Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policjant z Zielonej Góry uhonorowany za bohaterski czyn. Uratował kobietę z pożaru!

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Aspirant sztabowy Mariusz Milczewski wszedł do płonącego domu i uratował nieprzytomną kobietę. Tego dnia nie był na służbie, miał dzień wolny.
Aspirant sztabowy Mariusz Milczewski wszedł do płonącego domu i uratował nieprzytomną kobietę. Tego dnia nie był na służbie, miał dzień wolny. materiały policji
Aspirant sztabowy Mariusz Milczewski, zielonogórski policjant, dokonał bohaterskiego czynu, za który został wyróżniony przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. W wolnym dniu, odwiedzając rodziców w Małomicach, zauważył dym wydobywający się z okien sąsiedniego mieszkania. Nie zważając na niebezpieczeństwo, wszedł do płonącego budynku i uratował nieprzytomną kobietę.

"Policjant zaczął wołać, żeby sprawdzić, czy ktoś jest w środku, ale nikt mu nie odpowiadał. Wtedy wszedł do mieszkania, gdzie w jednym z pomieszczeń zauważył leżącą na kanapie sąsiadkę. Kobieta nie odpowiadała na wezwania policjanta, nie było z nią kontaktu. Aspirant sztabowy Milczewski ocucił kobietę i wyprowadził z mieszkania, a następnie wrócił, żeby ugasić pożar" – relacjonował w maju ubiegłego roku podinsp. Marcin Maludy, rzecznik prasowy lubuskiej policji.

Wyróżnienie za odwagę

Za swój heroiczny czyn, aspirant sztabowy Mariusz Milczewski został wyróżniony medalem imienia podkomisarza Andrzeja Struja, nadawanym policjantom, którzy z narażeniem własnego zdrowia i życia ratowali innych. Uroczysta gala wręczenia medali odbyła się w Warszawie.

"Swoim postępowaniem pokazał, że hasło przewodnie policyjnej służby: „Pomagamy i Chronimy” ma dla niego ogromne znaczenie, także w czasie gdy jest poza służbą. Dzięki zdecydowanemu i szybkiemu działaniu udowodnił, że jest właściwą osobą na właściwym miejscu" – czytamy w komunikacie Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze.

Czytaj więcej o zdarzeniu:

Medal imienia podkomisarza Andrzeja Struja

Medal imienia podkomisarza Andrzeja Struja jest nadawany za podjęcie poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia lub za podjęcie w czasie służby czynności ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia. Nadaje go szef MSWiA, z własnej inicjatywy albo na wniosek komendanta głównego Policji. Można go również przyznać pośmiertnie.

Pamięć o podkomisarzu Andrzeju Struja

Podkomisarz Andrzej Struj, funkcjonariusz Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego Komendy Stołecznej Policji, służbę w Policji pełnił od 16 lutego 1995 roku. Był rzetelny, sumienny, odważny i kreatywny w działaniach. Nigdy nie wahał się przed podjęciem najtrudniejszych wyzwań, nie bał się zareagować, gdy komuś działa się krzywda. Tragicznie zmarł, broniąc porządku publicznego, za co pośmiertnie upamiętniono go, nadając jego imię medalowi za bohaterskie czyny.
Z województwa lubuskiego odznaczono w tej edycji również policjantów z Żagania.

Czytaj więcej o tym:

Zobacz też wideo: Świebodzin. 11-latka poprosiła policjantów o pomoc

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto