Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radny: stwórzmy program osłonowy dla drzew w Zielonej Górze. Czy miasto przeprowadzi inwentaryzację, by chronić roślinność?

Redakcja
Mamy mnóstwo pięknych drzew w Zielonej Górze. Niektóre mają nawet kilkaset lat!
Mamy mnóstwo pięknych drzew w Zielonej Górze. Niektóre mają nawet kilkaset lat! Mariusz Kapała
Zielonogórski radny Paweł Zalewski zgłosił pomysł stworzenia w mieście programu osłonowego dla drzew, rosnących w śródmieściu i parkach. Czy miasto przychyli się do tego projektu?

Często zdarza się tak, że to Wy, Czytelnicy, alarmujecie nas o złym stanie jakiegoś drzewa w mieście. Prosicie o interwencję, by nie doszło do tragedii, a jakiś uschnięty konar nie zranił przechodniów. Te głosy przekazujemy odpowiednim służbom.

Zielonogórski radny, Paweł Zalewski, w swojej interpelacji też zwrócił uwagę na drzewa w Zielonej Górze. Jaki ma pomysł?

Zróbmy program osłonowy dla zielonogórskich drzew, rosnących w parkach i śródmieściu

- Zwracam się z prośbą o stworzenie, wzorem innych miast (na przykład Krakowa), systemu monitorowania i pielęgnacji najcenniejszych drzew - szczególnie tych rosnących w parkach miejskich, a także w centrum miasta, gdzie szereg niekorzystnych czynników negatywnie wpływa na ich rozwój i życie. A gęsta zabudowa powoduje, że każde drzewo jest tu szczególnie cenne.

Co warto, według radnego, zrobić w naszym mieście? Podpowiada on parę rozwiązań. Przede wszystkim taki system osłonowy drzew powinien zawierać inwentaryzację drzew (co najmniej tych, rosnących w śródmieściu i w parkach).

Paweł Zalewski podkreśla, by takie drzewa:

  • oznakowano numerami,
  • określono bieżący stan każdego z nich,
  • określono czynniki, które wpływają na jego kondycję,
  • określono zakres prac pielęgnacyjnych i termin ich wykonania.

Oprócz tego, jak zwraca uwagę radny, taki system powinien także zawierać rejestr drzew, razem z informacją na temat wszelkich prac, które zostały przy nich wykonane. By łatwo można było uzyskać informację o stanie rośliny, pracach pielęgnacyjnych, robotach, które prowadzono w jej pobliżu (w niektórych miejscowościach zdarza się, że przy remontach dróg ktoś przez przypadek uszkodzi korzenie i roślina usycha)...

Skąd pomysł na taki kompleksowy program zadbania o drzewa w Zielonej Górze?

- Szereg czynników powoduje ogólne pogarszanie się stanu drzew - zauważa Paweł Zalewski. - Zmiany klimatu, nowe choroby i szkodniki, prace remontowe i inwestycje.

- Warto objąć stałym monitoringiem, kontrolą i w razie potrzeby pielęgnacją i ochroną szczególnie te drzewa, które spełniają istotną rolę poprawiania miejskiego mikroklimatu - apeluje jeszcze w interpelacji radny.

Co o tym pomyśle uważa miasto? Zielonogórski magistrat nie mówi "nie"

- Miasto również widzi potrzebę kompleksowego systemu monitorowania drzew na terenie Zielonej Góry - informuje w odpowiedzi prezydent Janusz Kubicki.

Już wcześniej, bo w 2017 roku, wykonano podobną inwentaryzację drzew. Czas na nową? Prezydent przekonuje, że takie działanie pozwoli na szybkie reagowanie na ewentualne zagrożenie.

Trwa głosowanie...

Czy uważasz, że w Zielonej Górze dobrze dba się o drzewa?

Zamiast wycinania drzewa w całości, kompleksowa pielęgnacja zawczasu?

- Inwentaryzacja tego typu może zostać wykonana przez zewnętrznych specjalistów, na zlecenie miasta - dodaje jeszcze J. Kubicki. - Przy jednoczesnej współpracy z departamentami urzędu i bezpośrednimi administratorami terenów. W bieżącym roku miasto ma zabezpieczone na ten cel 10 tys. zł (wykonanie opracowania plus sytemu monitorowania drzew na terenie miasta).

Prezydent zwraca się też z prośbą o rekomendację, kto takiej inwentaryzacji mógłby się podjąć.

Zieleń w Zielonej Górze. Zobaczcie, jak tu pięknie:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto