MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Trwa rekrutacja do przedszkoli. Oto prosty przewodnik dla rodziców. Sprawdź, ile jest w miejsc w zielonogórskich placówkach?

Joanna Niedziela
Joanna Niedziela
Rekrutacja do przedszkoli rozpoczęła się 8 kwietnia. Do kiedy można składać wnioski?
Rekrutacja do przedszkoli rozpoczęła się 8 kwietnia. Do kiedy można składać wnioski? Pexels
Nadszedł czas, w którym rodzice mogą składać wnioski o przyjęcie pociech do przedszkoli. To moment pełen emocji zarówno dla dzieci jak i dla rodziców. Rekrutacja i dopełnienie wszystkich formalności może być wyzwaniem, dlatego warto być dobrze przygotowanym. Przedstawiamy prosty przewodnik dla rodziców, który pomoże zrozumieć zasady i harmonogram rekrutacji. Oto wszystko, co musisz wiedzieć, aby ten proces przebiegł sprawnie i bezstresowo. Sprawdź!

Rekrutacja do przedszkoli może wydawać się skomplikowana niezależnie od tego, czy jesteś świeżo upieczonym rodzicem, czy już masz doświadczenie w tym temacie.

Przedszkola w Zielonej Górze — ile jest miejsc?

Jak informuje Monika Zapotoczna, Dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Zielona Góra, dzieci urodzonych w roczniku 2021, czyli tych, które w tym roku mogą aplikować do przedszkoli, jest 1098. Dzieci urodzone w 2021 roku, ale przyjętych do placówek wcześniej, w wieku 2,5 lat jest 43. Zapotrzebowanie wg liczby urodzeń wynosi więc 1055.

-Zakładamy, że będą starali się o przyjęcie również rodzice dzieci niezameldowanych w naszym mieście oraz zamieszkałych, a nieurodzonych w Zielonej Górze. Dodatkowo liczymy się z tym, że część dzieci może przejść do naszych przedszkoli z przedszkoli niepublicznych oraz przyjechać z Ukrainy. Dla tych wszystkich miasto przygotowało dodatkowe miejsca do naboru — dodaje Monika Zapotoczna.

Miasto dysponuje 1269 miejscami, a dodatkowo kolejne 36 dla dzieci z niepełnosprawnością przyjmowanych w trybie skierowań do oddziałów integracyjnych.

Rekrutacja do przedszkoli 2024

Rekrutacja dzieci, które zapisują się do przedszkola po raz pierwszy lub pragną zmienić przedszkole, odbywa się poprzez złożenie pisemnego wniosku przez rodzica/opiekuna prawnego. Rodzice mogą wskazać maksymalnie trzy preferowane przedszkola, ustawiając je w kolejności od najbardziej pożądanego. Wniosek można wypełnić elektronicznie poprzez

stronę internetową

. Papierowe formularze wniosków są dostępne w przedszkolach oraz szkołach podstawowych, gdzie znajdują się oddziały przedszkolne. Mogą również być pobrane ze strony internetowej Miasta Zielona Góra www.zielona-gora.pl. Wypełniony wniosek musi być podpisany przez rodzica/opiekuna prawnego dziecka.

Wniosek wraz z załącznikami, potwierdzającymi spełnianie kryteriów określonych we wniosku, należy złożyć wyłącznie w przedszkolu pierwszego wyboru. Wniosek może zostać przesłany jedynie za pomocą systemu Nabór albo złożony osobiście w przedszkolu pierwszego wyboru. Wniosek i załączniki powinny być spięte lub umieszczone w koszulce, tak aby stanowiły jedną całość. Wnioski w systemie. Wniosek musi być kompletny i złożony w wyznaczonym terminie. Wnioski złożone po terminie nie będą rozpatrywane. Kolejność nie ma wpływu na wynik rekrutacji.

Wnioski o przyjęcie do przedszkoli — jak i kiedy składać?

Kontynuacja — jeśli chcemy, aby dziecko kontynuowało edukację przedszkolną, to do 2 kwietnia należy złożyć deklarację w przedszkolu, do którego uczęszcza dziecko.

Rekrutacja główna
Od 8 do 26 kwietnia 2024 r. rodzice mają czas na złożenie wniosku o przyjęcie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej oraz dokumentów potwierdzających spełnianie kryteriów rekrutacyjnych.

Do 10 maja będzie trwała weryfikacja wniosków przez komisję rekrutacyjną.

23 maja o godzinie 12:00 zostanie opublikowana lista kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.

UWAGA! Zakwalifikowany, nie oznacza przyjęty. Rodzice muszą między 23 maja a 27 maja potwierdzić wolę przyjęcia do wskazanego przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej w postaci pisemnego oświadczenia.

29 maja o godzinie 12.00 zostanie opublikowana lista kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.

Rekrutacja uzupełniająca
3 czerwca pojawi się informacja o przedszkolach, które po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego nadal dysponują wolnymi miejscami.

Od 4 do 7 czerwca będzie czas na ponowne złożenie wniosku o przyjęcie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej oraz dokumentów potwierdzających spełnianie kryteriów rekrutacyjnych.

Do 14 czerwca będzie trwała weryfikacja wniosków przez komisję rekrutacyjną.

17 czerwca godzinie 12:00 zostanie opublikowana lista kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.

UWAGA! W postępowaniu uzupełniającym ponownie zakwalifikowany, nie oznacza przyjęty. Rodzice muszą między 17 a 19 czerwca potwierdzić wolę przyjęcia do wskazanego przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej w postaci pisemnego oświadczenia.

20 czerwca godzinie 12.00 Nastąpi opublikowanie ostatecznych list kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.

Dodatkowe punkty

Przyjęcie dziecka w przypadku, gdy liczba kandydatów jest większa od liczby wolnych miejsc, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego uzależnione jest od liczby punktów zdobytych przez rodziców. Kryteria uwzględniają m.in.

  • wielodzietność rodziny kandydata (300 pkt)
  • niepełnosprawność dziecka (300 pkt)
  • niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata (300 pkt)
  • niepełnosprawność obojga rodziców kandydata (300 pkt)
  • niepełnosprawność rodzeństwa kandydata (300 pkt)
  • samotne wychowywanie kandydata w rodzinie (300 pkt)
  • objęcie kandydata pieczą zastępczą (300 pkt)

Wszystkie deklarowane informacje muszą zostać potwierdzone odpowiednimi dokumentami.

Czytaj też:

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uwaga! Trwa rekrutacja do przedszkoli. Oto prosty przewodnik dla rodziców. Sprawdź, ile jest w miejsc w zielonogórskich placówkach? - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto