Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pytania jawne na maturę 2024: relacje rodzinne w krzywym zwierciadle. Omów zagadnienie na podstawie „Skąpca” Moliera

Redakcja
Na maturze ustnej z języka polskiego trzeba odpowiedzieć na jedno pytanie z listy pytań jawnych. Jednym z nich jest pytanie o relacje rodzinne w „Skąpcu” Moliera. Prezentujemy przykładową odpowiedź.
Na maturze ustnej z języka polskiego trzeba odpowiedzieć na jedno pytanie z listy pytań jawnych. Jednym z nich jest pytanie o relacje rodzinne w „Skąpcu” Moliera. Prezentujemy przykładową odpowiedź. Wikimedia commons/public domain
Matura ustna z języka polskiego 2024 składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to odpowiedź na pytanie jawne. Dwa pytania dotyczą „Skąpca” Moliera. Jedno z nich brzmi: „Relacje rodzinne w krzywym zwierciadle. Omów zagadnienie na podstawie »Skąpca« Moliera. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst”. Oto przykładowa odpowiedź na pytanie maturalne.

Spis treści

Relacje rodzinne w krzywym zwierciadle. Omów zagadnienie na podstawie „Skąpca” Moliera. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst

Przed maturą ustną z języka polskiego warto nie tylko zapoznać się z listą pytań jawnych na egzamin, ale także przygotować przykładowe wypowiedzi. Oto jedna z nich.

Wstęp: Relacje rodzinne często stają się przedmiotem dywagacji literackich. W literaturze obserwować możemy różne - lepsze i gorsze - relacje rodzinne. Czasami utrzymanie dobrych relacji w rodzinie jest zbyt trudne i zostaje pokonane przez inne, ważniejsze dla bohaterów kwestie.

Teza: Relacje rodzinne w „Skąpcu” Moliera zostały przestawione w krzywym zwierciadle po to, by przez ośmieszenie słabości zachęcić czytelników do poprawienia relacji w swojej rodzinie.

Odwołanie do „Skąpca” Moliera: Moiler w swojej komedii „Skąpiec” przedstawia relacje rodzinne w krzywym zwierciadle. Funkcjonowanie w tej rodzinie utrudnione jest przez nadmierny materializm oraz skupienie na majątku zamiast miłości, szacunku czy empatii. Tytułowy skąpiec - Harpagon nie okazuje rodzicielskiej miłości swoim dzieciom, traktuje ich chłodno, ma wobec nich oczekiwania i ze względu na zgromadzony majątek, oczekuje bezwzględnego posłuszeństwa. Dla stabilności finansowej jest gotowy zmusić swoją córkę do małżeństwa z bogatym Anzelmem, który mógłby być ojcem dziewczyny. Dla swojego syna Kleanta również znalazł odpowiednią partnerkę - zamożną, choć dużo starszą kobietę. Nie interesują go uczucia dzieci, drwi z cierpienia zakochanej w Walerym córki, sam pragnie poślubić Mariannę - ukochaną syna. Pozbawiony skrupułów jest również wobec służby, którą źle wynagradza. Konie są tak głodzone, że aż słabną. Harpagon chętnie udziela lichwiarskich pożyczek i nie ma wyrzutów sumienia związanych z zarobkiem na cudzej krzywdzie. Do szczęścia potrzebuje wyłącznie pieniędzy, chętnie całkowicie pozbędzie się rodziny, jeśli to sprawi, że nie będzie musiał dzielić się z nią swoimi pieniędzmi.

Kontekst literacki: Podobny problem został przedstawiony w komedii Aleksandra Fredry - „Zemsta”. Tam przedstawiono konflikt sąsiadów - Cześnika i Rejenta, którzy są w stanie zrobić wiele, by uprzykrzyć sobie wzajemnie życie i zostać wygranym. Nie zwracają uwagi na cierpienie swoich bliskich, którzy są w sobie zakochani, a konflikt Cześnika Raptusiewicza i Rejenta Milczka utrudnia im życie. Rejent, ojciec Wacława, nakazuje mu poślubić bogatą Podstolinę i kompletnie nie zwraca uwagi na uczucia młodzieńca. Ostatecznie bohaterowie budzą się z letargu i zauważają, że ich konflikt do niczego nie prowadzi, a ślub Wacława i Klary kończy spór sąsiadów.

Podsumowanie: Relacje rodzinne to ważny temat w literaturze. Oparte na prawdziwych uczuciach, są gwarancją szczęśliwego życia bohaterów. Egoizm, materializm, zazdrość jednego z członków rodziny, są w stanie zepsuć relacje nawet w najbardziej udanej rodzinie. „Skąpiec” Moliera ma za zadanie zwrócić uwagę czytelników na problem relacji rodzinnych i nakłonić ich do przeprowadzenia zmian w swoich domach i zadbania o swoich bliskich.

Inne przykładowe konteksty:

  • „Tango”, S. Mrożka;
  • „Moralność pani Dulskiej”, G. Zapolskiej;

-

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyskusja o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Problem pielęgniarek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pytania jawne na maturę 2024: relacje rodzinne w krzywym zwierciadle. Omów zagadnienie na podstawie „Skąpca” Moliera - Strefa Edukacji

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto