna! - krzyczą i podkeeślają, że nie pozwolą na to, aby odebrano im prawa decydowania o własnym ciele.
Kobiety protestują w Zielonej Górze od piątku (23 października). - To jest wojna! - krzyczą i podkeeślają, że nie pozwolą na to, aby odebrano im prawa decydowania o własnym ciele. Magda Weidner
Krzyczą: "To jest wojna", "Moje ciało, mój wybór", "Wybór, nie zakaz!". Kobiety wyszły na ulice, wkurzone. Są przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Od ponad tygodnia w wielu miastach w Polsce trwają protesty. W Zielonej Górze blokowali ulice, spacerowały studentki, mieszkańcy tańczyli na placu koło filharmonii. W sobotę, 31 października odbędzie się kolejna akcja - pogrzeb praw kobiet.

Pogrzeb praw kobiet

- W sobotę, w halloweenowy nastroju bierzemy udział w pogrzebie, upiornym pogrzebie praw kobiet. Pożegnanie rozpocznie się pod zielonogórską filharmonią, skąd orszak żałobny ruszy przez deptak i ulicę Wrocławską na cmentarz komunalny. Żałobników prosimy o stosowny do wydarzenia strój, czyli upiorne przebranie i atrybuty protestacyjne. Kondolencje będą wykrzyczane podczas całej uroczystości- informują pogrążone w bólu kobiety i ich sojusznicy.

Pogrzeb praw kobiet w Zielonej Górze* Sobota, 30 października o godz. 17:30 – 19:30

  • Filharmonia Zielonogórska, Plac Powstańców Wielkopolskich 10

To nie pierwsza akcja zorganizowana w Zielonej Górze. Tak wyglądały poprzednie protesty, które odbywają się w mieście od piątku, 23 października 2020 r.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji

Przypomnijmy, że w czwartek, 22 października 2020 r., Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja, w przypadku, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodna z Konstytucją.

Orzeczenie zapadło większością głosów. Dwóch sędziów: Leon Kieres i Piotr Pszczółkowski złożyło zdanie odrębne. Wniosek do Trybunału zgłosiła grupa posłów PiS, Konfederacji i Kukiz'15. Wielu prawników podważa jednak ważność orzeczenia, z powodu niekonstytucyjności samego Trybunału Konstytucyjnego.

Decyzja Trybunału otwiera drogę do prawie całkowitego zakazu aborcji w Polsce.

Aborcja w Polsce. Jakie przepisy obecnie obowiązują?

Obwiązujące od 1993 r. prawo dopuszcza możliwość aborcji w trzech przypadkach:

  • gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety,
  • gdy jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu
  • gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego - do 12 tygodni. Od początku ciąży.

Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, w ubiegłym roku przeprowadzono 1 110 zabiegów legalnego przerwania ciąży. Aż 1074 z nich dokonano ze względu na nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę płodu. 33 aborcji dokonano z powodu zagrożenia życia lub zdrowia kobiety, w trzech przypadkach ciąża była wynikiem czynu zabronionego (takiego jak gwałt czy kazirodztwo).

WIDEO: Strajk Kobiet. Taneczny protest pod Filharmonią Zielonogórską

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pogrzeb praw kobiet. Orszak żałobny przejdzie ulicami Zielonej Góry - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto